Вінниччина

0
28

Видадуть книжку про кожну громаду
У Вінницькій обласній філармонії імені Миколи Леонтовича відбувся другий фестиваль територіальних громад області «Відродимо село — розквітне Україна». Учасники заходу розповідали цікаві історії, легенди про свої села, вражали глядачів художнім читанням віршів, піснями і танцями. У творчих номерах оспівано красу рідної місцевості, працьовитість, щедрість і мудрість людей, які в ній живуть. Чимало з цих історій знайшли відображення у книжках, які видала редакція журналу «Вінницький край» за сприяння департаменту інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю облдержадміністрації.
Під час фестивалю було відзначено дипломом Книги рекордів України департамент інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю ОДА. В описі рекорду зазначено: «На Вінниччині налічується 1330 сільських, селищних і міських громад. Вінницька ОДА, обласна рада разом з журналом «Вінницький край» перші в Україні і єдині реалізують амбітний проект — коштом обласного бюджету видати історію кожної громади у бібліотечній серії «Моя Вінниччина». На сьогодні видано 28 випусків, майже 8000 сторінок.
Фестиваль проходив за підтримки обласної ради і департаменту інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю облдержадміністрації. Ініціатор проекту видання книжок краєзнавчої тематики — редактор журналу «Вінницький край» Вадим Вітковський.
 «Набути колосального досвіду»
На Всесвітньому кубку Enactus, який проходив у середині жовтня у Кремнієвій долині (місто Сан-Хосе, Каліфорнія, США), Україну представляла команда Вінницького національного технічного університету. На змаганнях вінничани представили п’ять проектів. За результатами змагань вінницькі студенти зайняли четверте місце у своїй групі, пропустивши вперед команди Індії та Німеччини і цьогорічних переможців Еnactus Cup — канадців, які продемонстрували потужний аграрний проект.
«Уже п’ятий рік поспіль команда Enactus ВНТУ брала участь у цих престижних змаганнях разом з командами із усіх куточків світу: США, Канади, Австралії, Китаю, Кореї, Німеччини, Італії, Британії, а також країн Африки та Південної Америки — загалом 36 країн-учасниць, — розповідає студентка ІІІ курсу ВНТУ, капітан команди Enactus Вікторія Богачук. — Наша команда була невелика, але потужна. Складалася зі студентів із різних факультетів. Для презентації ми підготували п’ять проектів. Це був результат річної діяльності. Серед них три екологічні: Eco to go — переробка одноразових паперових стаканчиків; Eco school — впровадження роздільного збору сміття у школах міста Вінниці; Eco to the world — наша гордість, це міжнародний проект, під час якого діти в країні Гана стали екологічно обізнаними. А ще — два соціальних, це, зокрема, проект «Світлі вчинки», який націлений на здобуття навичок і знань вихованцями дитячих будинків, а також «Орієнтир на успіх» — розробка маячків для людей з вадами зору, які допомагають їм знайти входи до будівлі завдяки звуку.
Під час жеребкування 36 країн-учасниць розділилися на шість ліг по шість команд — ми потрапили у групу останніми, фактично без права вибору, і були змушені виступати з дуже сильними командами, наприклад з командою із Індії, яка торік одержала перемогу. Виступали першими — достойно і колоритно, але у півфінал із нашої ліги ввійшли Індія та Німеччина, ми стали четвертими. Загалом перемогла команда із Канади з неймовірно потужним агропромисловим проектом, який створювався протягом шести років і мав вкладення для реалізації кілька мільйонів доларів США. На жаль, ми не маємо і близько подібних фінансових можливостей для проектів в Україні, але бачимо, які проекти є більш конкурентоздатними на World Cup.
Зважаючи на наші ресурси, особисто я задоволена результатом, бо ми зрозуміли, в якому напрямку слід розвиватися і рухатися, — отримали колосальний досвід. Перед нами виступали успішні люди — бізнесмени, політичні діячі, випускники Enactus із усього світу.
Уже наступного року, у вересні, відбудеться World Cup-2019, і ми зараз починаємо підготовку до змагань. Тому нам потрібні нові люди. І ми запрошуємо всіх охочих приєднатися до команди Enactus Вінницького національного технічного університету. Можна приходити вже сьогодні!»
У цьогорічних національних змаганнях Enactus Ukraine взяли участь 12 команд із різних вищих навчальних закладів України. У фінал увійшли чотири. Студенти Вінницького національного технічного університету представили три проекти й одержали перемогу. Саме тому їм випала нагода представляти Україну на Всесвітньому кубку Enactus, з чим вони достойно впоралися.
У Вінниці з’явиться мистецький ретромінімузей
Відділ мистецтв Вінницької обласної наукової бібліотеки імені Тімірязєва оголосив акцію: «Я заново народжуся», яка передбачає збір ретроречей, які так чи інакше пов’язані з мистецтвом: музикою, театром, кіно, живописом. Збирати експонати планують до кінця поточного року, а вже наступного, 2019-го, презентувати їх відвідувачам у форматі мінімузею. Розмістять його у виставковій залі відділу. Ретроекспозиція, як каже завідувачка відділу мистецтв бібліотеки Тімірязєва Неля Войтюк, покликана розширити спектр послуг закладу і збільшити кількість відвідувачів.
«Якщо у вас є непотрібний музичний інструмент, радіола чи патефон, чорнильниці чи пензлі, можливо, старий телевізор у дерев’яному корпусі й ви хочете, щоб його побачили якомога більше людей, тоді просимо вас долучитися до створення мистецького ретромінімузею, який ми плануємо вже у першому кварталі наступного року відкрили у своєму відділі, — закликає Неля Войтюк. — Мета нашої мистецької ініціативи в тому, щоб показати вінничанам та гостям міста, зокрема молоді, ті речі, які вони, можливо, не бачили, не знали або не пам’ятають. На сьогодні в нас уже є діапроектор, діафільми, грамплатівки, є гнучкі платівки, які свого часу вклеювалися у журнал «Кругозір», що не виходить зараз. Є музичні інструменти старого випуску, а також раритетні баян і німецьке піаніно з прекрасним звучанням».
Ретромінімузей буде постійним. Кожен експонат матиме інформаційну довідку про історію свого походження та коротку характеристику. Відвідувати експозицію зможуть усі охочі. Вхід вільний. А при груповому відвідуванні бібліотекарі обіцяють забезпечити екскурсійний супровід, причому орієнтований на різні вікові групи.
У рази знизилися темпи створення нових лісів
На початку 1970-х років на території області щороку створювали до двох із половиною тисяч гектарів нових лісів. 2018 року цей показник становив лише 85 гектарів. Фактично за останніх 40 років темпи створення нових лісів на Вінниччині знизилися в 25 разів. Такими темпами для виходу на оптимальний показник лісистості області потрібно щонайменше 10 років. Прес-секретар Вінницького обласного управління лісового та мисливського господарства Станіслав Вовк каже, що найбільшою проблемою при створенні нових лісів є виділення територіальними громадами земельних ділянок та надзвичайно тривала і вартісна процедура виготовлення правовстановлюючих документів.
«Лісівники області мають людські, технічні, матеріальні ресурси для якнайшвидшого та якісного заліснення Вінниччини до 15%. Це мінімально оптимальна наукова норма. Нині на Вінниччині заліснено лише 13,8% від загальної території, а має бути 15%, а то й 20%. Для досягнення оптимального рівня в області потрібно засадити лісом щонайменше 30 тисяч гектарів, — коментує Станіслав Вовк. — У 2006—2018 роках держпідприємства лісового господарства області прийняли під заліснення лише 6698 га земель, не придатних для ведення сільськогосподарського виробництва. За цей період захисні насадження створено на площі 6483 га. Щоб розв’язати ситуацію, необхідні принципова державна позиція та підтримка на місцях».
Він додає, що навіть у повоєнний період, незважаючи на вкрай важке становище в державі, виділялися кошти, землі, матеріальні ресурси для масового створення нових лісів. За роки незалежності України на Вінниччині було створено лише 34 тисячі га лісів: відтворено 24 га, а створено нових лісів 10 га.