Черкащина

0
113

Пам’ятники воїнам АТО та холодноярцям братам Чучупакам відкрили на Черкащині
Цьогорічні вшанування захисників Холодноярської республіки, котрі у 20-х роках минулого століття героїчно і жертовно відстоювали волю України, розпочалися на Черкащині символічно. У самих Черкасах на алеї Слави було урочисто освячено та відкрито монумент воїнам АТО — сучасним захисникам України, котрі так само, як і холодноярці, але вже у XXI сторіччі, мужньо захищають на сході незалежність української держави.
Монумент — це 15-метрова гранітна стела, біля підніжжя якої розміщено вісім пам’ятних брил, де викарбувані різні етапи боротьби українців за незалежність. На вершині стели височить фігура архiстратига Михаїла.
«Ми, українці, шануємо свою історію, пам’ятаємо своїх героїв. І нині увіковічили їх усіх у цьому пам’ятнику», — говорить голова Черкаської облдержадміністрації Юрій Ткаченко. За його словами, відтворити зображення архiстратига Михаїла, який із мечем у руці протистоїть злу, вирішили невипадково. Адже його зображення було на старовинних гербах київських земель, на гербі Черкас, на знаменах Українських січових стрільців та Самооборони Майдану, на шевронах та прапорах прославленого в боях у зоні АТО батальйону Нацгвардії імені Кульчицького.
Над пам’ятником, створеним на кошти обласного бюджету та меценатів, працювали відомий український скульптор Микола Білик та черкаські архітектори Юрій Калашник і Василь Дмитренко.
Гарячі серця Холодного Яру
Два дні — 23-го і 24 квітня — на Черкащині вшановували героїв Холодного Яру.
Вперше за 21 рік пам’ятних заходів, започаткованих уже в часи незалежної України групою ентузіастів на чолі з президентом Історичного клубу «Холодний Яр» Романом Ковалем, урочистості відбулись і в обласному центрі й були виділені бюджетні кошти на поминання тих, кого десятиліттями заідеологізована історична наука таврувала «петлюрівцями» та буржуазними націоналістами. Без сумніву, такий підхід зумовив цьогорічний президентський указ «Про заходи з відзначення 100-річчя подій Української революції 1917—1921 років».
Виявляється, щоб тверезо поглянути на історію державотворення, знадобилась ще одна московсько-українська війна, як у ті далекі часи, коли в Україну сунули більшовицькі орди. Головне тепер — не припуститися тих же помилок, коли на захист незалежності стали добровольчі формування отаманів братів Чучупак, Чорного ворона, Івана Гайового, Дениса Гупала, Костя Блакитного й сотень інших, а політична тодішня верхівка міжусобним роздраєм призвела до втрати державності. Через те видається дуже вмотивованим початок цьогорічних урочистостей — відкриття в Черкасах на міській Алеї слави пам’ятника Борцям за волю України, де під високим шпилем зі статуєю Архістратига Михаїла розміщено вісім гранітних меморіальних плит з означенням періодів Визвольних змагань українців від Княжої доби до нинішньої так званої АТО. Після цього відбулося вояцьке свято в Долині Троянд, у якому взяли участь «Легіон Свободи», полк «Азов», Центр спеціальної тактичної підготовки «Білий вовк», «Український легіон», козацькі організації та військові моряки — курсанти факультету Військово-Морських сил України Національного університету «Одеська морська академія». Серед них — троє із Севастополя, з колишньої академії ім. Нахімова, які заспівали Гімн України на плацу під час підняття прапора окупантів.
Естафету пам’ятних заходів прийняли тулумбас Історичного товариства «Чорні запорожці» і трембіти гурту «КораЛЛі», які сповістили про початок мистецького фестивалю козацької слави «Холодний Яр-2016». Участь у ньому взяли гурти «Тінь Сонця», «Друже музико», «Арт-Горлиця», кобзар Тарас Силенко, цимбаліст Василь Паланюк, бард Володимир Гонський та інші. На завершення черкаських ушанувань відбувся смолоскипний марш пам’яті українських героїв.
Наступного дня в центрі села Мельники Чигиринського району вирував велелюдний меморіальний мітинг: тут, у столиці легендарної Холодноярської республіки, було відкрито меморіальний знак її засновникам — братам Чучупакам. А у лісі неподалік Гайдамацького ставу, де, за Шевченком, гайдамаки ножі освятили, відроджено могилу легендарного запорозького козака, ватажка українських повстанців 18 століття, увічненого в історичній драмі Івана Карпенка-Карого «Сава Чалий», Гната Голого. І вже сучасні лицарі Холодного Яру — воїни полку «Азов», «Легіону Свободи», «Айдару» та інших добровольчих формувань, немов виконуючи Заповіт Великого Кобзаря, у Вербну неділю на березі Гайдамацького ставу освятили зброю. Це добрий знак. На перемогу.