CNN: Трампа, Путіна й Орбана об’єднує зневага до України, і це лякає

0
46

В поточному сезоні гучних політичних скандалів всі дороги, схоже, ведуть в Київ.
Коли російський президент Володимир Путін відвідав нещодавно Будапешт, угорський прем’єр-міністр Віктор Орбан мав для нього подарунок. За лічені години до їхньої спільної прес-конференції Угорщина наклала вето на спільну декларацію послів НАТО щодо України. Про це пише CNN, додаючи, що угорське вето створило нову перешкоду для українських зусиль з побудови тісніших відносин з альянсом. Офіційно Будапешт говорить, що зробив це заради захисту прав угорської меншини в Україні. «Термін «вето» дуже жорсткий», – сказав прес-секретар угорського уряду Золтан Ковач. «Краще було б сказати, що ми запропонували подальший розгляд. Дебати стосувалися ситуації в Україні, де етнічна угорська меншина страждає від юридичної дискримінації», – додав він.
Ярий націоналіст Віктор Орбан часто скаржився на статус угорців на Західній Україні. Він також розвинув тісні відносини з Путіним. А його уряд часто створює проблеми для українських ініціатив зі зближення із Заходом на догоду Росії. П’ять років тому Орбан заявив, що етнічним угорцям у Закарпатті потрібно надати подвійне громадянство й автономію. «Україна не буде ні стабільною, ні демократичною, якщо вона не дасть меншинам включно з угорцями те, що їм належить», – сказав Орбан. Його кампанія дійшла до створення спеціального міністерства з підтримки етнічних угорців на Закарпатті. Стоячи поруч з Путіним в лютому 2017 року, Орбан говорив, що «нинішні обговорення щодо мови навчання в Україні зовсім не вигідні угорській меншині». Згідно з українським законодавством, навчання у школі з шостого класу повинне проходити виключно українською мовою. Такі заяви прем’єра Угорщини – це музика для вух Путіна. Російський президент виправдовував свою підтримку бойовиків на Сході України, проводячи паралелі з Угорщиною. Він говорив, що його рішення дозволити мешканцям Донецької й Луганської області отримувати російські паспорти подібне до бажання Будапешта видавати угорські паспорти за кордоном. Закон про мову в Україні також став виправданням для Росії в її підтримці бойовиків на українському Донбасі. Угорські скарги навіть змусили спеціального представника США Курта Волкера в травні відвідати Будапешт. Місцеві ЗМІ цитували його слова про те, що існують два розумні принципи: національні меншини мають право говорити своєю мовою, але всі громадяни країни повинні бути здатними користуватися офіційною національною мовою. Волкер закликав Будапешт і Київ до діалогу.
У вересні він пішов у відставку через публікацію скарги інформатора щодо телефонної розмови президентів США й України, під час якої американський лідер Дональд Трамп просив українського колегу почати розслідування проти Джо Байдена і його сина. Видання зауважує, що Трамп часто демонстрував зневагу до європейських лідерів. Але Віктор Орбан став помітним виключенням. Колишній стратег американського президента Стів Беннон під час конференції у Будапешті в травні 2018 року називав угорського прем’єра «Трампом, який з’явився до самого Трампа». Угорський прем’єр відкрито підтримував кампанію кандидата-республіканця у 2016 році. А президент США «скупав» Орбана в похвалі під час цьогорічної зустрічі в Білому домі, вітаючи жорстку політику угорця щодо імміграції й називаючи його країну «дуже хорошим членом НАТО». «Його поважають по всій Європі. Можливо як і я, він трохи суперечливий, але це нормально. Він жорсткий, але правильно діє у сфері імміграції», – говорив Трамп. Минулого місяця Washington Post писало, що Путін й Орбан обоє переконували Трампа прийняти негативні погляди на Україну. Чи довго угорський прем’єр обговорював з американським президентом українську тему, лишається невідомим. Зрештою, їхня зустріч тривала лише годину. Але одне відомо точно: лідери США, Угорщини й Росії негативно ставляться до України, хоч і з різних причин. Багато зовнішньополітичних аналітиків також били на сполох через теплі відносини Трампа з Орбаном з огляду на тісні відносини угорця з Путіним. Зокрема, їх тривожить той факт, що Росія перенесла штаб-квартиру свого «Міжнародного інвестиційного банку» в Будапешт. Джерела в західній розвідці повідомили CNN, що столиця Угорщини стала вузлом для російського шпіонажу в Східній Європі.
Будапешт також відмовив США в екстрадиції двох росіян, яких розшукують за контрабанду зброї. Держдепартамент відреагував заявою, що таке рішення «підіймає питання про прихильність Угорщини до співпраці в правоохоронній сфері». Але нічого з цього, здається, не вплинуло на відносини між Орбаном і Трампом. За місяць до зустрічі з президентом США в Білому домі Орбан дав велике інтерв’ю для The Atlantic, в якому визнав географічну важливість України. «Ми повинні підтримувати Україну, оскільки вона головний бастіон між нами й Росією. Але водночас ми не повинні провокувати Путіна. І саме тому я виступаю проти санкцій ЄС проти нього», – сказав Орбан. CNN коментує, що принаймні в поточному сезоні скандалів всі дороги, здається, ведуть в Україну.

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Please enter your comment!
Please enter your name here