Яскраві барви седнівської осені

0
61

У мальовничому Седневі відбулося Все¬українське літературно-мистецьке свято «Седнівська осінь-2013», присвячене одразу двом датам – 90-літтю утворення Чернігівського району та 945-й річниці селища.
До Седнева на традиційне літературно-мистецьке свято, яке цьогоріч відзначали вже водинадцяте, завітали почесні гості, представники всіх 46 територіальних громад району.
На початку заходу, після покладання квітів до пам’ятників Тарасу Шевченку і Тетяні Яблонській, організатори заходу представили гостям художньо-мистецькі комплекси: виставку художників, «Містечко майстрів», «Сувенірну лавку», ознайомили з дитячою творчістю «Діти – рідному району».
«Уже вкотре Седнів стає творчою платформою для зустрічей письменників і художників, музикантів і артистів, які своєю діяльністю прославляють цей легендарний та мальовничий край. Піднесеного настрою учасникам надає особлива енергетика місця, де працювали видатні діячі української культури – Тарас Шевченко, Леонід Глібов, Борис Грінченко, Тетяна Яблонська, Микола Глущенко, Михайло Дерегус та Василь Касіян. Переконаний, що й надалі щедра седнівська земля плекатиме нові таланти, надихатиме прийдешні покоління митців на втілення яскравих художніх ідей», – такими словами з листа Президента України Віктора Януковича привітав почесних гостей і місцевих жителів після огляду виставок радник глави держави Юрій Богуцький.
«Седнівська осінь» – свято, що об’єднує мистецьку еліту України, дає змогу всім бажаючим доторкнутися до сторінок нашого славетного минулого», – наголосив у вітальному слові в. о. заступника голови обл¬держадміністрації Юрій Музика, зазначивши, що Чернігівський край надзвичайно багатий культурними здобутками, а гостинний Седнів завжди щиро й радо зустрічає кожного, хто закоханий в українську культуру, пов’язав своє життя з літературою та мистецтвом, шукає натхнення на створення прекрасного.
Як і годиться, під час святкування не обійшлося без нагород і відзнак. За сумлінну працю, вагомий внесок у розвиток Української держави та з нагоди 90-річчя створення Чернігівського району кращих керівників і працівників району нагородили подяками й грамотами облдержадміністрації та облради.
По завершенні виступів офіційних осіб і після оголошення урочистого відкриття «Седнівської осені-2013», на честь якої відсалютували козацькі гармати, відбулось урочисте представлення територіальних громад та учасниць конкурсу «Красуня «Седнівська осінь».
Відбулась і презентація комплексу «Карта врожаю рідного Чернігівського краю» та книги «Літопис доль та днів минулих», під час якої відома поетка, депутат районної ради Надія Галковська у супроводі гусел виконала «Оду Чернігівському краю». У садибі Лизогубів біля Шевченкової липи провели літературні читання «Седнів на межі тисячоліть».
Урочистою ходою крокували делегації територіальних громад, які представили виставкові експозиції «Тобі, мій краю, оду заспіваю». Цього року на честь 70-ліття визволення Чернігівщини від німецько-фашистських загарбників частину своїх експозицій вони присвятили буремним рокам війни. Були на виставці й численні дитячі сувеніри, бо 2013-й оголошено роком дитячої творчості.
Велику увагу гостей і седнівців привернув до себе намет Чернігівського району, в якому представники села Москалі Шибиринівської сільради – краєзнавець, депутат райради Юрій Дахно з родиною та 80-річна Надія Руденок – продемонстрували роботу ткацького верстата і техніку плетіння. Почесне місце на виставці посіла експозиція місцевої громади, де відома седнівка, майстриня-вишивальниця Зінаїда Лук’яненко представила свої роботи, присвячені рідному краю.
Котрий рік поспіль традиційною увагою присутніх користувалася військова зброя, яку привезли на «Седнівську осінь» гості з Гончарівського. Багато відвідувачів зібралося й біля намету місцевого товариства «Чернігіеліткартопля», де науковий співробітник Олеся Приходько презентувала нові й популярні сорти «другого хліба» — овочу, назва якого багато десятиліть пов’язана з Седневом.
До літературно-мистецьких заходів додалися й спортивні. На честь 90-річчя Чернігівського району на території Седнівського навчально-виховного комплексу відбулися фінальні змагання з міні-футболу серед команд сільських та селищних рад.
Святковий настрій присутнім створювали виступи творчих колективів обласного філармонійного центру фестивалів і концертних програм та аматорів району. А гостинні седнівці частували охочих традиційним гарячим кулешем із 250-літрового казана.
Володимир ЛИСЕНКО
Фото Віктора КОШМАЛА