"Розлилися води на чотири броди"

0
301

   Саме під такою назвою в українській греко- католицькій церкві Різдва Пресвятої Діви Марії , що в Пейлос Парк, 15 квітня відбулося свято закликання Весни, свято гаївок .
    А весну направду доводиться закликати всім нам, дотримуючись всіх тих прадавніх ритуалів, які залишили і передали нам наші предки, а цього року вона забарилася.
     Із відродженням природи, воскресає людська душа! До 1409 року український народ, як і інші слов’янські народи, Новий рік зустрічав із пробудженням природи (згадати хоча б славнозвісний “Щедрик” Миколи Леонтовича).
    Перезимувавши зиму, перебувши довгі її ночі, із помешкань виходили люди, радіючи першим променям весняного сонця, щебетанню птахів, квіточкам, які пробивалися крізь сніг і нарешті вкривали луги, мочари своїм різнобарв’ям, а особливо шовковистій траві. Земля віддавала своє тепло, силу та енергію, коли босоніж люди ступали на її покров.
   Із прийняттям Християнства на Русі, старовинний обряд поклоніння весні поступово перейшов у традицію святкувань Великодня, що возвеличує Воскресіння Христа і відродження природи. Тому після тривалого великого посту, освячення великодніх кошиків, поснідавши свяченим яйцем, паскою та всім, що послав Господь, люди виходили на майдани, зарінки біля церков, групувалися родинами, за віком, та від малого до великого раділи приходу найкращого свята весни – Воскресіння Господнього.
Саме тут обмінювалися новинами, мали нагоду зустрітися з родичами, показати за зиму вишитий, витканий, оздоблений одяг.
Саме тут чоловіки обговорювали ціни на збіжжя, насіння, весняний реманент, худобу тощо.
А діти обмінювалися писанками, бігали, гралися, співаючи веснянки , гаївки, сплітали віночки, і починалося дійство закликання весни. Дівчинку 10-12 років наряджали весною, одягали вінок на голову з барвистими стрічками, а хлопці із соломи робили опудало зими, яке або спалювали, або кидали в річці, ставок, і розквітало свято веселковими барвами пісень, хороводів, танців.
Всі йшли Сербинки, Косої, Кривого танцю… Старші парубки заздалегідь робили велику гойдалку, розпалювали вогнище, стрибали через нього, очищуючи свою душу.
Так було колись, а у ці дні,  після освячення стола отцем Теодозієм, який підготували парафіяни греко-католицької церкви Різдва Пречистої Діви Марії, що в Пейлос Парк, де красувалися свіжоспечені паски, солодощі, яйця та різні види шинок і ковбас, салати, пообідавши, всі взяли участь у святі гаївок.
    Ведучими свята “Розлилися води на чотири броди” були Ольга Винничук та Ярослав Боднар із гурту “Черемшина”. Вони розповіли про давні традиції святкування українського народу Великодніх свят, читали свою поезію, співали свої пісні, гаївки, а також обрядові веснянки: “Розлилися води на чотири броди”, “Вербовую дощечку”, “Ой, жучку, жучку”, “Подоляночку”.
А діти , які не злякалися снігу з дощем і прийшли з батьками, водили хороводи і співали.
  Хочеться сказати велике спасибі батькам, які, попри непогоду, прийшли з діточками на свято,  Квітославі Модрицькій та Наталії Серафим – за організацію дітей на святі, культмасовому сектору парафіяльної ради, який зробив подаруночки для дітей.
   Родзинкою нашого свята був виступ Анни Голуб. Вона родом із Надвірнянщини, із с. Гвізд, яке на всю Україну славиться збереженням традицій і обрядів. Навіть в час окупації краю Австро-Угорщиною, Польщею, СРСР, не зважаючи на утиски рідної мови, традицій, вони не втратили українську мову, культуру, обряд. У селі нині діють чотири церкви, біля яких на Великодні три дні гаївкують. Анна Голуб зворушливо розпочала свою розповідь віршом Тараса Шевченка про Великдень і закінчила свій виступ двома гаївками, які саме співаються у її рідному прикарпатському селі. У багатьох людей були сльози на очах, бо кожен згадав своє село, церкву, родину в Україні і подумки полинув у рідну сторону. Великий уклін п. Анні, що, живучи в чужині, не забула те, чого надбала в рідній в Україні.
    А ми хочемо запросити вас на наступне наше свято, яке буде присвячене Дню вишиванки та Дню матері – “Мені сорочку мама вишивала “, яке відбудеться в суботу,       12 травня 2018 року, о 19 годині, в залі української греко-католицької церкви Різдва Пречистої Діви Марії ( Пейлос Парк). У програмі конкурс вишиванок, смачні наїдки, солодке, кава, працюватиме бар і, звичайно, танці під запальну музику гурту  “Черемшина”. Ми чекаємо вас, друзі!
Ольга ВИННИЧУК,
Пейлос Парк, Іллінойс