НАЙБРУДНІШІ ВИБОРИ З 2004 РОКУ: ЧУДО–РУЧКИ, «КАРУСЕЛІ», ПОБИТІ СПОСТЕРІГАЧІ Й МАСОВА ГОСПІТАЛІЗАЦІЯ

0
201

Комітет виборців України поставив «діагноз» парламентським вибо¬рам–2012: за словами голови КВУ Олександра Черненка, ця кампанія — найбільш проблемна з часів Помаранчевої революції. «У межах деяких округів є системні порушення, які можуть вплинути на результат, — каже Черненко. — Ці вибори можна порівнювати з виборами 2002 року. Тоді було більше адмінресурсу, зараз — більше підкупу. Тоді вибори були розкритиковані міжнародною спільнотою, але визнані. Пройшло десять років, але в нас те саме».
Голова авторитетної місії ENEMO в Україні Петер Новотни теж визнав: нинішня виборча кампанія відрізняється від декількох попередніх виборів у Верховну Раду в гірший бік. «У нас є інформація про купівлю голосів, про використання технології «карусель». Мої колеги фіксували випадки, коли члени комісій видавали не два бюлетені, а тільки один. Ми знаємо про використання зникаючого чорнила в кабінках для голосування, про організоване підвезення виборців на дільниці», — сказав Новотни. За його словами, «спостерігачі ставали свідками роздачі грошей біля виборчих дільниць, вони бачили, як люди на вулиці, тобто поза ділянкою, обмінювалися бюлетенями». Новотни також відзначив, що зіштовхнувся із проблемою голосування вдома.

ЯВКУ ДАЛИ НА ЧОТИРИ ГОДИНИ ПІЗНІШЕ

Опозиціонери теж не задоволені ходом голосування і підрахунку голосів. В «Об’єднаній опозиції «Батьківщина» заявляють, що тривають спроби фальсифікації результатів виборів. Олександр Турчинов в ефірі каналу «Інтер» звинуватив ЦВК у порушенні закону: мовляв, результати свідомо не оприлюднюються і штучно затягується час. «Відбуваються намагання фальшувати і змінювати волевиявлення громадян», — упевнений Турчинов. На його думку, Партія регіонів пробує змінити результат на свою користь.
За законом, офіційні дані про явку виборців в усій Україні Центр¬виборчком мав оприлюднити одразу після 22:00. Але виборча комісія зволікала до другої години ночі, поки назвала цифру 57,99%.
Заступник голови ЦВК Андрій Магера заявив, що затримка в отриманні даних про явку виборців пов’язана насамперед із людським фактором: «[Вчасні] дані не надійшли з одного округу в Дніпропетровській області, з одного округу в Донецькій області, одного — в Житомирській, тобто це різні регіони України».

400 ТИСЯЧ «ХВОРИХ» ВИБОРЦІВ ТА ІНШІ ҐАНДЖІ

Однією з серйозних проблем цих виборів, як кажуть експерти, стало голосування на дому. Як порахували в «Батьківщині», за два дні до волевиявлення в Україні захворіло 400 тисяч виборців. На деяких дільницях кількість хворих досягала 7–11%. «По багатьох дільницях доведена підробка довідок. Водночас лише на деяких дільницях після важких судових засідань ми спромоглися зупинити цю фальсифікацію», — сказав Олександр Турчинов. Зокрема, на окрузі сина Прем’єра Олексія Азарова зареєстровано рекордну у Донецькій області кількість охочих голосувати вдома — аж шість тисяч.
Наступною дуже поширеною «випадковістю» стало викреслення з бюлетенів ВО «Свобода» замість партії «УП «Собор», яка знялася з виборів за два тижні, але лишалася в бюлетенях. «Переплутали» партії аж на 55 округах. Щоб організувати легітимне волевиявлення, там доводилося чекати доставки незіпсованих бюлетенів. У ЦВК вказують, що йдеться про різні області, і такі помилки грали проти всіх партій, чиї виборці не могли проголосувати, а не лише проти «Свободи».
Загалом розмаїття порушень вражає. Так, після завершення голосування зареєстровано сім фактів відключення світла, зокрема у Вінниці, на Полтавщині та Луганщині.
Кандидатів і «хоронили», і «знімали». На 112–му окрузі (Луганська область) у неділю був поширений фальшивий некролог на смерть кандидата від Партії регіонів Юлія Іоффе (це не заважає йому лідирувати). На 110–му виборчому окрузі в Алчевську з’явилися листівки з інформацією про зняття своєї кандидатури представником ПР Володимиром Чубом.
У Києві — свої «пригоди»: тут прізвище екс–кандидата в депутати по 223–му округу Ігоря Луценка, який знявся на користь колег по опозиції, викреслили не з усіх бюлетенів.
А на Черкащині за ніч замінили близько 200 членів комісій без їхнього відома. У Каневі жінка — одна з таких «негадано відставлених» членів ДВК — померла від серцевого нападу.

«КАРУСЕЛІ», «КОСИНКИ», «РУЧАЙКИ»

Ловили активісти й учасників «каруселей»: зокрема, про автобуси з купленими «виборцями–гастролерами» у Донецькій області повідомляли комуністи, про київських «гастролерів» — «свободівці» та прихильники «Батьківщини», на Запоріжжі «карусельників» зафіксували представники КВУ.
Із різних регіонів, а також з округів столиці надходили звістки про застосування технології «косинка» — коли заангажований член ДВК із певними розпізнавальними елементами на одязі видає бюлетені «лівим» людям. «Ручайок» — винесення чистих бюлетенів на вулицю в обмін на «правильно заповнені» й отримання за це платні. Такі випадки зафіксовано опозицією в більшості округів Києва, лише міліція гідно реагувати на них не змогла, хоча «карусельників» їм віддавали в руки.
Були помічені порушення і на Буковині: керівник регіонального штабу опозиції у Чернівецькій області Максик Бурбак повідомив про те, що місцевим «студентам разом з авансом у 200 гривень роздавали червоні ручки», і на дільницях, де знаходяться студмістечка, було зафіксовано вкидання бюлетенів із червоними позначками.
А сім дільниць у Київському районі Одеси мусили тимчасово припинити роботу через знайдені в кабінках ручки зі зникаючим чорнилом (в опозиції кажуть, що до моменту виявлення ручок на цих дільницях встигли проголосувати щонайменше 10% виборців).
На дільниці №121071 у 25–му окрузі Дніпропетровська пачку бюлетенів в урну вкинула сама член ДВК, про це свідчить відео з офіційної камери спостереження.
У КВУ кажуть: такі прояви порушення виборчого законодавства не надто вагомі в масштабах усієї країни, але можуть визначити долю мандатів у конкретних округах.
Невідомі зламали серверну кімнату окружної виборчої комісії № 104 у Луганську. А в Києві на окрузі №212 спостерігачів побили «особи кримінальної зовнішності» (до речі, на цьому ж окрузі, як пишуть виборці у мережі «Фейсбук», була зафіксована «карусель»).
А головні фальсифікації вочевидь почалися не в день голосування, а вночі і в понеділок — під час підрахунку голосів за мажоритарників. «Гарячі» точки — в багатьох областях Центру і Сходу України, а також у Києві, де ставленики влади (зокрема Олесь Довгий, Віктор Пилипишин, Ігор Лисов) несподівано виявилися позаду представників «УДАРу», «Свободи» та знову «УДАРу» відповідно).
«В ОВК приймаються всі протоколи, де виграє Довгий. Інші протоколи відправляють на доопрацювання. А на доопрацюванні з ними щось відбувається. Просто на сходах окружкому виймають бюлетені, — бив на сполох політолог Віктор Чумак, кандидат від «УДАРу» в окрузі 214. — На сайті ЦВК створюється тенденція, що перемагає Довгий…»
(За матеріалами українських ЗМІ)