Дніпропетровщина

0
81

А у нас свій сурогат
 «Епідемія» отруєнь фальшивою горілкою докотилась, як уже відомо, і до Дніпропетровщини — один із постраждалих помер днями у Нікополі, ще кількох його «колег» лікарям удалося врятувати. Випадок пояснили тим, що небезпечний алкоголь хлопці придбали на ринку в Запоріжжі. Але щойно помер після вживання фальсифікату житель села Катьощине Томаківського району, що неподалік Нікополя. Причому місцева жертва алкогольного мору теж споживала отруту з етикеткою доволі популярного виробника не на самоті. Бо ще семеро односельців чоловіка опинилися на лікарняних ліжках. Невже знову скупились у Запоріжжі?
Звісно, все може бути. Місцеві правоохоронці і медики та експерти шукають істину. Але щойно прес-служба обласної прокуратури повідомила, що не можна відкидати ймовірності існування в регіоні підпільного виробництва не просто контрафактної, а й небезпечної для здоров’я горілки. Причому виробництва потужного, де за одну «робочу» зміну виготовляли її по тонні. І підозра падає саме на Нікополь.
А найпікантніша обставина, втім, уже майже типова для наших часів — підпільний цех організував колишній працівник органів внутрішніх справ. Прокуратура закидає йому створення  організованої злочинної групи задля «розведення» і реалізації дуже сумнівного алкоголю. Між наближеними до засновника цеху компаньйонами були чітко розподілені обов’язки: один постачав етиловий спирт з тільки йому відомих «джерел», другий забезпечував тарою, третій — підробленими етикетками найпрестижніших торгових брендів та акцизними марками. Інші займалися збутом переважно в придорожній чи «на виніс» мережі роздрібної торгівлі на території всієї області. Коротше, цих ділків разом із «директором» нараховувалося шестеро. «Баласту» не тримали. Зате конспірація була на найвищому рівні: хто, де та яким чином роздобував необхідні «матеріали» та знаходив постачальників і споживачів, у всіх випадках знало лише дві особи — безпосередній виконавець і «директор». У діяння один одного не втручалися. Наймані ж працівники — нещодавні злодюги, котрих від позбавлення в черговий раз волі свого часу рятував «добрий» правоохоронець. Тож і віддячували «роботодавцям» за змогу заробляти собі на прожиття, тримаючи при цьому язик за зубами.
А масштаби цеху з найсучаснішим технологічним обладнанням вражали: тут «розливали» не менш як 50 тисяч півлітрових пляшок щомісяця. Прибутки-бариші між членами організованого злочинного угруповання ділилися залежно від внеску, «посади» та сумлінності кожного. Як тепер розподілити терміни ув’язнення між ними, вирішить суд. Прокуратура доповіла, що справу порушено відразу за шістьма статтями Кримінального кодексу, слідство вже завершено.
Запрацювала унікальна сонячна станція
Єдина в усій Східній Європі сонячна електростанція, яка має трекерну систему, днями запрацювала на повну потужність на Дніпропетровщині. У селищі Підгородне, що  поряд з містом Дніпро,  ввели в дію третю чергу «Солар Парк Підгородне».
Впроваджено передову  технологію альтернативної енергетики: замість звичайних столів із сонячними батареями встановлено рухомі модулі, які протягом світлового дня обертаються вслід за сонцем за допомогою спеціальних датчиків. Так рухомі сонячні батареї виробляють на 50% більше енергії, ніж звичайні стаціонарні установки. Станція щогодини видає «на гора» понад 2,5 тисячі кіловатів енергії. При цьому економія вугілля становить майже  півмільйона тонн на рік та  немає шкідливих викидів парникових газів.
За словами генерального директора «Солар Парк Підгородне» Юрія Гордєєва, третя черга станції  налічує 3700 модулів. А загалом тут працює 10  400 модулів. У середньому вони можуть обслуговувати 27 000  домогосподарств у селищі Підгородному та котеджному містечку в передмісті Дніпра «Золоті ключі».
«Солар Парк Підгородне» створено  лише завдяки вітчизняним інвесторам, які  на третю чергу витратили майже  20 мільйонів гривень. Голова Дніпропетровської облдержадміністрації Валентин Резніченко наголошує, що Дніпропетровщина — стабільний та перспективний для ведення бізнесу регіон: «Ми не заважаємо підприємцям працювати,  а допомагаємо їм долати адміністративні труднощі.
Результат — вітчизняні та закордонні бізнесмени далі вкладають кошти в об’єкти області, економіка розвивається. Один із проектів, повністю реалізованих коштом інвесторів, сонячна електростанція в Підгородному».
Свідки агресії
Обласна клінічна лікарня ім. Мечникова облаштувала у своїх стінах «музейну експозицію». Усі бажаючі можуть оглянути її «експонати» — осколки різноманітних снарядів, мін, гранат та кулі, включаючи снайперські, вилучені лікарями цього медзакладу з поранених бійців АТО. Разом узятий, цей смертоносний метал важить мало не чотири кілограми. Звісно, це не все «залізо», вийняте з тіл.
Як відомо, з перших днів неоголошеної війни на сході дніпровська лікарня стала однією із базових для важкопоранених. Тут уже пролікувалося майже дві з половиною тисячі українських солдатів.
На превеликий жаль, виставка й далі продовжує поповнюватися новими «експонатами». Вилучені кулі та осколки — прямі докази розпалу Росією цієї неоголошеної війни. Йдеться передусім про фрагменти артилерійських снарядів системи «Град», заборонених 120-міліметрових мін, сучасних танкових боєприпасів та іншої зброї російського виробництва.
Підтримати молодих
Із робочими місцями у регіоні як було сутужно, так і залишається. Водночас чимало випускників вищих та інших навчальних закладів не відмовилися б заснувати власний бізнес. Тільки от або стартового капіталу катма, або конкретних навичок та знань не вистачає. Тим часом місцева влада не раз наголошувала, що області конче потрібна молодь, яка «розвивала б як регіон, так і всю Україну». Тож ОДА оголосила серед земляків віком до 35 років конкурс бізнесових задумів та планів. Хто не має досвіду самостійно їх підготувати, зможе безоплатно скористатися послугами консультантів-помічників. Будуть прийняті і розглянуті всі проекти. Авторів вартих уваги бізнес-планів спеціалісти обласного департаменту економічного розвитку та обласної ради підприємців запросять на безкоштовні навчальні курси. Також на пільгових умовах виділятимуться кошти для реалізації дюжини найкращих проектів.
Своє — значить, краще
У стінах Інституту зернових культур та на базі його дослідного господарства «Дніпро» відбулася бізнес-конференція, яка мала за мету визначити «актуальні напрями розвитку АПК області в сучасних умовах». Обговорення зосередилося на ключових проблемах та стратегічних цілях, що допоможуть вітчизняному аграрному сектору вийти на європейські ринки. Зокрема, в рослинництві пріоритетом було названо виробництво зерна кукурудзи. Вчені краю з тридцятих років минулого століття успішно виводять гібриди качанистої, і зараз понад дві сотні її високоврожайних сортів нічим не гірші від виведених зарубіжними селекціонерами. В умовах нинішнього року чимало з них дали врожайність 120 центнерів із гектара. Не поступаються іноземним колегам і вітчизняні селекціонери, які займаються розведенням продуктивних порід ВРХ. Так, у дослідному господарстві «Поливанівка» утримується 275 голів унікальних українських сірих корів — не вибагливих до кормів і умов утримання, а смакові та поживні якості їхнього мармурового м’яса вищі світових стандартів.
Надія помре останньою?
Одна із найзлободенніших для області проблем — екологія. Хоча підстави сподіватися на краще у дніпровців є. Так, на наступний рік схвалено програму «Екологічна безпека», якою, зокрема, передбачено мільйон 200 тисяч гривень на захист від підтоплення сіл, розташованих на берегах річок Мокра Сура, Шиянка та Самарчук. Ще мільйон 641 тисячу гривень зарезервовано на реконструкцію застарілих каналізаційних систем у кількох населених пунктах, а п’ять мільйонів 600 тисяч — на облаштування за сучасними вимогами полігона побутових відходів у Новомосковському районі.
Також наступного року на законодавчому рівні має остаточно оформитись та запрацювати національний природний парк «Орільський», куди увійдуть території п’яти районів — Петриківського, Царичанського, Новомосковського, Юр’ївського і Магдалинівського. Одначе варто зауважити: за часів президентства Віктора Ющенка парк… уже відкривали. Проте після цього у самому центрі «Орільського» примудрилися збудувати велику екологічно брудну звіроферму. Що буде із нею, поки що не відомо.
Мистецтво, яке має жити
До останнього часу перебував під загрозою зникнення один із трьох існуючих в Україні Центрів кобзарського мистецтва у Підгородньому — торік йому відмовили у подовженні оренди приміщення, на яке накинули оком охочі його приватизувати. Та директор унікального центру Алла Ганжа-Родзянко рук не опустила. Рік тривали баталії. Коли ж нарешті за підтримки міського голови Галини Кузьменко місцева рада таки проголосувала за тривалу оренду, депутати — колишні «регіонали» зажадали переголосування. Не відомо, чим би це безчинство скінчилося, якби не обласна рада і не байдужа та національно свідома громадськість. За їх участі і не дали загинути осередку кобзарського мистецтва у козацькому краї. А щоб затвердити це рішення раз і назавжди, вже підготовлено проект надання центру статусу комунального підприємства.
Розпорядився державним, як своїм
Збирання пізніх культур ще повністю не завершене, однак уже є охочі торгувати врожаєм собі на користь. Директор одного державного науково-дослідного аграрного господарства, прізвище котрого в інтересах слідства не називається, «подарував» урожай кукурудзи та соняшнику майже на шість мільйонів гривень товариству не лише з обмеженою відповідальністю, а й із ознаками фіктивності. Слідство триває за статтями, що передбачають покарання у вигляді позбавлення волі строком від трьох до восьми років. Також встановлюються всі причетні до цієї оборудки.
Сантехніків навчатимуть у сучасному центрі
Професія сантехніка пасує справжньому чоловікові. Так вважає Руслан Кучма, який навчається цього фаху. «Я можу встановити раковину та бойлер, змонтувати труби, провести електрику. Батько навчив — він майстер на всі руки. Але досі я мав справу зі старими матеріалами. Тепер навчуся працювати з новими. Сучасний інструмент прискорює та спрощує роботу», — каже хлопець. Можливість навчатися за новітніми технологіями на сучасному обладнанні надає молоді Центр профпідготовки монтажників-сантехніків, який днями відкрили у Дніпрі. Після закінчення навчання Руслан отримає диплом монтажника сантехнічного обладнання.
Єдиний на Дніпропетровщині Міжрегіональний навчально-практичний центр із підготовки монтажників санітарно-технічних систем облаштували у вищому професійному училищі будівництва міста Дніпра. Кваліфікованих фахівців у ньому готуватимуть за новою програмою на оновленій професійній базі. Створення центру стало можливим завдяки українсько-швейцарському проекту «Державно-приватне партнерство для поліпшення санітарно-технічної освіти». Його реалізувала компанія Геберіт Інтернешнл Сейлз АГ за підтримки Дніпропетровської ОДА. «Новий Центр профтехосвіти — єдиний в області і є прикладом партнерства бізнесу та сфери освіти. Учні отримають нові знання, опанують новітні технології та будуть конкурентними на ринку праці. Допомагають поліпшити якість професійного навчання європейські партнери», — повідомив голова Дніпропетровської ОДА Валентин Резніченко. А гендиректор представництва швейцарської компанії Олексій Раков звернув увагу, що нині навчальні заклади випускають чимало менеджерів, фінансистів, юристів, а кваліфіковані сантехніки у дефіциті. «У західному світі професія сантехніка престижна. Прагнемо, щоб такою самою вона була і в Україні. Сантехніка за останні роки змінилася, постійно з’являються новинки», — наголосив він.
За словами майстра виробничого навчання Віталія Немировського, спеціальність сантехніка у навчальному закладі нова. Цього року здобути її виявили бажання майже 40 учнів. Теорію учням викладатимуть у відремонтованому класі. А практичні навички вони здобуватимуть у новій майстерні, де є все для навчання: від нових підручників до сучасних меблів, устаткування та інструментів. Адже сучасний сантехнік має знатися на новітніх технологіях, а будівництво та ЖКГ не обійдуться без такого фахівця.