Рівненщина

0
95

Хто ж похований?
Спільна експедиція ДП «Рівненська старовина» (Юрій Харковець),  ДП «Волинські старожитності» (Олексій Златогорський, Михайло Вашета, Тарас Верба) та польських археологів з Торуні Домініки Сємінської, Адама Кучинського та Міхала Семінського проводили пошук загиблих під час авіанальоту у селі Гайки-Ситенські Радивилівського району району Рівненської області. В результаті пошукових робіт виявили дві могили. Методом бурування встановили приблизні межі могил (2х2 м кожна), повідомили у прес-центрі ДП «Волинські старожитності».
За словами місцевої жительки 84-річної Надії Брачко, яка була очевидицею подій, неподалік, на залізничній колії у 1944 році німецьким авіанальотом було знищено радянський ешелон з білоруськими кавалеристами, яких місцеві жителі поховали у вищевказаних могилах.
Інші жителі села, які однак не були свідками подій, розповідають, що в могилі поховані польські улани, які в 1939 році відступаючи від німецьких військ і потрапили під ворожий авіаналіт.
Враховуючи неможливість за спогадами очевидців та архівними даними дати однозначну відповідь на етнічну приналежність загиблих найдоцільнішим є повна ексгумація обох могильних ям, перезахоронення та увічнення пам’яті жертв війни. Ці дослідження заплановані на весну 2014 року.
Отак «охороняли» ліс
Аж 130 працівників лісової охорони краю потрапили під суд. За те, що «крізь пальці» дивились, як у ввірених їм угіддях розкошують різномасті браконьєри, а надто — лісоруби, які, не криючись, мало не на місці злочину, облаштовують підпільні пилорами. Таке варварство стало справжнім лихом для лісових угідь краю. За результатами перевірок обласної прокуратури, масштабні незаконні вирубки лісу та підпільні пилорами виявлено у Березнівському, Володимирецькому, Рівненському, Соснівському, Зарічненському, Острозькому державних лісгоспах… За фактами злочину відкрито кримінальне провадження. Ясна річ, збитки, оцінені в гривнях, буде відшкодовано. Та, на жаль, цим не повернеш знищений ліс.
Пам’ять не згасне
Таку громадянську акцію провела в обласному центрі міська організація Пласту — Національної скаутської організації України. У день, коли кожний українець запалив удома свічку пам’яті, на заклик пластунів тисячі небайдужих рівнян принесли свічки й парафін до Народного дому. Там їх було переплавлено в одну велетенську свічу, яку й запалили просто вечірнього неба. Багато людей виступили на тому зібранні. Вони говорили про те, що це не просто свічка пам’яті, а незгасний вогонь, який символізує нескореність, непереможність і єдність української нації.
Швидкі укомплектовано
Екстрена медична допомога Рівненщини одержала черговий транш держінвестицій — на медикаменти та витратні матеріали. В цілому в держскарбниці передбачили 8 мільйонів 170 тисяч гривень на медикаменти для надання невідкладної допомоги краянам. Ще 8 мільйонів 400 тисяч гривень держкоштів додали на зарплатню фахівцям цієї служби. Нині в області цілодобово чергує 88 бригад, а загалом у системі екстреної меддопомоги працює 1328 досвідчених фахівців.
З книгозбірні — в Інтернет
В центральній обласній книгозбірні відкрито центр вільного доступу до Інтернету. Заклад отримав сім сучасних комп’ютерів із необхідним програмним забезпеченням, веб-камерами та іншим обладнанням. Відтепер відвідувачі мають змогу користуватися Інтернетом, спілкуватися в режимі «он-лайн», здійснювати покупки через Усесвітню мережу; тут діють комп’ютерні курси для дітей та підлітків.
Це стало можливим завдяки перемозі в конкурсі програми «Бібліоміст» — проекту Ради міжнародних наукових досліджень та обмінів, а також Агентства США з міжнародного розвитку. На реалізацію програми в Україні Фундація Білла і Мелінди Гейтсів надала грант у розмірі 25 мільйонів доларів. Загалом в області у рамках цієї програми комп’ютерне обладнання отримали понад 100 книгозбірень.
Допомогло сусідство
В Острозькому районі газифіковано ще одне село — Тесів. Підвідний газогін до нього завдовжки 3,5 км збудували за бюджетні кошти, які громада отримує як компенсацію за сусідство з Хмельницькою атомною електростанцією. Проте прокладання вуличних мереж селяни фінансували самостійно.
— У районі вже газифіковано 40 сіл, і ще 16 чекають своєї черги. А загалом в області вже понад 240 тисяч користувачів природного газу, — зазначив голова правління ПАТ «Рівнегаз» Петро Дубас.
Соцвиплати: на Миколи та й ніколи
Так іне діждалися цього місяця багатодітні родини, яких у краї налічується аж 115 тисяч, соціальних виплат. Тим часом ці кошти є основним засобом існування більшості багатих на діток сімей, бо живуть вони на межі бідності. Тільки днями на офіційному сайті Департаменту соціального захисту населення облдержадміністрації розмістили обнадійливу новину: «Недоотримані соціальні виплати незабаром будуть на адресних рахунках пільговиків». Шкода, що не вказали, коли саме це станеться. До речі, Рівненщина посідає перше місце в державі за народжуваністю та кількістю багатодітних родин.