Томос важливий для збереження української держави

0
77

Святійший Патріарх Київський і всієї Руси-України Філарет у супроводі Патріаршого намісника, митрополита Переяславського і Білоцерківського Епіфанія, голови Інформаційного управління Київської Патріархії, представника Київського Патріархату при Європейських інституціях архиєпископа Чернігівського і Ніжинського Євстратія та першого проректора КПБА протоієрея Олександра Трофимлюка нещодавно побував у м. Чикаго. Журналісти UA9 TV та газети «Українського Слова» мали нагоду вкотре поспілкуватись з гостем.

— Вітаємо, Ваша Святосте, на американській землі, зокрема, в Чикаго. Яка мета Вашої візитації?

— Як правлячий архиєрей Вікаріату УПЦ УП в США та Канаді щороку відвідую парафії за океаном. І цього разу побуваю у кількох парафіях, скличу конференцію настоятелів та голів управ парафій Вікаріату УПЦ Київського Патріархату в Сполучених Штатах Америки та Канаді.

— У квітні до Вселенського Патріарха звернулися єпископи Київського Патріархату, Автокефальної Церкви і деякі з владик Московського Патріархату з проханням надати Томос про автокефалію. Як просувається цей процес?

— По-перше, розмова про надання Томосу про автокефалію УПЦ не є новою. Ця тема обговорюється уже протягом 25 років. І вперше це було 92 року – саме тоді я зустрічався з цього приводу з Патріархом Варфоломієм. Йшлося про надання УПЦ Томосу.  Це було вже після того, як ми – згідно рішення помісного собору української церкви – звертались до Московського патріархату. Московський патріарх обіцяв розглянути дане питання на Соборі. Однак було декілька Соборів, а питання про автокефалію української церкви там так і не розглядалось. Тому ми й звернулись до Вселенського патріарха – вперше ще 1992 року. Чому ми до нього звернулись? Тому що Вселенський патріарх неодноразово заявляв, що Київська митрополія є його канонічною територією. І на підставі цього він у 1924 році надав Томос про автокефалію Польській православній церкві, яка, свого часу, була частиною київської митрополії. Тоді до нього звернулись як митрополит Варшавський, так і президент Пілсудський. На підставі цих звернень – церкви і президента, – тодішній Вселенський патріарх надав Польській церкві Томос.

Базуючись саме на польському прикладі, ми й писали зараз до патріарха Варфоломія. Хоча цей запит не був першим – аналогічні спрямовували президенти Кучма, Ющенко, тепер – Петро Порошенко.

…Багато хто з Московського патріархату звинувачують президента, що він втручається в церковні справи. Ні, не втручається. Він лише робить те, що повинен робити президент.

Вселенський патріарх Варфоломій твердо заявив, що він має право сам надати Томос про автокефалію. Перед цим було сказано, що Київська митрополія – канонічна територія Константинополя і що приєднання Київської митрополії до Москви в 1686 році було неканонічним, незаконним.

І тепер Вселенський патріарх ясно заявив, що йдеться про надання Українській церкві Томосу про автокефалію.

 

— Кроки Вселенського Патріарха допоможуть подолати розкол тектонічний — той, що проходить по генеральній лінії УПЦ Київського Патріархату — УПЦ (Московського Патріархату). А для цього добре мати хоч якийсь сигнал від якоїсь частини УПЦ (МП) про готовність до діалогу, пошуку соборного рішення і, врешті-решт, єдності.

— Якщо говорити відверто, то Вселенський патріарх зацікавлений, аби українська церква стала автокефальною. Ви знаєте: за рахунок українських парафій московська церква має статус найбільшої в світовому православ’ї. Відтак – ставить питання про те, що оскільки вона є найбільша, то має бути першою. Після надання Томосу, від Москви відійде більше половини її українських парафій, відтак статус «найчисельнішої» буде втрачено, а разом з ним – претензії на першість. Не кажучи вже про те, що Константинополь на власному досвіді знає: з Москвою домовлятися небезпечно.

Ми знаємо, що близько десяти архиєреїв МП написали листа Вселенському Патріарху (в документі йдеться про важливість автокефалії, також є прохання звернути увагу на системну проросійську діяльність окремих своїх колег, – О.М.) та лише двоє назвали свої імена (уже згаданий митрополит Софроній та митрополит Переяслав-Хмельницький і Вишневський Олександр, – О.М.). Інші бояться.

Бояться, але ж звернення надіслали. Значна частина єпископату Московського патріархату налаштована на утворення автокефальної церкви. Значна. Але чекають Томосу. Тобто коли Українська церква стане, з їх точки зору, «канонічною». Раз «канонічна», то вони, як українці, приєднуються до цієї канонічної вже для них Української церкви. Ми на це розраховуємо.

Тут ще важливо, щоб Верховна Рада прийняла закон про назву церкви – це проект під №5309. Бо зараз церква МП називається «українська», але насправді є частиною Російської церкви. Але коли буде єдина помісна церква українська, згідно Томосу, то не може бути інша УПЦ. Тому ті, хто не захоче входити до її складу, не матимуть права називатися українською.

— У рамках підготовки до надання автокефалії православній церкві в Україні 7 вересня було оголошено про рішення Вселенського Патріархату направити в Україну двох екзархів. Відрадно, що серед них владика з Чикаго архиєпископ Даниїл та владика Іларіон з Канади. Обидва – галичани. Ви з ними уже зустрічалися?

— Вони плідно працюють в Україні. Гадаю, спочатку відбудеться собор трьох церков – з числа архиєреїв Київського патріархату, УАПЦ та тих із числа МП, хто звернувся до патріарха Варфоломія. Власне це і буде об’єднання Українського православ’я. На цьому Соборі оберуть єдиного Предстоятеля, який і отримає Томос. Ну, а далі найголовніше – процес буде запущений: нова Українська церква входить в спілкування з усіма світовими православними церквами, які акт Томосу визнають. Паралельно з цим тут, в Україні, до неї приєднуватимуться і архієреї, і духовенство, і парафії…

— З наданням Томасу що буде з церковним майном, яке опинилось у користуванні Московського Патріархату, – трьома Лаврами, храмами, монастирями? Яка доля чекає на клир і єпископат УПЦ (МП)?

— Майно, яке належить церкві, має різних власників. Є майно церковне, що перебуває у власності громади. Наприклад, громада збудувала храм, то зрозуміло, що він належить громаді. А є храми, що належать державі, наприклад Володимирський собор. Володимирський – власність держави, яка передана в користування громаді. Тобто держава передає у користування Українській церкві свою власність. Конкретно – Києво-Печерську лавру і Почаївську лавру. Сьогодні вони знаходяться в користуванні Московського патріархату, але коли буде утворена єдина українська православна церква, виникне питання: кому повинні належать українські святині – українській церкві чи російській?

Здоровий глузд каже – українські святині повинні належать українській церкві. І тому обидві Лаври обов’язково будуть належать українській церкві. Іншого не може бути.

При переході релігійних громад із московського патріархату в українську церкву буде мати місце самовизначення самої громади. Якщо більшість громади за те, щоб належати до Української церкви, значить вона, а разом з нею – її храм, здійснюють такий перехід.

— Найближче засідання Синоду Константинопольського Патріархату очікується 9-11 жовтня. Очевидно, що до цього засідання буде певний звіт про вже проведену екзархами в Україні роботу. Якщо Синод буде готовий, то в жовтні він би мав прийняти рішення про надання Томасу?

— Нещодавно Патріарх Варфоломій, звершуючи Божественну Літургію в Церкві св. Фоки в Стамбулі, проголосив, що  надіслав усім повідомлення про те, що Україна якнайшвидше отримає автокефалію, оскільки має на це право. 

 «Нас не лякають погрози. Як я нещодавно зазначив в одній зі своїх промов, Вселенський Патріархат, ані погрожує, ані перебуває під загрозою. Однак, виконуючи святі канони,  [Вселенський Патріархат] послідовно продовжує таке надання [Автокефалії] зі свого боку, а також дотримується поважних привілеїв, які йому були надані Вселенськими Соборами. Ці канони й привілеї Вселенських Соборів, що були надані цими Соборами [нам], як Першопрестольній Церкві Константинополя, ми не зрадимо. Ми шануємо та дотримуємося цих канонів, а також будемо їх втілювати, як у випадку України, так і в будь-якому іншому, де постане необхідність”, – заявив Варфоломій I.

— Ваша Святосте, що хочете побажати глядачам UA9 TV, читачам «Українського Слова», вірним Київського Патріархату в діаспорі?

— Молитися. Надання Томосу для усіх українців має важливе значення насамперед в тому, що це потрібно для збереження української держави. А зараз йде війна, і всі ми несемо відповідальність за державу – і перед народом, і перед Богом.

Так ось, для того, щоб зберегти українську державу, потрібна не тільки потужна армія (яка наразі створена і це бачить весь світ), потрібна й церква, тобто духовна основа. Щоб ця основа була міцною, потрібно об’єднати Православ’я, і для цього необхідний Томос.

— Дякую за розмову. Сподіваємось уже в лютому наступного року на традиційному молитовному сніданку у Вашингтоні побачити Вас в новій іпостасі – Предстоятеля Єдиної Української Помісної Церкви. Здоров’я Вам міцного і довгих років служіння у Господньому винограднику.

— Дякую.

Розмову вела Оксана МОМЧИЛОВА,

«Українське Слово», UA9 TV