ХЕЛЛОВІН: СТРАШНО Й ВЕСЕЛО

0
89

У США, зокрема, в Чикаго Хелловін дуже популярний і відзначається щороку у ніч з 31 жовтня на 1 листопада. Світовий IT-гігант Google у цей день навіть випустив на головній сторінці свого пошуковика спеціальний анімований логотип doodle, присвячений святу Хелловін.
Історія цього сучасного свята сходить до давніх традицій Ірландії і Шотландії. Хелловін прийнято відзначати в переддень Дня всіх святих – 31 жовтня. Традиційно його відзначають у всіх англомовних країнах, хоча офіційно він святом не є.
Саме слово “Хелловін” вперше згадується у XVI столітті як шотландське скорочення англійської фрази All-Hallows-Even (Вечір усіх святих). Історик Ніколас Роджерс, який вивчав витоки Хелловіна, зазначав, що прообраз Хелловіна, найімовірніше, зародився тільки з появою кельтського язичницького свята Самайн. Самайн був святом одночасно для всіх народів Британських островів і міцно асоціювався зі смертю і надприродним.
У той же час немає жодних доказів того, що у язичницькі часи свято мало якесь особливе значення, крім сільськогосподарського та сезонного. Вважається, що сприйняття Самайна як темного язичницького свята, пов’язаного з мертвими, зобов’язане своєю появою християнським ченцям X-XI століть, які писали про нього через приблизно два століття після затвердження Дня всіх святих і приблизно через 400 років після прийняття Ірландією християнства.
У той же час вже у VIII столітті День усіх святих починає поступово заміщати Самайн; завдяки взаємопроникненню гельських традицій і католицьких обрядів починають формуватися перші зачатки майбутнього Хелловіна. Приблизно в XVI столітті склалася традиція гайзінга – випрошування солодощів вночі 31 жовтня. Діти і дорослі одягали тканинні маски і ходили від одних дверей до інших, випрохуючи від господарів частування і пустуючи.
Цьогоріч у Чикаго на Хелловін було весело. Вулицями міста спацерували костюмовані герої кіно- і мультфільмів, було й доволі моторошних персонажів з потойбіч. Але вони насправді були добрими й веселими.
Наташа ЖЕЛЄЗКІНА,
Чикаго
Фото автора