УКРАЇНЦІ ІВАНОВО

0
151

За підсумками останнього перепису населення в Іванівській області мешкало більше 10600 українців, що складало близько 1 % всього населення 37-го регіону РФ (від цифрового коду області – 37 RUS). Більшість з них потрапляли сюди, на береги Волги і Уводі, у 60-х-70-х роках минулого століття. Їхали навчатися в Іванівській сільськогосподарській академії, працювати на численні текстильні підприємства, одружувалися й виходили заміж, та й залишалися тут жити.
Місцеві українці об’єдналися 1997 року, створивши обласну громадську організацію української культури «Мрія». Тоді ж було визначено й основні цілі офіційної української громади Іванівської області: сприяння розвитку дружніх відносин між братніми  російським та українським народами шляхом налагодження більш тісних контактів у сфері культури, економіки, освіти, екології, захисту прав особистості, активнішої участі українців у громадському житті регіону.
З перших років діяльності організація займається пропагандою в регіоні української культури. А поле для діяльності тут доволі широке. Це і щорічне проведення літературно-музичних і поетичних вечорів, присвячених життю і творчості Т. Г. Шевченка, і активна участь у Днях слов’янської писемності і культури та Днях міста Іваново, і організація виставок декоративно-прикладного мистецтва у містах та районах області.
«Мрія» сприяє спілкуванню між собою українців, які мешкають на території Іванівської області, а також пропагандує дружні зв’язки з представниками інших національностей.
Також «Мрія» – активний учасник Фестивалів національних культур у рамках Днів російської культури в Іванівській області та всіх національних свят, які проводяться Асамблеєю народів Росії.
Одним зі значущих аспектів діяльності української громади Іваново є книговидавництво. Зокрема, у 2002-2004 роках видано книги М. Слабошпицького «Мария Башкирцева» (у перекладі з української), С. Короненка «Ворожба на віршах», збірку віршів поетів з міста-побратима Хмельницького – «Голоса с Южного Буга».
Керівники «Мрії» сприяють налагодженню зв’язків з українцями, які проживають в інших регіонах РФ, за кордоном і на історичній Батьківщині. За ініціативи організації 2001 року було укладено договір про побратимство між містами Іваново і Хмельницьким, завдяки чому вже більше десяти років успішно розвиваються культурні і економічні зв’язки. Згідно з умовами договору студенти філологічного факультету Іванівського державного університету вивчають українську мову. Щороку в ІвДУ для читання курсу сучасної української мови приїздить викладач з Хмельницького, а його колега з Іваново проходить стажування у Хмельницькому.
При організації іванівських українців діє молодіжний експериментальний театр з однойменною назвою – «Мрія». Театр є лауреатом І Міжнародного театрального фестивалю у Києві (2002 р.), переможцем Обласного конкурсу «Слов’янський союз» (2003 р.), дипломантом Всеросійського фестивалю молодіжних театральних колективів у Москві, володарем Гран-Прі фестивалю «Лицедій-2004» в Іваново, учасником міжнародного семінару «Російський закордон» (2005 р.).
Театр з успіхом гастролював на сценах Москви, Санкт-Петербурга, Уфи, Феодосії, Коктебеля та інших міст. А під час великого гастрольного туру по Західній Україні іванівська театральна трупа з аншлагами виступала як у Львові та Івано-Франківську, так і у глибинці: Старому Угринові, Коломиї, Богородчанах. У репертуарі «Мрії» поетичні та драматичні спектаклі, які ставляться  російською та українською мовами.
Іванівська громадська організація української культури «Мрія» (сьогодні її очолює Анжела Крижановська-Бєлова) має філії у містах області: Тейкові, Шуї, Кохмі, Іванівському та Кохмівському районах. А у її планах – нові культурні заходи по об’єднанню українців 37-го регіону РФ.
Олександр ВОЛОЩУК,
Іваново – Чернігів