ПОВЕРТАЄМОСЯ ДО ПРОЙДЕНОГО?

0
119

Вісім років тому — у листопаді 2004 року — всенародний протест починався майже так само. На заклик опозиції вийти на мітинг проти масових фальсифікацій спочатку відгукнулися тисячі. Потім — десятки, сотні тисяч і, нарешті, мільйони.
Учора зранку тисячі киян знов вийшли під стіни ЦВК. Затяжний підрахунок голосів, раптова зміна лідерів перегонів у кількох десятках мажоритарних округів переповнили чашу людського терпіння.
Напругу було відчутно ще на підступах до ЦВК. Виявилося, що величезний дорожній тромб на площі Лесі Українки спричинили… кілька полковників, які з допомогою патрульної машини ДАІ та вантажного КамАЗа заблокували тут мікроавтобус опозиції з озвучувальною технікою. Визволити його намагався народний депутат Сергій Пашинський, однак сили явно були нерівними. Допомогли розрядити ситуацію мітингуючі. Людський натовп звернув на проїжджу частину і, всупереч волі представників міліції, утворив для мікроавтобуса «живий коридор».
Під будівлею ЦВК тим часом неквапно, у кільці десятка «беркутівців» походжав судовий виконавець. Через переносний мегафон він вимагав «виконати рішення Окружного адміністративного суду про заборону масових акцій», «виявити повагу до закону» та погрожував «застосуванням сили і спеціальних засобів». Його слова лише розпалювали людський натовп, який постійно збільшувався.
Із нього й лунали коментарі:
— Про які суди мова? Про оті, що встановили нахабну «перемогу» Тетяни Засухи (кандидатка на Київщині), скасувавши волевиявлення тридцяти тисяч виборців? Чи про ті, що в столичному окрузі, де перемогла Ксенія Ляпіна, намагалися легалізувати фальсифікацію на користь колишнього зятя Черновецького? А яким законом керувався суд у Первомайську, де підсумки виборів підбивали внутрішні війська?
Сила суду і його рішень — у законності, гомоніли між собою люди, а коли «Іменем України» освячується беззаконня, несправедливість, то вже тих, хто в мантіях, час наставляти на «шлях істинний».
Треба віддати належне представникам усіх трьох опозиційних сил, які вибороли перемогу у виборчому проти-стоянні
із владою, тримаються разом. Акція протесту спільна і вимоги спільні: припинити фальсифікації; визнати переможцями в «проблемних» округах кандидатів від опозиційних сил, оскільки на руках є відповідні свідчення цього — копії протоколів із 100 відсотків дільниць; застосувати кримінальну відповідальність до членів дільничних і окружних виборчих комісій та суддів, які пішли всупереч Законові; ще нинішній парламент має створити спеціальну слідчу комісію для розслідування всіх випадків фальсифікацій на виборах.
Опозиціонери вимагають, щоб у ситуацію втрутився безпосередньо Президент як гарант Конституції. Якщо ж він проігнорує таку вимогу, то опозиція буде вимагати і його відставки. З тим, щоб невдовзі одночасно відбулися позачергові парламентські та президентські вибори.
На цей час головна вимога до влади — одуматися.
Арсеній Яценюк наголошував на такому:
— Владі не вдалося протиснути свою повну перемогу. Опозиція показала переконливий результат: «Батьківщина», «УДАР», «Свобода» здобули підтримку понад сорока відсотків виборців, тоді як Партія регіонів всіма способами спромоглася лише на тридцять. Сьогодні влада намагається вкрасти не лише перемогу кандидатів в окремих мажоритарних округах, вона пробує забрати в народу здобуте ним право на зміни в державній політиці.
Олег Тягнибок зробив дещо інші акценти:
— Влада боїться лише двох речей: мільйонів людей на вулицях та персональних санкцій. Налякав її і Київ. У столиці не вдалося прослизнути в парламент жодному кандидатові від влади. А той, хто не контролює столицю, не контролює й Україну. Тому закликаємо захистити не перемогу конкретних партій, а результати вибору народу.
Віталій Кличко доповнив рішуче:
— У Президента ще є шанс прислухатися до волі виборців, забезпечивши чесний підрахунок голосів. Не тільки в Києві, по всій Україні він уже міг побачити спонтанні акції протесту проти спотворених результатів виборів. Ми будемо продовжувати свою боротьбу разом, лікоть до ліктя!
Усі троє партійних лідерів заявили чітко й однозначно: у разі фальсифікації результатів виборів, визнання ЦВК перемоги Тетяни Засухи, Богдана Губського, Віктора Пилипишина, Олександра Домбровського та інших кандидатів, які шляхом спотворення волі виборців пробиваються в парламент, опозиційні сили не визнають результатів цих виборів. 180-190 депутатів, що пройшли від цих партій, не приймуть присягу й зроблять Верховну Раду недієздатною. Опозиція готова до нових виборів і наполягатиме на їх проведенні.
На час здачі номера до друку акція під стінами ЦВК тривала. Опозиційні пікети розташовуються тут до оголошення остаточних результатів виборів…
Олександр ЧЕРЕВКО