БЕЗЦІННИЙ ДАР ПАТРІАРХА ФІЛАРЕТА УКРАЇНЦЯМ АМЕРИКИ

0
113

Під час архипастирського візиту в Чикаго Святійший Патріарх Київський і всієї Руси-України Філарет у супроводі керуючого справами Патріархії єпископа Вишгородського Агапіта та доктора богослов’я, професора Дмитра Степовика побували в парафії свято ап. Андрія Первозванного, що Блумінгдейлі.
Цього дня прихожаний й парафіяни чекали з особливим трепетом, адже кожна зустріч з Предстоятелем Української Православної Церкви Київського Патріархату назавжди залишається в пам’яті практикуючого християнина. Нашому Патріархові за вісімдесят. Він обтяжений церковною роботою, службами, відвідинами  єпархій, парафій в Україні, поїздками за кордон до прихильників Київського Патріархату. Але в такій перевантаженості менше як за десять років він переклав українською майже всю богослужбову літературу. Сьогодні це 23 об’ємні томи.
Українська Православна Церква Київського Патріархату за двадцять років діяльності набула потужної сили. Її підтримують мільйони українських громадян. Вона збільшилась утричі, зараз нараховує понад чотири з половиною тисячі парафій, релігійне життя яких очолюють сорок три ієрархи. У Київському Патріархаті понад п’ятдесят чоловічих і жіночих монастирів, чотири вищих навчальних закладів, дві семінарії, де народжуються нові, світлі душею провідники свого народу до Бога. Істинно прийшов час народження синів.
Та повернімося до відвідин Патріархом Філаретом кафедрального храму св. апостола Андрія Первозванного. Цьогоріч Святійший прибув сюди не лише зі святительським візитом.  Його Святість привіз безцінні дари – часточки мощей святої великомучениці Варвари та великомученика і цілителя Пантелеймона, які відтепер навічно зберігатимуться у ковчегу в кафедральному соборі св. ап. Андрія Первозванного й будуть доступні для поклоніння віруючим не лише цієї православної парафії, але й для усіх християн Чикаго та передмість.
Аби зрозуміти значення цих святинь, зробимо невеличкий екскурс в історію.
Св. Варвара народилася в Іліополі у часи правління римського імператора Максиміана (240-310 рр.), розумом і душею прийняла християнство, відмовившись від богів і багатств батька свого Діоскора. Перенесла важкі муки і жорстоку страту (306 р.), але не відреклася від своєї віри. У 4-му ст. мощі святої великомучениці Варвари були перенесені в Константинополь, де зберігалися як святиня протягом багатьох віків. Візантійський імператор Лев Мудрий (886-912 рр.) побудував на її честь знаменитий храм св. Варвари. У 1108 р. дочка імператора Олексія Комніна (1048-1118 рр.) Варвара вийшла заміж за Київського Великого князя Святополка Ізяславовича (1050-1113 рр.). Вона перевезла святі мощі св. Варвари з Константинополя в Київ у Золотоверхий Михайлівський монастир. Там вони зберігалися до руйнування храму більшовиками (1939 р.). Віруючі кияни врятували реліквію і перенесли її в кафедральний собор святого Володимира, де вона покоїться нині.
Від давніх давен і до сьогоднішнього дня св. Варвара користується великою пошаною не лише в Україні, а й в інших країнах. Представники важких і ризикованих професій завжди намагаються вшанувати великомученицю. Пілоти, водії, військові доконче беруть з собою іконку святої. Шахтарі теж воліють не опускатися під землю без образка св. Варвари й часто покладають на неї надію за свою безпеку.
Великомученик Пантелеймон шанується в Православній Церкві як грізний святий, покровитель воїнів. Ця сторона шанування розкриває його перше ім’я Пантолеон, що означає «лев в усьому». Друге ім’я, дане при хрещенні, — Пантелеймон, тобто «всемилостивий», розкривається з вшанування великомученика як цілителя. У західних християн він вважається покровителем лікарів.
Зв’язок цих двох сфер заступництва святого добре видно з того, що воїни, частіше за інших отримують рани, найбільше потребують лікаря-цілителя. Саме тому християни, просять у  цього святого  зцілити виразки душі.
Великомученик і цілитель Пантелеймон народився в місті Нікомидії в сім’ї знатного язичника Євсторгія і був названий Пантолеоном. Його мати Еввула була християнкою. Вона хотіла виховати сина в християнській вірі, але померла, коли майбутній великомученик був ще юнаком. Батько віддав Пантолеона в початкову язичницьку школу, закінчивши яку юнак став навчатися мистецтву в знаменитого в Нікомидії лікаря Євфросина і став відомий імператору Максиміану (284-305), який захотів бачити його при своєму дворі.
Після смерті батька святий Пантелеймон присвятив своє життя стражденним, хворим, убогим і жебракам. Він безкорисливо лікував усіх, хто звертався до нього, зцілюючи їх Іменем Ісуса Христа. Він відвідував у темницях в’язнів, особливо християн, якими були переповнені всі тюрми, і лікував їх від ран. Незабаром чутка про милостивого лікаря ширився по всьому місту. Залишивши інших лікарів, жителі стали звертатися тільки до нього.
Через заздрість лікарі донесли імператору, що святий Пантелеймон лікує християнських в’язнів. Максиміан умовляв святого спростувати донос і принести жертву ідолам, але святий Пантелеймон сповідав себе християнином і на очах імператора зцілив хворого іменем Ісуса Христа. Запеклий Максиміан стратив зціленого, який прославляв Христа, а святого Пантелеймона віддав на жорстокі муки.
Святі мощі великомученика Пантелеймона частинками розійшлися по всьому християнському світу: чесна глава знаходиться нині в Афонському монастирі в ім’я великомученика Пантелеймона.
Шанування святого мученика відомо вже з 12 століття. Князь Ізяслав, у хрещенні Пантелеймон, син Мстислава Великого, мав зображення великомученика Пантелеймона на своєму шоломі. Заступанням святого він залишився живим у війну 1151 року.
Запорошуємо українську спільноту відвідати кафедральний храм св. Ап. Андрія в Блумінгдейлі й поклонитись цим святим великомученикам, молитись за кращу долю українського народу, щоб святі Варвара і Пантелеймон Цілитель попросили Господа Бога нашого, аби вселив в серця наші страх Свій Божественний і любов до України та один до одного і припинив всіляку ворожнечу, визволив нас від спокус та зберіг США, Україну і народ у єдності, мирі та злагоді.
Оксана КУШІЦЬКА-МОМЧИЛОВА,
«Українське Слово»
На фото: під час передачі часточки мощей святих великомучеників.