Atlantic Council: Ще не пізно уникнути війни між США й Іраном

0
93

Якщо Тегеран і Вашингтон щирі у своїх заявах про небажання війни, їм варто припинити обмінюватися військовими ударами.
Після сьогоднішньої іранської ракетної атаки в Іраку успішна тактична деескалація буде можлива, лише якщо наміри керівництва Ірану не були націленими на посилення конфлікту. А також щоб у США адміністрація Дональда Трампа правильно зрозуміла ці наміри. На думку директора Центру Рафіка Харірі й Програм Близького Сходу Atlantic Council Вільяма Вечслера, за відсутності прямого зв’язку між США й Іраном шанси виникнення непорозуміння й фатального прорахунку лишаються високими. “Головна червона лінія США, а саме смерть чергового американця за іранським наказом, здається, не була порушена під час ракетної атаки. Якщо це підтвердиться, то дуже вірогідно, що так все і було задумано. А тому в адміністрації Трампа буде можливість перевірити заяви Ірану про те, що він насправді не хоче подальшої ескалації”, – вважає експерт.
Щоб пройти перевірку, Тегерану потрібно буде утриматися від подальших військових дій проти США або їхніх союзників в будь-якому театрі хоча б в продовж період найбільшого ризику. Не можна допустити ані прямих ударів, як сьогоднішній, ані опосередкованих. Також Тегерану доведеться зміцнити контроль над своїми маріонетками й власними військовими командирами, які б хотіли завдати більшої шкоди США. Якщо Іран доведе, що хоче й може виконати ці дії, Вашингтон повинен буде утриматися від військової відповіді на сьогоднішній ракетний удар, а також утриматися від риторики, яка може розпалити ситуацію. “Якщо Вашингтон і Тегеран зможуть пройти через цей момент без подальшої ескалації, тоді кожен з них зможе говорити про досягнення своєї короткострокової мети”, – вважає Вечслер. Приміром, США могли б говорити, що прибрали зловісного актора за допомогою атаки дрона, й при цьому не допустили початку війни. Більше того, так вони б провели чіткі межі для іранської поведінки. З точки зору Ірану, він повністю змінив свою позицію в Іраку і за дуже короткий термін.
Лише кілька тижнів тому його вплив на країну швидко скорочувався: як на вулицях серед шиїтів, так і в урядових коридорах. Але тепер після американської атаки проти іранського генерала Іран має хорошу позицію добиватися, щоб іракський уряд вигнав американських військових з території своєї країни. Якщо США підуть з Іраку, то їм доведеться остаточно покинути Сирію. А це ті цілі, яких добивався покійний генерал Сулеймані. У свою чергу директор Іракської ініціативи в Atlantic Council Аббас Кадхім зауважує6 що Іран, вочевидь, обрав Ірак як місце, де він помститься США. Тож виходить, що іранський уряд сподівається битися на території сусіда, а не на своїй власній. А ще він хоче робити це руками своїх іракських маріонеток, а не власними силами. “Давайте пригадаємо, що в Іраку немає військових баз США. Це іракські бази з іракськими й неіракськими силами. А тому уряд країни повинен оцінити справжнє значення цієї атаки. По-суті це атака проти Іраку”, – вважає експерт.
Він зауважує, що офіційно Багдад заявляє, що він не бере участі в американо-іранському конфлікті. Якщо так, він звернеться до Ради Безпеки ООН з проханням про міжнародний захист, якщо дійде до ескалації. Немає жодних логічних причин, щоб Ірак лишався між двох вогнів. “Як сказав генеральний секретар ООН Антоніу Гутерріш: “Світ не може дозволити собі чергову війну в Перській затоці”. Тож давайте сподіватися, що все закінчиться на поточній фазі конфлікту, оскільки, на щастя, ракетна атака не призвела до втрат”, – зауважив Кадхім.

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Please enter your comment!
Please enter your name here