Хмельниччина

0
96

Переймають зарубіжний досвід
Представники кам’янець-подільського Комунального підприємства «Міськтепловоденергія» запозичують передовий досвід європейських країн у галузі енергозбереження. Головний інженер КП Василь Тарасюк нещодавно повернувся з навчальної поїздки, що була організована в рамках впровадження фінансової програми DemoUkraіna DH для комунальників десяти міст України. В Естонії, Данії та Швеції вони не лише ознайомилися з енергоефективними технологіями у сфері теплопостачання, а й обговорили економічні та фінансові аспекти запровадження таких новацій в Україні. «Такі поїздки дуже потрібні, адже ми саме модернізуємо власне виробництво», — каже Василь Тарасюк. До слова, за кошти цієї програми в Кам’янці-Подільському невдовзі будуть встановлені індивідуальні теплові пункти в багатоповерхових будинках.
Цього тижня заступник директора з економічних питань «Міськтепловоденергії» Світлана Лень відвідала європейське підприємство з виробництва насосного обладнання великих потужностей SAER, яке постачатиме місту якісне обладнання за доступними цінами.
 Чабани вироблятимуть йогорт і бринзу
У селі Чабанівка Кам’янець-Подільського району на Хмельниччині відродили вівчарство і готуються до запуску цеху з виробництва бринзи та йогурту. Виробничо-комерційна фірма «Пілігрим» відбудувала старі вівцеферми, привела їх до ладу та розмістила там 330 голів овець молочного напряму французької селекції лакон. До кінця цього року, обіцяють інвестори, отара зросте до 600 голів.
Оскільки овече молоко дуже багате на кальцій, дієтичне, без умісту казеїну, то його можна використовувати для лікування дітей, а також хворих на бронхіальну астму. Чабанівські вівчарі вже налагодили виробництво бринзи з молока овець, а тепер ще і йогурту. Ці смачні та корисні продукти невдовзі потраплять до столу краян, кажуть у Кам’янець-Подільській рай-держадміністрації.
Газові засувки перекрито
Через це обласний центр залишається без гарячої води на невизначений термін. «Нафтогаз України» виділив для обласного центру у травні ліміти природного газу лише для того, щоб забезпечити гарячим водопостачанням навчальні заклади та медичні установи. Тому з 13 травня централізоване гаряче водопостачання житлового фонду припинено.
Причина таких кроків — у заборгованості теплопідприємств перед газівниками. Хмельницький міський голова Сергій Мельник звернувся з телеграмою до Прем’єр-міністра України з проханням допомогти відновити роботу теплопостачальних підприємств. У телеграмі підтверджується, що комунальники справді заборгували 54 мільйони гривень, однак водночас невідшкодована з держбюджету різниця в тарифах становить 56 мільйонів, має місце борг у
7 мільйонів гривень за невідшкодовані пільги і ще 5 мільйонів — борг бюджету перед установами.
Кам’янець має стосунок до Гедиміновичів
Луцька, Кам’янець-Подільська, Старокостянтинівська, Ізяславська, Острозька, Дубенська та Хотинська міські ради заснували Асоціацію органів місцевого самоврядування «Шлях Гедиміновичів». На установчі збори цього об’єднання в Хотин Чернівецької області вони делегували очільників своїх громад, представників громадських рад.
Перемовини про громадське новоутворення тривали ще з минулого року, при цьому звучала й певна критика: мовляв, на той час литовці виступали загарбниками стосовно України. А декому було невтямки, який, до прикладу, має Кам’янець стосунок до Гедиміновичів, якщо його правителями майже півстоліття були «зовсім інші литовці» — Коріатовичі. Та, як свідчать історики, останні є онуками Гедиміновичів, династії великих князів Литовських у 1341—1572 роках, і це загальна назва деяких князівських родів у Литві, Білорусі, Україні, Польщі. На території Західної України представники цих родів збудували замки, що збереглися донині як історичні архітектурні пам’ятки.
Згадані міста мають намір із допомогою асоціації активно популяризувати себе в Європі, створивши сучасний міжнародний туристичний продукт, підґрунтям якого є культурно-історична спадщина Великого князівства Литовського, Руського і Жемайтійського. У майбутньому до маршруту хочуть долучити Литву, Польщу та Білорусь, щоби туристи, виїжджаючи, наприклад, із Литви, завершували свою подорож у Кам’янці-Подільському.
Президентом асоціації обраний міський голова Луцька Микола Романюк. Віце-президент новоствореної асоціації міський голова Кам’янця-Подільського Михайло Сімашкевич каже: «З Литвою у нашого міста давня співпраця, маємо там місто-побратим Укмерге. Крім того — це наш перший європейський партнер, тепер у нас їх, між іншим, понад два десятки! Сподіваємося, діяльність асоціації принесе всім її членам щедрі плоди успіху».