Донеччина

0
101

Артемівськ знову стане Бахмутом
В Артемівську на Донеччині відбулися громадські слухання щодо перейменування міста та вулиці, назви яких містять символіку комуністичного режиму. В результаті було вирішено повернути місту історичну назву – Бахмут. Про це повідомляє прес-служба Артемівської міської ради.
«За результатами обговорення прийнято рішення підтримати пропозиції щодо повернення історичної назви міста (Бахмут. – Ред)», – йдеться у повідомленні.
Зазначається, що громадські слухання відбувалися з 17 по 21 серпня. В них брали участь місцеві мешканці, представники Артемівської міської ради, громадських організацій та ЗМІ.
Довідково: Бахмутська сторожа була заснована у 1571 році. Наприкінці XVIII століття місто Бахмут було центром одного з найбільших в Російській імперії повітів – другого за розміром після Московського. За часів радянської влади місто стало центром Донецької губернії, а пізніше – першою столицею Донецької області. У 1924 році після загибелі голови губвиконкому Артема (Ф. Сергєєва) Бахмут перейменували в Артемівськ.
Додому в «ДНР»?
Днями з’явилась інформація, що представники самопроголошеної «ДНР» внесли до списку обміну військовополоненими десятьох підсудних «антимайданівців» за справою про Одеську трагедію 2 травня 2014 р. Таку новину поширило сепаратистське видання «ДАН», посилаючись на уповноважену з прав людини з боку бойовиків Дарину Морозову.
За словами Морозової, наразі з приводу цих людей ведуться переговори з українською стороною. Раніше адвокат підсудних Кирило Шевчук повідомив, що вони звернулися до захисту з проханням включити їх до списку обміну. За інформацією видання, у Малинівському районному суді Одеси відбувається засідання за справою «Про підпал 2 травня 2014 року Будинку профспілок», на лаві підсудних перебуває 20 осіб.
«Я бачив цю заяву, і, по-перше, мені здається, що це фейк, — розповів  член «Групи 2 травня» Володимир Саркісян. — Бо вони заявляють про якусь «справу про підпал Будинку профспілок». Такої справи просто немає в природі. Кримінальна справа порушена за статтею 294 «Масові заворушення», і вона єдина. По-друге, обмін був можливим і здійснювався на етапі досудового слідства — факти обміну дійсно мали місце. Зараз, коли справу передано до суду, юридичних підстав для обміну (тобто для звільнення затриманих на підставі співпраці зі слідством) уже немає. По-третє — головний фігурант, який зараз на лаві підсудних — Сергій Долженков — відмовляється від обміну. Це його послідовна позиція, з самого початку. І, здається, він її не змінить. Швидше за все, це або звичайна «гучна заява», або взагалі вкидання від недостовірного джерела».
За словами Володимира Саркісяна, обмін одеських «антимайданівців» раніше дійсно проводився, але це приховувалося і не оприлюднювалося: «Достовірно відомо лише про наявність фактів обміну, але не про кількість осіб. Не хочу бути джерелом фейків. На початку розслідування підозрюваних було більше 40 осіб. Зараз залишилося 10. Але кого з них обміняли, а кого просто перевели в категорію свідків, хто почав співпрацювати зі слідством, а відносно кого підозра була спростована — я достовірно сказати не можу».
Загалом, задля звільнення українців, що перебувають в полоні у бойовиків, спецслужби вдаються до найрізноманітніших обмінів і компромісів. Зазвичай, це відбувається за сталим принципом — «всіх на всіх». Конкретизувати і оприлюднювати імена обміняних осіб у подібних випадках відмовляються.
«Є державні органи, які приймають рішення. Наприклад, український суд. Як радник голови СБУ я вже більше року по-волонтерському займаюся звільненням заручників і вважаю, що нам потрібно зробити все, щоб забрати усіх своїх. Є різні законні шляхи, яким чином ми можемо звільняти наших хлопців. Якщо говорити про передання туди людей, які здійснювали злочини проти цілісності України, зараховуючи себе до так званих «ДНР» та «ЛНР», то ми робимо все в рамках закону. Ми передаємо туди різних людей. Тож я не хотів би говорити конкретно про ситуацію з приводу одеських учасників подій 2 травня. Це має вирішити суд», — прокоментував ситуацію переговірник Міжвідомчого центру допомоги громадянам з питань звільнення полонених, заручників та віднайдення зниклих безвісти при СБУ Юрій Тандіт.
Для кого і чиї гроші?
На пропускному пункті в Донецькій області співробітники зведеного загону з Рівненщини зупинили легковик «Мітцубісі», за кермом якого перебував 51-річний житель Артемівська. Поруч сиділа його дружина. Під час огляду автівки правоохоронці помітили під пасажирським сидінням георгіївську стрічку. Як виявилося, це була частина пакунку, де лежали 100 тисяч доларів США і 30 тисяч євро. Подружжя не змогло пояснити походження великої суми грошей та їхнє призначення.
Затримали другого коригувальника вогню по Сартані
Затримано вже двох коригувальників, винних в обстрілі Сартани 16 серпня. Про це заявив глава військово-цивільної адміністрації Донецької області Павло Жебрівський. За його словами, спочатку затримали чоловіка, який служив у ДСЧС, а потім жінку.
“Про це ще не повідомляли, але у даній справі заарештовано двох осіб”, – наводять його слова місцеві ЗМІ і нагадують, що в результаті обстрілу загинуло троє людей, шестеро отримали поранення. Було пошкоджено 122 будинки.
20 серпня співробітники спецслужби затримали коригувальника вогню.
“Безпосередньо керував обстрілами бойовик з позивним «Жарик». Коригував вогонь з Маріуполя по мирних оселях своїх сусідів житель Сартани – службовець пожежно-рятувальної частини ГУ ДСЧС України в Донецькій області. Він надавав інформацію про цілі обстрілів з Маріуполя, куди прибув напередодні”, – йдеться в повідомленні.