«СВІЙ ДО СВОГО ПО СВОЄ!» – ЗАВШЕ НАСУЩНИЙ ДЕВІЗ УКРАЇНЦІВ

0
189

11-12 ЧЕРВНЯ 2010 РОКУ У НЬЮ-ЙОРКУ ВІДБУЛОСЬ ЗАСІДАННЯ РАДИ ДИРЕКТОРІВ ТА РІЧНІ ЗВІТНО-ВИБОРЧІ ЗБОРИ ЦЕНТРАЛІ УКРАЇНСЬКИХ КООПЕРАТИВ АМЕРИКИ

Лихоліття Другої світової війни розкидало українську націю по світах. Вижити в нових умовах було нелегко, але традиції та ідеї, що десятиліттями прививалися в Україні, стали в пригоді й в еміграції, зокрема, у Сполучених Штатах Америки, куди доля привела сотні тисяч наших співвітчизників. За океаном гасло «Свій до свого по своє!» згуртувало найсвідоміший прошарок української громади, і наприкінці сорокових-початку п’ятдесятих років ХХ сторіччя у США стали з’являтися кооперативно-кредитні спілки. Період становлення проходив важко, але наполегливість та бажання стати у пригоді один одному перебороли усі труднощі та негаразди. Мало-помалу, крок за кроком, кооперативні спілки дужчали, набирали моці, але найважливіше, що вони стали фінансово-економічною опорою української громади. Допомога, яку постійно надавали фінансові установи, була вкрай потрібна всім без винятку. Кредитівки допомагали церквам та релігійним інституціям, культурно-просвітницьким та молодіжним згромадженням, підтримували громадсько-політичні структури. Однак, на першому місці завжди була допомога своїм членам.
Минали роки і провідники кредитно-кооперативних спілок відчули, що назрів час об’єднати свої зусилля. 31 березня 1957 року у Нью-Йорку було створено Товариство української кооперації (скорочено – ТУК). Згодом осідок організації було перенесено до Чикаго. Однак, цей координуючий орган, хоч і виконував свої функції справно, але існував на засадах «слова честі» його засновників. Тож у 1981 році зачинателі Товариства української кооперації зібралися у Чикаго на свою чергову конференцію, щоб офіційно задокументувати співпрацю та, надавши організації нову назву: «Централя українських кооператив Америки» (скорочено – ЦУКА), зареєструвати її у державних органах США.
Непомітно промайнуло майже три десятиліття…
11-12 червня цього року представники українських кооперативно-кредитних спілок, що діють на теренах США, зібралися у Нью-Йорку на засідання ради директорів та Річні звітно-виборчі збори ЦУКА.
Зустріч керівників українських кредитівок – всякчас подія в українській громаді. Треба зазначити, що серед етнічних громад на теренах Сполучених Штатів Америки наша спільнота належить до найбільш організованих та найбільш шанованих серед розмаїття інших етносів, що населяють американську землю. До речі, українська громада єдина з-поміж усіх представників інших етносів, що має таку велику та розгалужену мережу фінансових установ.
Кооперативний форум у Нью-Йорку мав дуже насичений графік роботи. Делегації кредитівок очолювали: Selfreliance Baltimore FCU (Балтимор) – Стефан Керда; Ukrainian Home Dnipro FCU (Буффало) – Андрій Дякун; Selfreliance UAFCU (Чикаго) – Богдан Ватраль та Михайло Кос; Self Reliance (NJ) FCU (Кліфтон) – Ярослав Федун; Self Reliance NY FCU (Нью-Йорк) – Богдан Курчак; Ukrainian National FCU (Нью-Йорк) – Валентин Поливко; Cleveland Selfreliance FCU (Парма) – Орест Ліщинецький; Osnova Ukrainian FCU (Парма) – Іван Борсу; Ukrainian Selfreliance FCU (Філадельфія) – Марія Колодій; Ukr Selfreliance of Western PA FCU (Пітсбург) – Роман Комічак; Ukrainian FCU (Рочестер) – Тамара Денисенко; Ukrainian Selfreliance Michigan FCU (Воррен) – Богдан Лісовський; Ukrainian Future Credit Union (Воррен) – Андрій Якимович; Ukrainian Selfreliance New England FCU (Нью-Інгланд) – Юрій Стахів; SUMA (Yonkers) FCU (Йонкерс) – Володимир Козіцький.
Учасників і гостей форуму від приймаючої сторони привітав Володимир Козіцький, голова дирекції Федеральної кредитової кооперативи СУМА (Йонкерс), а також голова ради директорів ЦУКА, президент установи/виконавчий директор Українсько-Американської федеральної кредитної спілки «Самопоміч» Богдан Ватраль, президент Української світової кооперативної ради Ігор Ляшок.
Учасники зібрання жваво обговорювали питання піднесення кредитного руху, ділилися досвідом.
Відкриваючи збори Централі українських кооператив Америки, голова ради директорів ЦУКА, президент установи/виконавчий директор Українсько-Американської  федеральної кредитної спілки «Самопоміч»Богдан Ватраль привітав її учасників з цією важливою у житті кооперативного руху подією й оголосив порядок денний зборів.
На зборах також виступили представники українських громадських організацій, які подякували українським кредитівкам за моральну та фінансову підтримку та побажали учасникам форуму життєвої наснаги, успіхів у праці та збільшення капіталів у майбутньому.
Привітав і вручив нагороди гість з Канади – голова Світового конгресу українців Євген Чолій. До речі, дістались відзнаки і Українсько-Американській  федеральній кредитній спілці «Самопоміч», яка є дієвою фінансовою підпорою життя української громади Чикаго і передмість. Пан Євген підкреслив високий рівень свідомості провідників українського кооперативного руху в Америці і висловив сподівання, що і в майбутньому Централя українських кооператив Америки, разом з усіма українськими кредитівками США, тісно співпрацюватимуть зі всіма громадськими організаціями, які стоять на патріотичних позиціях та допомагатимуть українцям усіх генерацій. Євген Чолій висловив впевненість, що всі ініціативи українських фінансових установ будуть скеровані для добра українців в Америці, діаспорі та Україні, подякував усім за плідну співпрацю.
В ході роботи зборів було обрано робочу президію, яка керувала роботою Річних звітно-виборчих зборів ЦУКА. Після верифікації присутніх делегатів українських кооператив та затвердження протоколу минулорічних звітно-виборчих зборів, зі звітом про діяльність Централі українських кооператив Америки за минулий рік виступив голова ради директорів Централі, президент установи/виконавчий директор Українсько-Американської федеральної кредитової спілки «Самопоміч» (Чикаго) Богдан Ватраль.
У своєму виступі голова ради директорів висловив подяку виконавчому директору Централі Орисі Бурдяк за величезну роботу, яку вона проводила протягом звітного періоду. Голова ради директорів ЦУКА у своєму виступі наголосив, що вибір Нью-Йорку для проведення цьогорічних зборів був зроблений свідомо, щоб підкреслити, яке вагоме місце займають українські кооперативи у США й разом з дирекцією Федеральної кредитової кооперативи СУМА (Йонкерс) розділити радість новосілля – входини в новий офіс. Богдан Ватраль закликав представників усіх українських кредитових спілок до більш активної співпраці з усіма американськими кредитівками, що дозволить розширити мережу фінансових послуг та надавати більшу допомогу українській громаді у Сполучених Штатах Америки у цей складний час економічної і фінансової кризи.
Богдан Ватраль подякував усім членам президії ЦУКА за співпрацю протягом звітного періоду, за довіру і взаєморозуміння, які завжди панували під час їхньої спільної роботи.
У своєму виступі голова ради директорів ЦУКА приділив багато уваги фінансово-економічній стороні діяльності українських кредитівок Америки та очолюваної ним організації. Він зазначив, що подальшу успішну діяльність Централя українських кооператив Америки пов’язує, в першу чергу, з розширенням мережі кредитових спілок у тих регіонах, де компактно проживають українці.
Закінчуючи свій звіт, голова ради директорів Централі українських кооператив Америки побажав новообраній управі Централі й надалі активно працювати для успіху української справи.
Голова зборів відтак запросив до мікрофону виконавчого директора Централі Орисю Бурдяк, яка ознайомила присутніх з підсумками роботи Централі та Української кооперативної агенції. На закінчення свого виступу Орися Бурдяк від імені канцелярії ЦУКА подякувала голові ради директорів Централі, виконавчому комітету та всім комісіям за їхню самовіддану працю для добра української справи.
Учасниками зборів були заслухані та затверджені звіти контрольної та номінаційної комісій. Після обговорення всіх звітів учасники зборів обрали керівний орган Централі та склади комісій. Було розглянуто й чимало інших питань.
Оксана КУШІЦЬКА-МОМЧИЛОВА,
«Українське Слово»,
Нью-Йорк