Вінниччина

0
139

У Вінниці — шевченківське свято
Удруге Вінниця стала центром проведення Міжнародного шевченківського свята «В сім’ї вольній, новій». Цього разу на площі Тараса Шевченка з нагоди відзначення 204-ї річниці від дня народження Великого Кобзаря розмістили свої світлиці територіальні громади районів області: у кожній — портрет найвідомішого у світі українця, а також короваї, рушники, вироби майстрів ужиткового мистецтва тощо. Маємо традиції, які передаються з покоління в покоління.
Свято розпочалося тематичним поетично-пісенним вінком. Після відкриття краяни, численні гості, перші особи області і міста поклали квіти до скульптурної композиції Тараса Шевченка на знак вшанування генія українського народу.
До проведення міжнародної культурної події долучилися поети і письменники з Білорусі, Казахстану, Болгарії, Вірменії, Польщі та України, народні аматорські колективи, співаки, актори обласного академічного музично-драматичного театру імені Миколи Садовського, громадськість міста й області. Зокрема взяв участь у заході лауреат Національної премії імені Тараса Шевченка, народний артист, Герой України Анатолій Паламаренко. Звучали вірші Кобзаря, лунали пісні, ліричні й життєдайні.
 «Ми ретельно готувалися до проведення Міжнародного шевченківського свята і дуже чекали гостей та учасників. Вперше це свято в Україні проходило саме на Вінниччині у рік проголошення незалежності. Сьогодні ми відкриваємо Шевченка по-іншому, через призму сакрального бачення», — зазначив під час зустрічі з письменниками голова облдержадміністрації Валерій Коровій.
Вінницький міський голова Сергій Моргунов переконаний, що шевченківське свято має важливе значення для України. «Тарас Шевченко чимало зробив, щоб українці утвердилися як велика і вільна нація. Шевченківське свято проводиться вже 17 років у різних регіонах нашої країни. Важливо, щоб традиції зберігалися у поколіннях, у цьому наша єдність і сила», — написав він у мережі Фейсбук.
Свято «В сім’ї вольній, новій» розпочалося 24 травня і тривало на Вінниччині три дні.
Дострокова відставка. Далі – суд?
За ініціативи депутатського корпусу 22 травня було скликано позачергову сесію Жмеринської міськради. На розгляд депутатів винесено чотири питання, які стосувалися здебільшого звітів заступників міського голови. Але, за словами секретаря міськради Юрія Світлака, жоден із доповідачів не з’явився на сесійне зібрання. Через ігнорування депутатських вимог вони вирішили розпустити виконком, а міського голову відправити в дострокову відставку, оскільки він, на їхню думку, не справляється з наданими йому повноваженнями.
«Депутати подали ініціативу про негайне скликання сесії міськради щодо заслухання звітності заступників міського голови. Але вони проігнорували нашу вимогу і не відзвітували про діяльність підпорядкованих департаментів та відділів. Не було надано пояснення, чому вони не з’явилися на сесію, чи вони на лікарняному, чи у відпустці. Депутати заслухали кілька скарг від громадян на діяльність виконавчих органів міськради і мали чимало запитань до заступників, які ховаються від звітів. Зрештою визнали роботу першого заступника міського голови незадовільною. А через зауваження до роботи міського голови постало питання про дострокове припинення його та розпуск виконкому міськради. Головуючий поставив цю пропозицію на таємне голосування. І рішення було ухвалено. Тобто 26 присутніх депутатів проголосували «за», це дві третини від загальної кількості. За законодавством цих голосів цілком достатньо для того, щоб припинити повноваження мера міста через невиконання його посадових обов’язків», — прокоментував секретар міськради Юрій Світлак, який нині виконує обов’язки міського голови міста Жмеринки.
Сам Анатолій Кушнір називає депутатське зібрання неправомірним. Каже, що відповідно до законодавства, скликати позачергову, коли призначена чергова сесія (на 14 червня), є порушенням. «Понад те секретар міської ради, не розуміючи регламенту, дав розпорядження про скликання сесії від свого імені, хоча я, як міський голова, перебував на своєму робочому місці. Це також суперечить і законодавству, і регламенту, — говорить Анатолій Кушнір. — Тому я обов’язково подаватиму до суду на неправомірні дії секретаря та депутатського корпусу. До робочого кабінету мене вже не допускають, сьогодні забрав трудову книжку і чекаю на решту документів для формування позовної заяви. Знаю, що зараз звертаються з погрозами до працівників виконавчого комітету. Але я цього не боюся, бо на останніх виборах отримав 70% голосів від громади. Люди за мною, значить, будемо боротися».
Відповідно до Закону України «Про місцеве самоврядування», повноваження міського голови достроково можуть бути припинені в разі його особистого звернення, через судове обвинувачення, зміну громадянства чи смерть, а також, якщо він порушує Конституцію України або закони України, права і свободи громадян та не забезпечує здійснення наданих йому повноважень. Рішення ухвалюється відповідною радою шляхом таємного голосування не менше як двома третинами голосів від загального складу ради. Оцінку доказам і фактам, які будуть надавати сторони у судовій справі, визначатиме тільки суд. А триватиме процес щонайменше рік.
У Вінниці відбудеться фестиваль «Острів Європи»
Фестиваль «Острів Європа» з 15 по 17 червня збере у Вінниці письменників, діячів мистецтва та інтелектуалів з України, Білорусі, Польщі, Чехії, Вірменії, Ізраїлю, Швейцарії, Канади та США. Організатори – ГО «Культурний Кампус» і Вінницька міська рада. На 10 відкритих локаціях у різних точках міста відбуватимуться літературні читання, презентації, дискусії інтелектуалів, перформанси, концерти, виставки й квести. Зокрема, щодня на майдані Незалежності проходитимуть дискусії та події міжнародної програми. Сходи колишньої переправи через річку перетворяться на простір поетичних читань, а сад Музею Коцюбинського радуватиме вечірніми літературно-музичними перформансами Мар’яни Савки, Олени Гусейнової, Катерини Калитко та концертом нового проекту Сергія Жадана, Олега Каданова і Євгена Турчинова «Лінія Маннергейма». Найбільш інтригуючими та експериментальними стануть читання на острові Кемпа. Спеціальною подією фестивалю стане виставка «На горі», присвячена постаті найбільш європейського за духом митця-вінничанина – Ігоря Костецького. «Це культурно-просвітницький проект. Ми фокусуємося на «малих» мовах і малих текстах, тому що це світова тенденція. Крім того, вони не є малими за своїм значеннями у світовому літературному процесі», – зазначила співзасновниця фестивалю Катерина Калитко. Учасниками «Островом Європи» будуть українські літератори Андрій Курков, Артем Чех, Микола Рябчук, Ірина Цілик, Олена Стяжкіна, Остап Сливинський, Сергій Татчин, молоді прозаїки та поети, а також закордонні україністи, письменники і перекладачі. «Досить важливим задвданням для Вінниці є розвивати інтенсивний фестивальний рух. Фестиваль «Острів Європа» має усі шанси стати ще однією гарною візитівкою нашого міста», – впевнений директор департаменту культури міської ради Максим Філанчук.