Хмельниччина

0
24

Світло від сонця та води

У Хмельницькій області на території села Панівці запрацювала нова сонячна електростанція «Кам’янець-Подільська» компанії «Подільськенерго».

Для 13 тисяч домогосподарств, що становлять третину в Кам’янці-Подільському, це вже реальність. Адже у районі на території села Панівці запрацювала нова сонячна електростанція «Кам’янець-Подільська» компанії «Подільськенерго». Загальний обсяг інвестицій у будівництво СЕС — приблизно 55 мільйонів доларів.

За своєю потужністю у 63,8 мегавата вона стала другою в країні. На ній встановлено 220 тисяч монокристалічних модулів і силові трансформатори. А розташована станція на 110 гектарах полів фільтрації Кам’янець-Подільського цукрового заводу. Поля, які стали непридатними для сільського господарства, згодились для енергетики.

Раціонально використовуючи землю і сонце, станція не тільки вироблятиме електроенергію, а й скоротить щорічні викиди вуглекислого газу на 67 тисяч тонн.

Свою користь від роботи сонця матиме і село. Щорічно в бюджет Панівців від експлуатуючої компанії надходитимуть як орендна плата 2,6 мільйона гривень.

Своїми успіхами у розвитку альтернативної енергетики може похвалитись і Старокостянтинівський район. За кілька останніх років тут побудували малі ГЕС на річці Случ у селах Самчики та Губин, сонячні електростанції у селах Коржівці, Северини та Вишнопіль. А нещодавно запрацювала сонячна електростанція потужністю 1,9 мегавата у селі Писарівка. Для мешканців Огіївської сільської ради, де розташована новобудова, це і нові робочі місця, і збільшення надходжень до сільського бюджету, а відтак і більші можливості для успішного розвитку.

Далеко не всі станції такі масштабні, але всі — корисні. В обласному центрі планують встановити кілька десятків сонячних електростанцій на дахах комунальних підприємств. Перший такий досвід уже є — сонячні панелі працюють на будівлях Хмельницького національного університету. Тепер об’єкти, які візьмуть участь у новому проекті, підшуковує Хмельницький енергетичний кластер.

Цей унікальний проект ще не має аналогів у країні. Одним із перших його об’єктів стане хмельницька ЗОШ № 7. Спочатку інвестор відремонтує дах, а потім встановить на ньому сонячні панелі. Далі поступово долучатимуться й інші комунальні об’єкти.

Загалом в області протягом нинішнього і наступного років планують ввести в експлуатацію 36 сонячних електростанцій. Їхня загальна потужність має сягнути 370 мегават. Реалізувати цей проект допоможуть інвестиції у 350 мільйонів доларів.

У краї уже активно використовують сонячну енергію — працюють 19 сонячних електростанцій загальною потужністю 55 мегаватів. До них додаються й інші альтернативні джерела. Так, у Кам’янці-Подільському успішно діє потужна біотеплоелектростанція, збудована за кошти Світового банку. Це перший в Україні, третій у Європі та п’ятий у світі за своєю потужністю об’єкт.

Лише за останній рік із відновлювальних джерел енергії було вироблено 113 мільйонів кіловат-годин електроенергії. Процес активного використання альтернативних джерел енергії триває.

На авто впало дерево — заплатить рада

Ізяславський суд зобов’язав міськраду заплатити за пошкоджене деревом авто. Гілка впала на машину, коли власник залишив її на вулиці.

За даними висновку експертного автотоварознавчого дослідження, матеріальна шкода становила 13,5 тис. грн. Цю суму та ще дві тисячі гривень, витрачених на експертизу, позивач попросив суд стягнути з міськради. Хоча відповідач наполягав на тому, що власник авто припаркував його у невстановленому місці, проте представники поліції та пожежно-рятувальної частини, яким довелося фіксувати факт падіння гілки та звільняти від неї автомобіль, підтвердили наведені у позові факти. А Закон «Про благоустрій населених пунктів» передбачає, що організацію благоустрою населених пунктів мають забезпечувати місцеві органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування. Тож суд вирішив, що Ізяславська міськрада відповідальна за стан зелених насаджень, які розташовані на земельних ділянках комунальної власності, тому повинна компенсувати завдану шкоду.

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Please enter your comment!
Please enter your name here