«МІЖ ВАМИ І НАМИ НЕМАЄ ЖОДНОЇ РІЗНИЦІ…»

0
83

У чому тільки не звинувачували Україну перед стартом Євро-2012. Це — і жахлива інфраструктура, і низький сервіс, і свідомо підвищені ціни на транспорт і житло. Підлили масла у вогонь і постійні повідомлення ЗМІ про несприятливу політичну ситуацію в Україні й бойкот чемпіонату з футболу європейцями.
Утім, справжніх фанатів нічим не злякаєш. І хоча в Україні базуються лише дві іноземні збірні: Швеції і Франції (решта команд — у Польщі), проте це ніяк не впливає на потік уболівальників, яких стає дедалі більше. «Не пощастило» британським фанатам, які залишилися вдома біля телевізорів. «Дешеве пиво, чудова погода — так де ж уболівальники?» Такі запитання ставлять журналісти британської The Independent у своєму репортажі з Донецька, де грала англійська збірна. За підрахунками британців, лише три тисячі фанів придбали квитки на матч, а перед грою було кілька тисяч вільних місць на 50-тисячній «Донбас-Арені». «Утім, ті фани, які приїхали сюди, — йдеться у репортажі, — були вражені, наскільки привітним є місто». Один із таких уболівальників, Боб Діккерсон, розчарований малою кількістю своїх колег. «Мас-медіа скасували приїзд багатьох людей, і це дуже прикро, тому що тут справді фантастично, — каже британець. — У нас були невеличкі проблеми з мовою, але кожен намагається допомогти».
Малою кількістю англійських уболівальників переймається й The Guardian. На це вплинули не тільки ЗМІ, а й ціни, які встановили власники готелів і хостелів. «Процес організації чемпіонату, як правило, пов’язаний із муніципальною саморекламою, привертанням туристів і професійною торгівлею. Але коли президент УЄФА Мішель Платіні запропонував Донецьку знизити ціни на готелі, інакше англійські вболівальники більше не повернуться, у відповідь почув: хай так і буде. У будь-якому разі вони не повернуться…» Звідки в наших співвітчизників така впевненість у тому, що англійцям не сподобається в них, залишається незрозумілим. До речі, у Донецьку тренується збірна Франції, яка намагається адаптуватися до української погоди. На тренуваннях футболісти вдягають спеціальні маніжки з льодом, а потім проходять спеціальні процедури.
Особливо іноземні гості вражені відкритістю і щирістю Львова. Там відбувся поки що тільки один матч — між збірними Німеччини й Португалії. Гол німецького нападника Маріо Гомеса був єдиним у цьому двобої і, тоже, приніс перемогу «Бундестім».
Під час матчу місцеві представники опозиції у Львові роздають іноземцям футболки з портретом Тимошенко й написом Free Yulia («Свободу Юлії»). Уболівальники залюбки одягають їх. «Ви сильний народ. Я вірю, що в Україні незабаром усе буде добре і Юлію Тимошенко звільнять. Між нами й вами немає жодної різниці. Ви — європейці, і це дуже відчутно тут, у Львові», — цитує News.ru одного з німецьких уболівальників. Раніше в Харкові прихильники нідерландської збірної вдяглися в такі ж футболки.
Журналісти шведської Expressen підготували відеорепортаж про «погодний шторм», який накрив наметове містечко, де проживають шведські вболівальники. На сайті газети можна знайти багато матеріалів про будні шведів в українській столиці. Відомо, що збірна Швеції проведе всі три матчі в Києві. Очікують, що кількість шведських уболівальників перевищить 35 тис. Між тим gazeta.pl відшукала скандинавів, які вирішили дивитися матчі своєї збірної в Польщі. «Україна не є хорошим місцем, ми не хочемо туди їхати», — заявляють шведи. Проте всі без винятку скандинави, із якими зустрівся протягом чотирьох днів «День», заявляли, що в Україні їм дуже подобається.
«Перед тим як приїхати до України під час відвідування військового кемпу (щось на зразок військової кафедри в Україні. — Ред.), мій наставник жартував, що в Україні я зіштовхнуся з козаками, — каже посміхаючись Андреас Парнерінг. Він родом із Півдня Швеції, приїхав до Києва разом із друзями на два тижні — саме стільки, скільки гратиме збірна Швеції. — Моя дівчина залишилася у Стокгольмі. Не тому, що їй не подобається футбол, просто вирішили перестрахуватися — перед приїздом сюди наслухалися багато інформації про різноманітні інциденти».
Утім, перші враження Андреаса та його друзів Крістіана і Йоана від України позитивні, а всі негативні чутки та інформація не мають ніяких підстав. «Українці дуже відкриті, щирі й допоможуть у разі чого», — додає Андреас. Але що особливо вразило скандинавів — ціни на харчування. За словами хлопців, вони у Києві вдвічі нижчі від шведських. «Київ — дуже миле місто, — каже Йоан. — Ми якраз матимемо два тижні, щоб його краще вивчити».
Ігор САМОКИШ