USAID: НАБУТКИ УСПІШНОЇ СПІВПРАЦІ

0
150

У понеділок, 13-го травня, у Президент-готелі «Київський» проект Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) «Реформа міського теплозабезпечення в Україні» провів підсумкову конференцію, з метою окреслити набутки успішної співпраці з 25-ма українськими містами та Міністерством регіонального розвитку в поліпшенні енергоефективності комунального господарства.
Посол Сполучених Штатів Америки в Україні Джон Теффт та перший заступник міністра регіонального розвитку Григорій Семчук виголосили вступні слова. У конференції, також, взяли участь голови 25-и міст-партнерів.
На конференції було обговорено національну політику та стратегію реформи теплозабезпечення, питання тарифного регулювання та економічного розвитку. Міста-партнери поділилися власним досвідом у муніципальному енергетичному плануванні, а також досягненнями та здобутками, отриманими в процесі розробки демонстраційних  проектів  з покращення  енергоефективності, серед яких і ті, що були втілені в рамках державно-приватного партнерства з енергокомпанією ДТЕК. Партнери проекту USAID, що працюють в галузі енергоефективності, поділилися своїм найуспішнішим досвідом з учасниками конференції.
Проект «Реформа міського теплозабезпечення в Україні».
Чотирирічний проект USAID «Реформа міського теплозабезпечення в Україні» , що виконунвався International Resources Group (IRG), розпочався у лютому 2009-го року.
Проект USAID  разом з  Урядом України та місцевими адміністраціями для запровадження  позитивних системних змін у секторі теплозабезпечення  на трьох взаємопов’язаних рівнях: національному, муніципальному та споживчому. Проект сприяє створенню системи теплозабезпечення, яка є фінансово спроможною, здатна до стабільної роботи та надання якісних послуг  населенню, державним організаціям та місцевим підприємствам..
У тісній співпраці з  Урядом України та місцевими адміністраціями Проект зміцнює законодавчу, нормативну та інституційну бази,, які покликані  покращити послуги, врегулювати тарифи і привести їх у відповідність до Європейських стандартів.  В рамках проекту  було відібрано 38 міст, п’ять з яких у Криму, з кінцевою метою зміцнити спроможність міських адміністрацій планувати, управляти та фінансувати розвиток системи теплозабезпечення опалення. Ці міста-партнери були відібрані на конкурсній основі  після  докладного аналізу заявок від майже 100-ні міст, які заявили про бажання взяти участь в заходах Проекту та подали детальний комплект  документів .
Співпраця Проекту з містами-партнерами, що триватиме до 31 травня 2013 року,  включає проведення енергоаудитів, розробку муніципальних енергетичних планів (МЕП), розробку правових та технічних положень щодо вимірювального обладнання, впровадження енергоефективних технологій та моніторинг результатів. Окрім того, Проект сприяє заснуванню об’єднань співвласників багатоквартирних будинків (ЩСББ) та допомагатиме у покращенні управління ОСББ та їх фінансовій відповідальності.
Проект підтримує міста-партнери  у пошуці додаткових коштів, у залученні приватного сектору до реалізації проектів енергоефективності в галузі міського опалення та до фінансування демонстраційних проектів з енергоефективності.
Проект провів  різнобічну національну інформаційну кампанію, в рамках якої проводилися освітні заходи  щодо ощадливого використання енергії. Громадянам пояснюють способи як поліпшити якість комунальних послуг, знизити витрати на опалення, як ефективно підтримувати необхідну температуру в приміщенні та поліпшити стан місць спільного користування в багатоквартирних будинках. Кампанія зосереджує особливу увагу на освіті молоді в рамках програми шкіл та містечок (кампусів) енергоефективності та на реалізації програм низьковитратних методів заощадження енергії. Інформаційні заходи Проекту спрямовані на роз’яснення громадянам та представникам влади на місцях переваг запропонованих законодавчих змін, тарифної реформи та заходів на забезпечення соціальних гарантій.
Допомога проекту USAID «Реформа міського теплозабезпечення в Україні» містам у розробці муніципальних енергетичних планів(МЕП)
 МЕП є обов’язковою практикою в усіх європейських країнах, оскільки його мета  – забезпечити сталий енергетичний розвиток міста скоротивши загальні обсяги споживання енергії. МЕП  комплексно вирішує питання енергопостачання міст та споживання ними енергії, і ухвалюються муніципальними органами влади на п’ять років. Основу документу (МЕП) складають матеріали енергетичних аудитів систем теплопостачання, житлових будинків та громадських споруд відповідного міста, аналітичні матеріали бюджетних та макроекономічних показників. МЕП включає опис проблем, які необхідно вирішувати протягом часу, який визначений таким документом, техніко-економічне обґрунтування (ТЕО) заходів до втілення, а також фінансові механізми забезпечення виконання ТЕО.
Однією із ключових проблем міст України є відсутність надійних та фінансово прийнятних механізмів постачання енергоносіїв. До того ж, майже жодне місто України не має стратегії управління своїм енергетичним сектором. Саме тому, у 2010 р. у рамках проекту було запропоновано, щоб міські органи влади опрацювали питання розвитку  енергетичних секторів, застосовуючи для цього європейські методи енергетичного планування. Наразі, 25 українських міст-партнерів Проекту розробили МЕПи за допомогою експертів з Болгарії та України, які були залучені проектом.
З  метою зміцнення фахового потенціалу працівників та забезпечення їх ефективної роботи у сфері енергетичного планування та управління, а також забезпечення сталості цих факторів у міських органах влади, в рамках проекту було здійснено наступне:
– Були підготовлені викладачі-інструктори (загалом 20 викладачів) з питань розробки МЕП для роботи у п’яти регіональних навчальних центрах (РНЦ), які були відкрити у п’яти різних географічних регіонах України. Ці дипломовані інструктори РНЦ тепер в змозі надавати допомогу міським органам влади у заходах з розробки МЕПів;
– П’ять спеціалістів із кожного з 25 міст-партнерів проекту пройшли курс навчання з питань МЕП та їх розробки. Ці міста були відібрані у результаті конкурсу із понад ста міст учасників конкурсу;
– У всіх 25 містах розроблені та ухвалені МЕПи;
– Спеціалісти з міст-партнерів проекту пройшли  курс навчання з управління та моніторингу енергетичного сектору для запровадження енергоменеджменту  у своїх містах;
– Спеціалісти проекту співпрацюють з Асоціацією міст України з метою подальшого поширення методів та практичних навичок з розробки та втілення МЕП в інших містах України;
– Проект «Реформа міського теплозабезпечення» співпрацює з Міністерством регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України з метою інституціалізації методики МЕП в Україні та забезпечення  її обов’язкового впровадження в усіх містах України.
Результати діяльності проекту «Реформа міського тепло забезпечення»:
– Зекономлено 295 мільйонів кубометрів природного газу;
– Залучено 175 мільйонів доларів США на проекти з енергоефективності;
– Зменшено викиди двоокису вуглецю в атмосферу на 534 тисячі тон;
– Створено незалежну структуру з регулювання надання комунальних послуг;
– Розроблено 25 МЕПів з відповідним місцевим бюджетним забезпеченням;
– Створено п’ять РНЦ;
– 172 000 мешканців мешкають у будинках, які управляються на основі принципів ОСББ;
– Виконано 34 демонстраційні проекти з енергоефективності та поліпшеного теплозабезпечення;
– 3 тис. 100 фахівців (з них 1 тис. 760 жінки) пройшли курс навчання з питань енергоефективності;
– 540 тис. громадян безпосередньо відчули позитивні зрушення у результаті проектної діяльності.
За матеріалами Посольства США в Україні підготував
Іван ДМИТРІВ,
«Українське Слово»