Вінниччина

0
29

Що за ліс без кота

У Ярошинському лісництві Жмеринського лісгоспу вперше за 16 років лісівники зустріли червонокнижного лісового кота. «Ми знайшли виводок кошенят у купі хмизу, — розповідає майстер лісу Олександр Тимченко. — Одне одразу ж утекло, інших двох ми відпустили. Кубла ніде поблизу у дровах не було, швидше за все, мама кицька вивела їх на полювання, злякалась і утекла. Кошенята дуже шипіли, випускали кігті».

В Україні цей європейський смугастий хижак мешкає у Карпатах та у подільських дібровах. На Вінниччині його популяція, порівняно з карпатською, малочисельна: за офіційними даними, не більше трьох десятків тварин. Проте мисливствознавці кажуть, що останніми роками лісових котів побільшало, їх або їхню присутність все частіше фіксують у різних лісгоспах області.

Зустріти лісового кота — удача для лісівника чи природолюба. Бо хвостатий вусань веде потаємний спосіб життя, ховається у своїх лісових володіннях і уникає людей. Селиться він у глухих дубових, дубово-грабових, букових і мішаних лісах, в очеретяних заростях, у чагарниках. Найчастіше кубло лаштує у дуплах дерев, кореневищі, старих норах тварин, навіть на купах залежаного хмизу. Ласує цей хижак дрібними гризунами, птахами, комахами, маленькими зайчатами і навіть зміями. За добу може з’їдати 10 і більше гризунів. Розпізнати лісових «мурчиків» можна за розмірами: вони набагато більші за домашніх котів, мають короткий і притуплений хвіст, покільцьований кількома темними смугами.

У більшості європейських країн лісові коти є рідкісним видом. У багатьох із них діють різноманітні програми, спрямовані на збереження цієї популяції. В Україні цей ссавець перебуває під охороною законодавства.

У Вінниці створюють садочок для дорослих

Спілкування — одна з найбільших потреб людини. На жаль, літнім і самотнім, коли здоров’я вже не те, нерідко ні з ким поговорити або така можливість обмежена.

Певною мірою вирішити це питання та поліпшити догляд за ними сприятиме створення садочка для дорослих.

«Ми працюємо над упровадженням нової послуги «садочок для дорослих», яка передбачає денне перебування для людей, які потребують постійного стороннього догляду, але мешкають удома. Тобто вдень вони отримуватимуть реабілітаційні послуги, догляд і спілкування, можливість брати участь у різних заходах, а ввечері повертатимуться додому», — повідомила заступниця голови Вінницької облдержадміністрації Наталя Заболотна.

В області дбають, щоб ті, хто потребує постійного догляду, мали змогу задовольнити свої інтереси. В обласному пансіонаті для людей з інвалідністю та осіб похилого віку, де понад 400 підопічних, працюють різноманітні гуртки, надають реабілітаційні та оздоровчі послуги. Діють кімнати для занять із соціально-побутової, психологічної та фізичної реабілітації, проводять галотерапію та ароматерапію.

А днями пансіонат отримав новий спеціальний комфортабельний автобус, який відповідає сучасним вимогам перевезення осіб з інвалідністю. Це дасть змогу його підопічним долучатися до культурних заходів, які проводять у краї.

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Please enter your comment!
Please enter your name here