Чернігівщина

0
81

Пригасили апетити здирника
Із чотирьох із половиною гривень до п’яти з половиною — без обговорення з громадськістю та представлення обрахунків виконком Ніжинської міськради підвищив вартість проїзду в громадському транспорті більш ніж на 11%. Але «тарифне віче», організоване громадськими активістами, на певний час пригасило апетити перевізника.
Всього за один день понад дві тисячі підписів! Саме стільки вдалося зібрати активістам на підтримку скасування рішення виконкому. Кілька днів розкачки — і під стінами мерії Ніжина кількасот невдоволених містян, чи не наймасовіший мітинг із часів Революції гідності.
— Вимагаємо скасувати рішення та оприлюднити прізвища тих, хто став на бік монополіста! — закликає через гучномовець один з організаторів акції Олександр Максимець.
Йому та активістам опонують міський голова Анатолій Лінник і перевізник-монополіст, власник ТОВ «Пассервіс» Олександр Шалай. Головні їхні аргументи — збитковість перевезень. На адресу міського голови з уст людей лунають звинувачення у корупції. Мовляв, головний перевізник Ніжина — кум Анатолія Лінника.
Організатори акції стримують гнів містян і починають оперувати фактами. «На що опирається міська влада і перевізники при обчисленні вартості проїзду, якщо ніхто не рахував пасажиропотік? — обурюється Олександр Максимець. — Ми як представники робочої групи громадської ради при Чернігівській ОДА двічі письмово зверталися на адресу міського голови з відповідними пропозиціями. Вперше — в лютому цього року. Ми передбачали, що буде спроба підвищити вартість проїзду для ніжинців, але так і не отримали жодної відповіді. Влада ігнорує громадськість». «Треба враховувати складність роботи перевізників, — апелює міський голова. — В Ніжин ніхто не хоче заходити на маршрути».
Ситуація загострилася: протестувальники заблокували міського голову та перевізника. Дійшло навіть до штовханини. Стало очевидно: люди не відступляться, доки їх вимога не буде виконана. І вони таки добилися свого. Анатолій Лінник пообіцяв скасувати підвищення тарифу.
Щоб обіцянка, як кажуть, не зависла у повітрі, громада вимагала провести засідання виконавчого комітету для скасування рішення або ж скликати позачергову сесію. Натомість міський голова запевняв, що приводом для цього можуть слугувати лише надзвичайна ситуація або бюджетні питання, й це ще більше обурило людей. Вони заявили, що не підуть з-під стін мерії…
У підсумку жителям міста все ж удалося домогтись бажаного. Мер запевнив, що до засідання чергової сесії міськради, яка відбудеться 17 травня, рішення про підвищення вартості проїзду не будуть публікувати у комунальних «Вістях». До цього часу ніжинці їздитимуть у маршрутках по 4 гривні 50 копійок. Відтак консолідованими зусиллями людей вдалося тимчасово пригасити апетити перевізника.
А втім, основна тарифна битва ще попереду. Сесія Ніжинської міськради запланована на 10-ту ранку. Активісти закликають жителів міста прийти і відстояти свої інтереси. Що у відповідь готують влада та перевізник, стане ясно вже незабаром. Зрозуміло одне: Ніжин — це лише початок. Якщо тамтешня громада програє, аналогічні підвищення слід очікувати в інших містах Чернігівщини.
У Ніжині відкрили музейну експозицію на честь мореплавця Юрія Лисянського
6 травня, у святковий для Ніжина день (День міста) та іменини Георгія (Юрія), в Музеї рідкісної книги бібліотеки НДУ імені М. Гоголя урочисто відкрилася меморіально-музейна кімната «Мандрівник козацького роду» відомого ніжинця, мореплавця Юрія Лисянського. Про це на своїй сторінці в «Фейсбук» повідомив ініціатор створення нової експозиції, завідувач Музею рідкісної книги, директор бібліотеки Ніжинського університету Олександр Морозов. Він і провів екскурсію для перших відвідувачів, серед яких було чимало меценатів, мер міста Анатолій Линник, представники національних громад.
Формувати експозицію допомагали меценати й волонтери з різних куточків світу. Вона розповідає про життєвий шлях Юрія Лисянського, який разом із І. Ф. Крузенштерном здійснив першу в історії російського флоту навколосвітню подорож — морську експедицію на кораблях «Надежда» та «Нева». Вона буде доволі інтерактивною. Олександру Морозову вдалося зібрати достатню кількість «морських» сувенірів, які діти зможуть потримати в руках. Це, зокрема, різноманітні мушлі, корали, глобус, компас і секстант — прилад, із допомогою якого визначали географічні координати. В експозиції є навіть штурвал і зорова труба. Стараннями реставраторів приведено до ладу антикварні меблі: стільці, письмовий стіл, книжкову шафу.
Унікальне факсимільне перевидання 1968 року, видане в Лондоні, книги Юрія Лисянського вдалося розшукати аж у далекій Австралії. «Книга старенька, але в гарному стані. Може, колись назбираємо кошти й на оригінал 1814 року», — розповідає Олександр Морозов.
А головні перлини експозиції — це оригінальні книги та тогочасні мапи, подаровані Юрієм Лисянським бібліотеці Ніжинського університету (тоді — Ліцею князя О.Безбородька) у 1824 — 1827 роках, книги Крузенштерна, видання про мореплавця та його подорожі. «Ми плануємо створити мультимедійну бібліотеку з відео, аудіо та оцифрованими друкованими та архівними матеріалами про Юрія Лисянського. Наша мета — не тільки екскурсії для дітей і дорослих, а й створення науково-інформаційного центру», — ділиться подальшими планами директор бібліотеки ніжинського вишу.