Чебрець лікує тіло, а «Чебреці» – душу

0
195

Саме такими словами представила учасників народного аматорського фольклорного колективу «Чебреці» Макарівського району, що на Київщині,  заслужений працівник культури України, незмінний його керівник Галина Гончаренко під час чергової репетиції.
Якось Господь Бог вирішив наділити дітей світу талантами. Французи вибрали елегантність i красу, угорці – любов до господарювання, німці – дисципліну й порядок, росіяни – владність, поляки – здатність до торгівлі, італійці одержали хист до музики… Обдарувавши всіх, підвівся Господь Бог зі святого трону й раптом побачив у куточку дівчину. Вона була вдягнута у вишиванку, на голові мала вінок із червоної калини.
Хто ти? Чого плачеш? – запитав Господь.Чого ж ти не підійшла до мене раніше? Я всі таланти роздав. Як же допомогти тобі?
Дівчина хотіла вже йти, та Господь Бог, піднявши правицю, зупинив її.
Є в мене неоціненний дар, який уславить тебе на цілий світ. Це – пісня.
Узяла дівчина-Україна дарунок i міцно притиснула його до серця. Поклонилася низенько Всевишньому та з ясним обличчям i вірою понесла пісню людям.
Ця легенда згадалася під час спілкування з відомим на Київщині народним аматорським фольклорним колективом «Чебреці».
ІСТОРІЯ, НАПИСАНА ПІСНЯМИ
Як сказала Ліна Костенко в романі «Маруся Чурай», наша історія написана «плугом, шаблею, мечем, піснями».
– І старі пісні, і ті, що вже пишуться нашими сучасниками, будуть і надалі вірно слугувати своєрідним архівом для прийдешніх поколінь українців, – каже незмінний керівник «Чебреців» Галина Гончаренко .
Уважно вслухайтеся в українську пісню, і ви скоро почнете розуміти, що саме в ній найчутливіше розпізнається кожна рисочка нації. І чим уважніша людина до народної пісні, тим легше вона відрізняє зерно від сміття, тим більше збагачується від цілющої сили душі нації.
У нашому сучасному стрімкому житті тепер майже не чути в домівках колисанок наших бабусь. Про важливість народних свят, обрядів та звичаїв, про їхнє відродження говориться нині багато, але, на жаль, зникають українські народні пісні – перлини, і лише в таких колективах оберігають її від забуття.
У 25 УСЕ ТІЛЬКИ РОЗПОЧИНАЄТЬСЯ
Упізнати 13-голосий спів «Чебреців» серед інших колективів нескладно: у них своя манера виконання, де кожне слово – то посвята слухачеві і водночас служіння найдорожчому скарбові народу.
За 25 років творчої біографії, про ентузіастів пісенної справи можна книгу видавати. Розпочали з пісні під назвою «Чебреці». Довго вона була візитівкою, а потім дала назву талановитому колективу. Незмінним залишився кістяк гурту: вчителі, лікарі, люди з музичною освітою та без неї. А ще – вівторок і четвер для репетицій упродовж року незалежно від погоди.
– Тут знайшла справжніх друзів,– зізнається Лариса Міщенко.
– А я – свою долю,– радіє Неля Андреєва. – Чоловік Микола Курта також не пропускає репетицій – співає, грає на кількох музичних інструментах.
Олександр Третяк і Ліна Факторович також відшукала своє сімейне щастя в колективі.
Погортавши біографію гурту, ще раз переконуєшся в тому, що пісня і в горі, і радості супроводжує кожного. Сталася Чорнобильська біда, і вони поїхали селами, де приймали переселенців. Проїхали заводи, фабрики й поля в складі агітпоїзду «Молодь України». Їм аплодували на «Слов’янському базарі», фестивалях і конкурсах у Болгарії, Білорусі, Росії.
Окрема сторінка їхнього репертуару – обрядова спадщина, «розкопана» в селах району: гуляє у виконанні «Чебреців» поліське весілля, оживає купальська ніч…
– Пісні й танці спираються на місцеві традиції, які ще зберігаються в пам’яті старших поколінь,– розповідає Галина Федорівна. – Танці «Матльот», «Очерет» і «Чумак» не зустрінете в інших регіонах.
Репертуар колективу  «не стоїть» на місці: за роки творчої роботи  поповнився сотнями кращих ліричних, обрядових, побутових народних пісень, а також творами сучасних українських композиторів. «Чебреці» не лише вміють співати, а й навчилися  відтворювати полотна-картини: похід чумаків із ярмарку, хороводи хлопців і дівчат на зелені весняні свята – і глядачі поринають в атмосферу справді народного життя. А це, мабуть, і є та творча вершина, досягти якої намагаються всі хорові колективи.
Вікторія ЛЯХОВЕЦЬ
Фото Володимира ДАВИДЕНКА