Москва пішла ва-банк: що буде з автокефалією в Україні

0
78

Великі переговори
Зустріч двох патріархів відбудеться у Стамбулі. Очікується, що на зборах обговорюватимуть українське питання. Адже від рішення Варфоломія багато в чому залежить надання українській церкві автокефалії – незалежності. Розуміючи всю складність ситуації, у Москві вирішили піти ва-банк і організували приїзд делегації на чолі з патріархом Кирилом.
Варто зазначити, процес отримання Томосу досить складний. Після ініційованої патріархом Вселенським Варфоломієм спеціальної процедури були створені дві комісії, що складаються з церковних чинів єпархії. Завдання першої комісії – об’їхати всі 14 незалежних церкви для того, щоб отримати підтримку і схвалення на створення ще однієї.
Друга ж делегація повинна оцінити готовність українських церков, а також центральної влади до процесу створення помісної церкви. Такий візит проходив 27-28 липня, якраз у 1030-ту річницю хрещення Русі-України. Комісії вже повернулися до Стамбулу. У разі повноцінного схвалення з їхнього боку Синод на чолі із Вселенським Патріархом на своєму засіданні прийме рішення про надання Україні Томосу – офіційного дозволу на створення автокефальної церкви.
Що вирішить Варфоломій
У Московському патріархаті впевнені: Варфоломій, незважаючи ні на що, не піде на погіршення відносин із Кирилом.
Коментуючи зустріч двох лідерів, прес-секретар УПЦ МП Владика Климент зазначив, що одна з основних цілей Варфоломія – зберегти єдність церкви. Саме тому, за його словами, він не ризикуватиме і не надаватиме як виняток українській церкві автокефалію.
“Оскільки остання зустріч патріархів відбувалася у 2016 році у Шандазі, то на ній були чітко позначені позиції православних церков щодо розколу в Україні. Патріарх Варфоломій у присутності всіх заявив, що ніколи не зробить того, що б могло легалізувати розкол в Україні. Патріархи – відповідальні люди, їхні слова мають величезне значення, і та інформація, яка є у пресі – не відповідає домовленостям”, – сказав Климент.
Іншої думки голова комітету з питань культури та духовності, депутат від “Народного фронту” Микола Княжицький. Оцінюючи візит представника Константинопольського патріархату, а також ситуацію з переговорним процесом, нардеп стверджує, що чаша терезів на боці української автокефалії.
“Ми чули заяву представника Вселенського патріарха на святкуванні 1030-річчя Хрещення України-Русі, і вона повністю суперечить тезам Московського патріархату. Звичайно, вони будуть маніпулювати, тиснути на Вселенського патріарха. Але я впевнений, що Томос буде надано, й українська православна церква буде створена. Хоча надання Томосу не гарантує створення єдиної церкви, адже церкви Московського патріархату також будуть канонічними”, – сказав у коментарі  нардеп.
На руку єдиній православній церкві в Україні грає і той факт, що автокефалію підтримала частина єпархій Московського патріархату.
“Насправді багато представників патріархату підписали звернення до Варфоломія. Ми знаємо тільки 2 з них, а насправді їх більше… Упевнений, що більшість із них перейдуть в єдину православну церкву,бо частина з них стримує неканонічність інших церков. Якщо це питання буде вирішене, то вони перейдуть в Українську автокефальну церкву”, – вважає Княжицький.
А ось на думку російського історика Андрія Зубова, Варфоломій після зустрічі все ж дасть Україні автокефалію, але для цього він може вибрати незвичайний спосіб.
“Питання в тому, як буде створена автокефалія. Якщо вона буде створена через Константинополь – це один варіант. Він, зрозуміло, дуже невигідний не тільки Москві, але і Українській церкві Московського патріархату. Другий варіант – автокефалію надає Московський патріархат частині своєї церкви. І тоді вже інші церкви України входять до неї. Для Москви це набагато правильніше рішення. Причому досягається та сама мета – автокефалія”, – прокоментував ситуацію  Зубов.
Щоправда, навіть після надання Томосу процес створення церкви триватиме не один місяць. Після отримання цього указу в Україну вирушить спеціальний представник Варфоломія, який керуватиме процесом створення незалежної церкви. Проте даний представник не керуватиме церквою. Патріарха обиратимуть окремо, на спеціальному зібранні українських єпархій.
Віталій ТИСЯЧНИЙ