Луганщина

0
85

Україна припинила постачання електрики окупованій Луганщині
Те, що, за логікою, мало статися з самого початку війни на сході України, відбулося лише зараз: Національна енергетична компанія «Укр¬енерго» повністю припинила електропостачання на тимчасово окуповані території Луганської області, про що повідомив голова компанії Всеволод Ковальчук.
Офіційні пояснення цього рішучого кроку досить банальні — борг майже у 5 млрд. гривень споживачів окупованої Луганщини.
Нагадаємо, що свого часу через лояльні постанови Кабміну № 263 та № 368 Луганське енергетичне об’єднання (ЛЕО), за рахунок споживачів із контрольованої Україною частини Луганщини, змушено було безплатно постачати на окуповані території електроенергію на суму близько… 300 млн. грн. за місяць, що призвело до величезної заборгованості самої компанії.
Варто додати, що ще з 2015 року гендиректор ЛЕО Володимир Грицай неодноразово піднімав питання щодо припинення постачання або обмеження до рівня оплати перетоків на неконтрольовану територію.
 А у грудні 2016 року через борги компанія тимчасово припиняла електропостачання комунальному підприємству «Попаснянський районний водоканал», яке, у свою чергу, подавало воду в ОРДЛО.
Утім, як вважають експерти, причиною відключення від постачання електро¬енергії ТОВ «Луганське енергетичне об’єднання» стали не тільки економічні, а й політичні чинники.
Тільки після критичних зауважень аналітичного відділу ГІ «Права Справа», коли владу фактично приперли до стіни фактами безкоштовних перетоків, було прийнято рішення про припинення енергопостачання — під тиском громадськості, а не виходячи з раціональних міркувань.
Після прийняття рішення про економічну блокаду тимчасово окупованих територій на державному рівні (з 15 березня) неодноразово лунали заяви з боку офіційних представників влади і власників «націоналізованих» підприємств про те, що вони моніторять ситуацію і виступатимуть ініціаторами адресних економічних санкцій проти юридичних і фізичних осіб, які підтримують економічні стосунки з цими підприємствами.
«Співпраця з невизнаними республіками і пов’язаними з ними контрольованими особами та підприємствами є порушенням режиму міжнародних економічних санкцій. До компаній, які співпрацюють з особами, внесеними в «чорні списки», можуть бути застосовані штрафи, кримінальна відповідальність посадових осіб, а також санкції у вигляді арешту активів і заборони господарської діяльності», — йшлося у повідомленні групи «Метінвест».
Залишається риторичним питання: чому аналогічну «енергетичну акцію» влада не застосовує до окупованої Донеччини.
Новий графік пунктів пропуску з зоні АТО продовжать ще на місяць
У зв’язку з суттєвим збільшенням пасажиро-транспортного потоку через лінію розмежування в районі проведення АТО, контрольні пункти в’їзду-виїзду продовжують тимчасовий режим роботи. Про це інформує Держприкордонслужба України.
“Відповідно до рішення штабу АТО, до 31 травня 2017 року включно пропуск осіб та транспортних засобів буде здійснюватися в нових часових рамках, які встановлені для режиму роботи контрольних пунктів в’їзду-виїзду, з 7.00 до 19.30”, – йдеться у повідомленні.
Держприкордонслужба України просить громадян врахувати цю інформацію під час планування поїздок і перетину лінії розмежування через КПВВ в районі проведення АТО.
Місія налаштована на подальшу роботу
Підрив автомобіля Спеціальної моніторингової місії ОБСЄ на тимчасово окупованій частині Луганщини кваліфікували як теракт. Цієї неділі автомобіль патруля місії ОБСЄ підірвався на протитанковій міні. Сталося це в районі села Пришиб. Загинув один спостерігач місії ОБСЄ, громадянин США. Ще двоє громадян Німеччини й Чехії зазнали поранень.
Перший заступник голови Спеціальної моніторингової місії ОБСЄ в Україні Александр Хуг на прес-конференції в Києві нагадав: згідно з меморандумом від 19 вересня 2014 року, підписаним Тристоронньою контактною групою, заборонено встановлення мінно-вибухових інженерних загороджень біля кордону зони безпеки й передбачено зобов’язання зняти раніше встановлені міни. Тож дорога, якою прямував патруль, мала бути вільною від вибухових пристроїв.
Попри все, Александр Хуг запевнив: «Ми налаштовані рішуче щодо реалізації нашого мандата. Ми вживаємо всіх заходів, щоб патрулі в цьому районі пересувалися безпечно. Подальші дії залежать від результатів оцінки ризиків».
«Повне виконання мінських домовленостей залишається основою для сталого рішення, яке поважає суверенітет і територіальну цілісність України. Європейський Союз продовжуватиме підтримувати важливу роботу ОБСЄ та її Спеціальної моніторингової місії, якій повинен бути наданий повний, безпечний та безперешкодний доступ до всіх районів, охоплених конфліктом, з безпекою для спостерігачів, яка має вирішальне значення», — так на інцидент відреагувала високий представник Європейського Союзу з питань зовнішньої політики та політики безпеки Федеріка Могеріні після спілкування з Генеральним секретарем ОБСЄ Ламберто Заньєром.
Водночас європейський дипломат запевнила, що ЄС і далі надаватиме підтримку в розмінуванні територій Донбасу.