Чернігівщина

0
217

Віддзеркалення епохи у рамці зі сніжинок

Чернігівський обласний художній музей зробив жителям та гостям міста дуже цікавий подарунок: дав змогу помилуватися листівками від часів Російської імперії до кінця епохи Радянського Союзу.
Цей естетичний вид радісного і доброзичливого епістолярного жанру з появою електронних засобів передачі інформації почав переживати не найкращі часи. Навіщо кудись іти, купувати листівки, підписувати їх, клеїти марки і нести до поштової скриньки, гадаючи, чи вчасно надійде послання, якщо можна за кілька секунд знайти електронне вітання з малюнком і за лічені хвилини розіслати його всім родичам, друзям та знайомим? — міркуємо. І навіть не замислюємося про те, що адресати, прочитавши листівку, просто викинуть її з електронної скриньки.
А ось паперові вітання можна зберігати довгі роки. Так, як це робить чернігівський колекціонер Костянтин Ягодовський. З 1,5 тисячі зібраних ним листівок на виставці представлено всього кілька сотень, до яких музей додав дещо зі своїх фондів.
Найбільша увага відвідувачів виставки дісталася стендам, датованим 1900—1917 роками. І це зрозуміло: найперші чернігівські листівки у чорно-білому кольорі — із краєвидами міста сторічної давності — нині виконують ще й історичну місію, розповідаючи про місця, які невпізнанно змінилися. Дуже цікаві фотолистівки, які чернігівці одержували з-за кордону. Це переважно сніговики, діти біля ялинок, янголи біля годинників, засніжені вулиці. Із 1950 років на вітальних картинках, до речі, вже кольорових, з’являється Дід Мороз. Герой радянської епохи дуже активний. Він у вирі всіх найважливіших подій: водить автівку, спускається з парашутом, літає у космос, споруджує новобудови…
Минуло лише кілька десятків років, і ми, знайшовши у валізі на антресолях старі листівки, вже з усміхом дивимося на зображення такого модного у 1970-х роках транзистора чи на виліпленого дітьми сніговика в образі тодішньої технологічної новинки — кібера з лампочкою замість носа. Ось серед лісових звірят на старті олімпійський Мишко. Ось Дід Мороз грає у вокально-інструментальному ансамблі (кінець 1970-х — зоряний час ВІА!), ось він будує Байкало-Амурську магістраль. А віддзеркалення історії у рамці зі сніжинок продовжує свою мандрівку в часі…

Міліціянт знайшов майже тонну самогонної закваски

У селі Старий Білоус під Черніговом дільничний міліціонер випадково знайшов у селянській хаті п’ять великих бочок (на 100 і 200 літрів) із бражкою та самогонний апарат.
«Щоб оформити майже тонну самогонної закваски, дільничному довелося викликати на допомогу колег», – йдеться у повідомленні ВЗГ УМВС у Чернігівській області.
Цікаво, що до оселі, де було налагоджене незаконне виробництво, міліцію запросила сама господиня. Вона поскаржилась до правоохоронних органів на свого чоловіка, який пиячить і знущається над домашніми. Відреагувавши на заяву, дільничний прийшов за вказаною адресою, пересвідчився у правдивості викладених у скарзі фактів, попередив чоловіка про відповідальність за насильство в сім’ї і склав протокол. Проте йти після того не поспішив, адже ще з порогу відчув запах бражки в хаті, який і вивів його на її чималенькі запаси.
Як виявилось, оковиту гнала й продавала односельцям сама господиня, а її чоловік постійно «знищував продукцію». Відучити благовірного від цієї звички жінка вирішила за допомогою міліції. В результаті чого й сама отримала протокол за самогоноваріння.

Чернігівець продав ноутбук за 7 тисяч сувенірних гривень

Сім тисяч гривень із написом «сувенір» отримав 37-річний чернігівець за свій проданий ноутбук. Коли помітив підробку – шахрай був уже далеко, поінформував відділ зв’язків з громадськістю УМВС у Чернігівській області.
«За даним фактом порушена кримінальна справа за ч. 1 ст. 190 Кримінального кодексу України («шахрайство»), – йдеться у повідомленні.
Об’яву про продаж ноутбука та фотоаксесуарів чернігівець розмістив у пресі та в Інтернеті. Потенційний покупець приїхав увечері на таксі. Оглянувши техніку, погодився її купити, але розрахуватися за неї запропонував надворі – таксист, мовляв, чекає, треба поспішати.
У вуличній темряві незнайомець відрахував 14 купюр по 500 гривень, забрав покупку, сів у машину й поїхав. Продавець зайшов у під’їзд і лише там, при світлі, побачив, що гроші несправжні. Зловмисника тепер шукає міліція.