Дніпропетровщина

0
87

Iз ракетним пальним жартувати не можна

Керівництво Павлоградського хімічного заводу б’є на сполох. Воно стурбоване критичною ситуацією, що склалася з утилізацією твердого ракетного палива, що залишилося після ліквідації радянських міжконтинентальних балістичних ракет РС-22. Прес-служба ПХЗ нагадує, що над цією проблемою Україна працює згідно з міжнародною угодою СНВ-1 від 31.07.1991 р. і Лісабонським протоколом від 23.05.1992 р. Постановою Кабміну України від 29.10.2003 р. №1684 була затверджена «Програма утилізації ТРП міжконтинентальних балістичних ракет РС-22». Відповідальним за її виконання є Державне космічне агентство України, а одним із виконавців призначено ДП  «НВО «Павлоградський хімічний завод». У ході реалізації програми на підприємстві створена виробнича база не лише для утилізації ТРП, але й виготовлення промислових вибухових речовин для гірничодобувної промисловості. Утилізації підлягало 4 902,3 тонни твердого ракетного палива, що містилося в 163 корпусах двигунів ракет.

У цілому утилізація була розрахована до кінця 2019 року. На сьогодні, зауважують на підприємстві, вже перероблено  3100 тонн ТРП. Проте внаслідок постійного недофінансування програми на 1 жовтня 2019 року на території ПХЗ залишилося 38 споряджених корпусів двигунів із загальною масою 1802 тонни ТРП. Це паливо перебуває в украй незадовільному та нестабільному стані. «Погіршення фізико-хімічного стану палива обумовлене тим, що гарантійні терміни зберігання закінчилися ще  1999—2001 рр.», — наголошується в повідомленні.

За оцінками фахівців, у разі виникнення аварійної ситуації лише з одним спорядженим корпусом ракетного двигуна може статися викид в атмосферу понад 1,84 млрд літрів токсичних речовин і виникне зона негативного впливу площею понад 7850 кв. км. За вітряної погоди вона може поширитися і на значно більшу територію, що призведе до незворотних змін у довкіллі. І тоді створюється реальна загроза для жителів Павлограда, сіл і міст із загальною кількістю мешканців понад 4,8 млн осіб. Особлива небезпека від сейсмічної дії при вибуху виникне на шахтах Західнодонбаського регіону.

«Деякі помилково вважають, що проблема недостатнього фінансування програми стосується лише Дніпропетровського регіону. Насправді вона має ширші масштаби — європейські. Чи зуміють наш уряд і Верховна Рада за політичними колотнечами побачити й усвідомити значущість проблеми та вжити необхідні заходи, поки ще  не пізно? Адже в цій ситуації час працює проти нас», — наголошують у прес-службі.

Дніпро «озброїли» друкованим словом

Понад п’ять тисяч книжок історичного і патріотичного змісту надійшли з Міністерства інформполітики. Частина залишиться на полицях музею у Дніпрі, решту передадуть до шкіл та бібліотек області. Про це повідомили в управлінні з питань учасників АТО Дніпропетровської облдержадміністрації. «Така семитонна поставка від Міністерства інформполітики — уже друга за рік. Першу музей АТО отримав навесні. Тоді книжки швидко розійшлися бібліотеками і навчальними закладами регіону. Вони — про минуле та сьогодення України, про історичні персоналії та героїзм сучасних воїнів», — розповіла начальниця управління з питань учасників АТО Дніпропетровської ОДА Наталія ШУЛІКА. У цих книжках — сторінки історії України минулих століть, її окремих територій, наприклад Донбасу. А ще — життєписи відомих політичних і культурних діячів, спогади учасників АТО. Переважна частина видань розрахована на масового читача, решта — для істориків та викладачів. Наразі отримані книжки сортують. Згодом комплекти розішлють до бібліотек регіону. Під час шкільних екскурсій їх передаватимуть і навчальним закладам.

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Please enter your comment!
Please enter your name here