АР Крим

0
81

Крим: півострів страху
Росія швидкими темпами перетворює окупований Крим на зону відчуження й страху. У ньому живуть не лише ті, хто не підтримував прихід «руской весни». Навіть її щирим прихильникам, які три з половиною роки тому скрізь вивішували триоколори й ходили з ними, мов дурні з писаними торбами, нині живеться переважно непереливки. Путін і надалі «рятує від бандерівців», але чомусь не так, як очікували проросійські активісти 2014 року. Що вже казати про кримських татар і патріотів України, яких окупаційна влада щиро й відверто ненавидить усіма своїм «скрепами». 
Безпідставні обшуки й незаконні затримання наших співгромадян, здійснені російською окупаційною владою у Бахчисараї (АР Крим, Україна), стали черговою хвилею переслідувань за національною ознакою та… підсвідомого боягузтва злочинців. Адже їм рано чи пізно доведеться відповідати за скоєні злочини, хоч самі вони про це ще не знають. Точніше, так думають. Поки що.
Тому Міністерство закордонних справ України ретельно фіксує всі випадки порушень як прав людини, так і міжнародних правових норм, об що окупанти нині цинічно витирають свої забруднені агресією чоботи. У Бахчисараї «за результатами обшуків було незаконно затримано 6 осіб, окрім того, щонайменше 9 активістів було затримано лише за те, що прийшли підтримати співвітчизників і перебували біля місць проведення обшуків». Такі дані наводить вітчизняне зовнішньополітичне відомство у черговій заяві з приводу репресій на півострові.
Наступ окупантів на тих, хто чинить спротив окупаційному режиму, зокрема кримськотатарських активістів та українців, вкотре свідчить про продовження Росією репресивної політики, щоб викорінити будь-яке інакодумство і залякати населення Кримського півострова. Окрім того, цілеспрямовані обшуки в будинках мусульман свідчать про переслідування за релігійною ознакою, наголошують українські дипломати.
«Репресії, незаконні затримання, примусові зникнення, викрадення, тортури та інші порушення основоположних прав і свобод людини стали звичною практикою російської окупаційної влади в АР Крим та місті Севастополь, — ідеться в дипломатичному документі. — Росія продовжує зухвало та цинічно порушувати свої міжнародно-правові зобов’язання, резолюції Генеральної Асамблеї ООН 68/262 від 27 березня 2014 року «Територіальна цілісність України» та 71/205 від 19 грудня 2016 року «Ситуація з правами людини у Автономній Республіці Крим та місті Севастополь (Україна)», наказ Міжнародного суду ООН щодо застосування запобіжних заходів у межах позову України проти Російської Федерації стосовно застосування Міжнародної конвенції про ліквідацію всіх форм расової дискримінації».
Тож МЗС України вкотре закликає міжнародне співтовариство активно виступити на захист прав і свобод жителів Кримського півострова й змусити Росію припинити злочинну розправу над не згодними з окупацією.
Вдячні усім кримським татарам, хто допомагає зберігати єдність народу
Меджліс кримськотатарського народу вживає заходів для підтримки кримчан, які залишилися на території анексованого Росією півострова. У забезпеченні необхідних ресурсів допомагає кримськотатарський народ. Про це сказав глава Меджлісу кримськотатарського народу, народний депутат України Рефат Чубаров.
“Ми вдячні всім кримським татарам, що вони кожен по-своєму, в можливій для них формі, беруть участь у збереженні гідності і єдності кримськотатарського народу. Ми знаємо, як люди об’єднуються, щоб допомогти дітям, як вони сприяють адвокатам. Вже сьогодні кількість дітей, чиї татусі позбавлені волі, досягла сотні. З кожним днем потрібно все більше і більше адвокатів, необхідно знаходити ресурси для того, щоб забезпечувати відвідування місць, де судять кримських татар, а це вже не тільки в Криму, але і на території сусідньої Росії”, – зазначив Чубаров. Він додав, що допомога такого роду буде продовжена.
Як відомо, після анексії Криму Росією на півострові ФСБ проводить регулярні затримання, обшуки і допити незалежних журналістів, кримськотатарських активістів, опозиційних і проукраїнських громадських діячів та представників релігійних меншин. Правозахисники називають ці дії російських силовиків політично мотивованими.
ЮНЕСКО працює над механізмом моніторингу пам’яток світового значення в окупованому Криму
Механізм прямого моніторингу за пам’ятками світового значення в анексованому Криму, над яким зараз працюють у ЮНЕСКО, не суперечитиме принципам територіальної цілісності України. Про це повідомив Надзвичайний і повноважний посол України у Франції, представник України при ЮНЕСКО Олег Шамшур.
 «В ЮНЕСКО не схвалюють звіти про стан справ на об’єкті, які надає окупаційна влада. Організація продовжує активно не визнавати анексію Криму, за рахунок чого, втім, про реальний стан «Херсонеса Таврійського» ми судити не можемо. В історії ЮНЕСКО це перший подібний прецедент. Зараз експерти розробляють механізм прямого моніторингу в умовах окупації. Непрямого недостатньо. Сподіваємося, що незабаром це вдасться зробити», – зазначив дипломат.
До списку Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО входить заповідник «Херсонес Таврійський» в анексованому Криму. Також кандидатами на внесення в список є Ханський палац у Бахчисараї, Генуезька фортеця в Судаку, Кримська астрофізична обсерваторія, Мангуп-Кале, Ескі-Кермен і Чуфут-Кале.
З 2014 року моніторинг збереження музею-заповідника «Херсонес Таврійський» з боку організації не проводиться, оскільки вона не визнає анексію Криму Росією.
Окупанти затримали півсотні учасників одиночних пікетів у Криму
Російські окупанти затримали близько півсотні учасників одиночних пікетів у Криму, повідомив народний депутат, глава Меджлісу кримськотатарського народу Рефат Чубаров. Він зазначив, що в суботу, 14 жовтня, на поодинокі пікети вийшли сотні кримських татар у містах Алушта, Бахчисарай, Джанкой, Сімферополь, Старий Крим, Судак, Феодосія, а також у Кіровському, Красногвардійському, Нижньогірському, Радянському і Ленінському і районах.
Вони виступили проти системних репресій російської окупаційної влади щодо корінного народу Криму, масових обшуків і арештів кримських татар, незаконних судилищ і переслідувань членів Меджлісу кримськотатарського народу, місцевих органів національного самоврядування і активістів кримськотатарського національного руху.
Активісти ставали з плакатами вздовж доріг.
Чубаров підкреслив, що кожен з них усвідомлював високу ступінь небезпеки, якій піддає себе і своїх близьких.
“Однак, любов до свого народу і Криму, віра у Всевишнього, честь, гідність і солідарність з одновірцями, що зазнають незаконних судових переслідувань, тортур і принижень у підвалах ФСБ Росії в окупованому Криму, надають цим людям особисту мужність і зміцнюють їх волю”, – написав Чубаров у Facebook.
Зазначимо, правозахисні організації зауважують різке погіршення ситуації з правами кримських татар у Криму після окупації півострова Росією.