У цілісності та єдності українців – їх історія, сила, перемога

0
114

Сьогодні, як ніколи, є дуже актуальним відтворити нашу історичну пам‘ять, відновити перервані мистецькі традиції, пізнати нашу Україну з глибини віків, передати правдиву історію молодому поколінню.

Саме тому з ініціативи організації Об’єднання демократичної української молоді (ОДУМ), при катедрі св. Андрія ПЦУ в м. Блумінгдейл відбулася музична зустріч зі славним бандуристом, кобзарем, композитором, співаком і сопілкарем Юліаном Китастим. Він – один із найвидатніших бандуристів у світі, який має онеабиякі знання та досвід як артист, композитор і диригент. Його музична творчість містить композиції для театру, сучасного танцю та кіно, багато спільних проектів і записів із видатними музикантами Канади, США, України та інших країн світу. 

  Народився у м. Детройт у славнозвісній родині бандуристів. Від батька Петра Китастого перейняв ази бандурного мистецтва. Юліан – бандурист у третьому поколінні.

  Юліан  –  колишній мистецький керівник Нью-Йоркської школи гри на бандурі, ансамблю «Гомін степів» , New York Bandura Ensemble та авангардного ансамблю Experimental Bandura Trio, співпрацює з театрами Нью-Йорка.

  Невипадково зустріч із цією знаменитістю розпочалася із бандурного виступу дитячих ансамблів шт. Іллінойс. Адже це був символічний екскурс у далеке минуле видатного кобзаря, у його дитинство, коли він у 12- річному віці почав професійно займатись грою на бандурі.

  З чудовою програмою (піснями та інструментальними творами) перед глядачами виступили учасники Школи гри на бандурі при організації ОДУМ та «Дивосвіт» під керівництвом Оксани Родак, Школи гри на бандурі м. Чикаго, керівник Мотря  Пошиваник-Каудиль, Школи співу та гри на бандурі «Кобзарик» при парафії Непорочного Зачаття Пресвятої Богородиці та осередку СУМ м.Палатайн, керівник Іван Шміло.

  Виступ Юліана Китастого був представлений у трьох частинах, так, як і грою на трьох бандурних музичних інструментах. Професійна гра та кобзарський спів постійно перепліталися із цікавими розповідями про кобзарські традиції, про музичні можливості бандури, про свою творчість і, зрештою, про неповторний світ кобзарського мистецтва.

  Перша частина виступу «Спадщина»- це екскурс у минуле, це майстерна гра на старосвітській (кобзарській) бандурі історичної пісні «Ой, у полі, на могилі» та інструментальної мелодії «Метелиця». Твори Григорія Китастого, написані в Чикаго в середині 60-х рр. були виконані на чернігівській бандурі. Особливо стала до вподоби глядачам пісня на слова О.Підсухи «Як давно». Вона має дуже цікаву історію створення , пов‘язану із зустріччю поета та композитора у м. Чикаго. Завершилась перша частина виконанням інструментальної композиції «Музичний момент».

Цікавим та неповторним було виконання власних творів Юліана Китастого у наступній частині виступу «Знахідки та новотвори». Це і «Полька для Наталки», і твори, написані для театру: «Подорож» із вистави «Капітан Джон Сміт їде в Україну» та «Медитація Шевченка» із вистави «Темна ніч, ясні зорі» Yara Arts Group. Майстерно прозвучала «В‘язанка», в яку увійшли народні пісні, імпровізації і танки. Ці твори прозвучали у супроводі так званої харківської бандури, яка походить від проектів засновника кобзарського мистецтва Гната Хоткевича. Імпровізаційна музика, створена композитором Юліаном Китастим,- це чудовий спосіб виявити різноманітні можливості цього інструмента. 

  Бандура- це інструмент, з яким митець живе і розмовляє. За словами кобзаря, він не просто виконує музичні твори, а намагається відчути, що бандура може ще « сказати». 

  Нетрадиційною та особливо актуальною в наш час кобзарською думою «Про правду і неправду», виконаною на старосвітській бандурі у третій частині «Основа», закінчив свій виступ Юліан Китастий. 

  А на завершення прозвучала всім відома «Взяв би я бандуру» у виконанні учасників всіх музичних колективів, їх наставників, глядачів та славного бандуриста Юліана Китастого! Морем аплодисментів проводжали зі сцени неповторного виконавця, який подарував публіці атмосферу позитивних емоцій та чудових вражень!

Ольга Чаплій,

м. Чикаго

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Please enter your comment!
Please enter your name here