Харківщина

0
106

Високий регістр Слобожанщини
Зал органної музики, на який поціновувачі класики чекали більш як десятиліття, відкрився в обласному центрі.
Харківська обласна філармонія, якій належить орган, з перших років незалежності просила владу облаштувати приміщення для цього інструмента. Особливо гостро це питання постало після того, як Успенський собор, де в радянські часи лунав орган, передали УПЦ МП.
Однак реально за втілення задуму взялись у 2005-му. Організували кілька аукціонів, під час яких збирали кошти на впорядкування зали у будівлі філармонії, яка була в аварійному стані. У ті постпомаранчеві часи знаходилось чимало охочих узяти участь у подібних заходах. На одному з них побував і тодішній чільник держави Віктор Ющенко, який виставив на торги ночви з козаком Мамаєм та кілька бочечок меду, які були оцінені по мільйону гривень. Зібраних грошей вистачило для того, аби розпочати реконструкцію філармонічного приміщення. Водночас коштом бюджету та благодійного фонду «Ренесанс» у Німеччині був придбаний один із найкращих у Європі й найбільших в Україні органів на 72 регістри. Його висота — 15 метрів, вага — 40 тонн.
Завезли інструмент, коли влада у країні змінилася. Нові обласні керманичі обіцяли відкрити органний зал, однак унікальний інструмент так і лежав у розібраному вигляді в ящиках, очікуючи кращих часів. І от нарешті попри те, що йде війна, майже вдалося довести справу відкриття органного залу до кінця.
Чому майже? Потрібно ще два з половиною місяці роботи, аби орган зазвучав. Однак у залі з ідеальною акустикою, що регулюється спеціальними щитами, вже сьогодні можна проводити концерти. Сцена тут кількаярусна — на нижньому оркестр, на верхньому — хор. Зведено підмостки для хору і солістів. Усі ці конструкції були задіяні під час концерту з нагоди відкриття зали. Розпочався він із «Плине кача», яку зал слухав стоячи, вшановуючи загиблих. Затим звучали народні пісні, класика. Легендарну «Мелодію» виконав симфонічний оркестр Харківської філармонії під диригуванням автора твору Мирослава Скорика.
Директор закладу Юрій Янко обіцяє, що вже з листопада зал матиме повний репертуар. Через рік у будівлі філармонії запрацюють музичний музей і театральне кафе. Отож Харків потроху відроджує славу однієї з культурних столиць України. Цього ж дня також було введено в експлуатацію тридцяту станцію Харківського метрополітену — «Перемога».
Справа гідна енергохакерів
Команда hooli стала переможцем змагань ентузіастів відновлювальної енергії в побудові прототипу сонячної електростанції для індивідуального будинку. Перегони енергохакерів, оголошені SunnyDay Challenge, мали за мету виявити в Україні найбільш креативних і прагматичних умільців, здатних на розроблення та виготовлення першої у країні  електростанції для приватного домогосподарства.
Із цим завданням на першому етапі, як заявили організатори конкурсу, найбільш блискуче впоралися харків’яни, які зуміли переконати журі у тому, що їхня ідея найкраща. Проте щоб отримати приз — 2500 доларів США, —  задум команда повинна реалізувати на практиці, за що і взялися харківські ентузіасти з перших днів серпня. На реалізацію ідеї організатори SunnyDay надають 3500 доларів. Окрім того, команда SunnyDay і члени журі допомагатимуть  команді переможців втілити їхній задум у життя. Результати оприлюднять під відкритою ліцензією, яка передбачає вільне використання технології.
«Ми віримо, що відкриті технології стимулюють інновації. Якщо будь-хто зможе експериментувати із конструкціями, розробленими нашими сонячними хакерами, то поновлювані джерела енергії швидше набудуть масового поширення. Саме тому креслення сонячних рішень, розроблених за сприяння SunnyDay, викладуть під open source ліцензіями на wiki.energytorrent.org», — кажуть в SunnyDay.
Згадали про дрова
У Вовчанському районі на Харківщині запрацює 15 котелень на альтернативному паливі. Заступник голови Харківської ОДА Євген Шахненко каже: «Ми вперше реалізуємо такий масштабний проект із газозаміщення, замінюючи одночасно 15 котелень на об’єктах соцсфери. Нові котли на твердому паливі — дровах, пелетах, брикетах встановлюють у закладах освіти, охорони здоров’я та культури. Частина з них пересувні, частину встановлять у приміщеннях. Реалізація проекту  дасть змогу  істотно зекономити бюджетні кошти та підвищити енергонезалежність регіону».
Нині, за словами Євгена Шахненка, вже завершено етап проектування та підготовки і розпочато будівельно-монтажні роботи, які відбуваються паралельно на різних об’єктах. Проект реалізується у максимально стислі терміни, оскільки кошти на нього було надано з обласного бюджету лише у червні. Але переоснастити системи теплопостачання закладів бюджетної сфери планують до 20 жовтня цього року. Тобто ще до настання холодів.