Подзвін у наших серцях

0
100

Від часу найбільшої нашої національної трагедії, що зачепила практично кожну українську родину, — Голодомору 1932-1933 років — спливло вже 85 літ.
Точне число загиблих селян — станового хребта України — не відоме. Офіційно прийнятою в нас вважається цифра, названа Інститутом демографії і соціальних досліджень НАНУ, — 3,5-4 мільйони осіб. Але більшість істориків із нею не погоджуються. На їхню думку, було замучено голодом не менш як 7 мільйонів українців. Навесні 1933 року в Україні помирало 17 людей щохвилини, 1000 чоловік щогодини і майже 25 000 — щодня.
Але в одному науковці одностайні: Голодомор — це помста за прагнення свободи. Сталін організував геноцид, щоб покарати українців за незалежність 1917-1921 років та назавжди поселити страх у їхніх душах…
Голодомор визнано на парламентському рівні геноцидом українського народу в Грузії, Еквадорі, Естонії, Колумбії, Латвії, Литві, Мексиці, Парагваї, Перу, Польщі, Угорщині, на парламентському та регіональному — в Австралії, Канаді та Португалії, на регіональному — в Аргентині, Бразилії, Великій Британії, Іспанії, Італії та США. Крім того, в американському Конгресі мають розглянути резолюцію, приурочену до 85-х роковин Голодомору-геноциду в Україні, аби визнати акт геноциду цією країною.
Нещодавно Святіший Патріарх Київський і всієї Руси-України Філарет у місті Пармі штату Огайо взяв участь у вшануванні невинно убієнних українців під час Голодомору-геноциду в 1932–1933 роках.
Захід був організований Українськими злученими організаціям в Огайо. Школа Українознавства Товариства «Рідна школа» разом з українською громадою Великого Клівленду теж долучилася до скорботних заходів.
Вшанування почалося з панахиди, яку очолив Патріарх Філарет перед пам‘ятником загиблим у час великого голоду, що споруджений біля Свято-Володимирського собору м. Парма.
Святішому Владиці співслужили митрополит Переяславський і Білоцерківський Епіфаній, архиєпископ Чернігівський і Ніжинський Євстратій, член Вищої церковної ради УПЦ Київського Патріархату протоієрей Олександр Трофимлюк, настоятель Свято-Троїцького храму м. Норт Роялтон протоієрей Роман Загурський, настоятель Свято-Миколаївської церкви м. Вадсворт протоієрей Олег Шутак, клірик Свято-Андріївського кафедрального собору м. Блумінгдейл священик Михайло Лещишин.
Окрім того, Його Святості співслужило духовенство Пармської єпархії Української Греко-Католицької Церкви на чолі з правлячим архиєреєм Богданом Данилом та духовенство Української Православної Церкви в Сполучених Штатах Америки (Константинопольського Патріархату) на чолі з настоятелем Свято-Володимирського кафедрального собору м. Парми протоієреєм Іваном Наконечним.
За богослужінням співав зведений хор Церков, що брали участь у панахиді, зокрема хор Свято-Андріївського кафедрального собору м. Блумінгдейл під керівництвом Тараса Руденка.
Після відпусту до вірян, зі словом проповіді, звернувся Предстоятель УПЦ Київського Патріархату Святіший Патріарх Філарет.
Відзначення 85 роковин Голодомору-геноциду продовжились у церковній залі Свято-Володимирського собору, де присутні мали можливість побачити виступ учнів трьох шкіл українознавства м. Парми.
Віра ІВАНИЦЬКА,
Парма, Огайо, США
Фото: Alex Fedorchuk