ЗАРУБІЖНА ПРЕСА ПРО УКРАЇНУ

0
152

DEUTSCHE WELLE, НІМЕЧЧИНА: «ПЕРЕМОГА «УДАРУ», АЛЕ НЕ ПОВНА»

Партія боксера Віталія Кличка «УДАР» буде представлена у Верховній Раді. Екзит-поли дають їй третє місце. Партія Кличка може радіти успіху. Вона вперше брала участь у виборах і склала серйозну конкуренцію фаворитам – Партії регіонів і «Батьківщині». Сам Кличко у своєму першому виступі після закриття виборчих дільниць не усміхався і був стриманий. «Ми розраховували на 15%», – сказав боксер. До виборів у деяких опитуваннях «УДАР» випереджав Об’єднану опозицію. Не виключено, що сталося те, про що попереджали соціологи: багато молодих прихильників Кличка просто не прийшли голосувати.
«УДАР» планує об’єднати дії з «Батьківщиною» і націоналістичною партією «Свобода». Разом з «УДАРом» Кличка опозиція могла б отримати більш як половину з тієї частини депутатів, яку обирали за партійними списками. Однак невідомо, чи заручаться ці партії підтримкою депутатів-одномандатників. Союз «УДАРу» з Об’єднаною опозицією і «Свободою» навряд чи буде легким, якщо взагалі можливим. Кличко, на відміну від «Батьківщини» і «Свободи», до виборів не підписував коаліційної угоди, за що зазнав різкої критики. Особливо жорсткі висловлювання дозволяли собі націоналісти. Їхній лідер Олег Тягнибок засумнівався у тому, що в партії Кличка всі «справжні українці». «Батьківщині» буде нелегко з колишнім боксером хоча би тому, що в його партії кілька ключових фігур з оточення Віктора Ющенка.

GAZETA WYBORCZA, ПОЛЬЩА: «ОФІЦІЙНІ РЕЗУЛЬТАТИ ВІДРІЗНЯЮТЬСЯ ВІД ОПИТУВАНЬ»

Результати голосування, які подає ЦВК, підозріло відрізняються від результатів усіх екзит-полів. Партія регіонів перемагає разом з коаліційними комуністами. А втрачає опозиція.
Лідери «Свободи» кажуть, що виведуть прихильників на вулиці, аби протестувати проти «сфальсифікованих результатів виборів». Очевидно, під час цих виборів знову спрацювала приказка: «Не важливо, як голосують, а важливо, як рахують». Суттєві відмінності між екзит-полами і перерахунком голосів можуть означати, що закордонні спостерігачі визнають вибори недійсними.

IL LEGNO STORTO, ІТАЛІЯ: «ПОМАРАНЧЕВА ОПОЗИЦІЯ ЩЕ ТРИМАЄТЬСЯ»

Згідно з опитуваннями на виході з дільниць після голосування під час виборів в український парламент, на першому місці Партія регіонів, яка отримала 33%. Партія регіонів володіє політичною підтримкою президента Віктора Януковича, її фінансують основні олігархи країни. Слідом за нею – «Батьківщина», яка набрала 23% голосів. На третьому місці – інша опозиційна партія, «УДАР», яка отримала 13%. Таку ж підтримку отримала Комуністична партія. Далі вкрай права «Свобода», представники якої теж можуть увійти у парламент завдяки 11% голосів.
Ці результати можуть змінитися після остаточного підрахунку голосів, а також через можливі махінації. Під час виборів міжнародні спостерігачі виявили поширені випадки купівлі голосів і втручання в процес голосування. «Батьківщина» звинуватила Партію регіонів у маніпулюванні виборцями, яких привозили автобусами на виборчі дільниці. Комуністи теж скаржилися на обмани на виборах, які допускала в Донецькій області партія президента. Лише Партія регіонів нікого не звинуватила в обмані.

NEW-YORK TIMES, США: «РЕЗУЛЬТАТ ТЯГНИБОКА – НАСЛІДОК РОЗЧАРУВАННЯ І ПРОТЕСТУ»

Американське видання New-York Times зазначає, що міжнародні спостерігачі різко розкритикували вибори в Україні.
Їхнє обурення викликало ув’язнення лідерів опозиції, використання партією влади ЗМІ та адмінресурсу на свою користь, зазначає видання.
У статті йдеться про те, що уряду Віктора Януковича не вдалося продемонструвати вільні і чесні вибори, не дивлячись навіть на установку веб-камер на виборчих дільницях.
“Відносно сильний результат партії Свобода, чий лідер Олег Тягнибок відомий підтримкою антисемітських та расистських поглядів, не був передбачений в попередніх опитуваннях громадської думки”, – йдеться в матеріалі.
Видання зазначає, що підтримка націоналістів частково пояснюється реакцією на протягнутий раніше мовний закон, який “розглядається багатьма як підрив української мови”.
“Деякі виборці стверджують, що вони підтримують націоналістів через загальний протест проти чинної влади, інші кажуть, що вони були розчаровані всіма відомими варіантами”, – пише видання.