Відкриття першої в Україні сільської шкільної обсерваторії

0
294

Надзвичайний і Повноважний Посол США в Україні Марі Йованович відкрила у Байковецькій громаді на Тернопільщині першу в Україні сільську шкільну обсерваторію.
 «Телескопи та обсерваторія у селі – це дуже гарна нагода для мешканців та гостей громади навчатися, досліджувати та дізнаватися про планети і космос. Можливо, дехто із місцевих школярів у майбутньому стане науковцями та винахідниками, які не лише допомагатимуть Україні розвивати технічний потенціал, але й просувати її здобутки на міжнародному рівні. Хтозна, може тут є і ті, хто складе гідну конкуренцію Ілону Маску. Майбутнє для вас починається тут, в Байківецькій громаді, де учні мають можливість реалізовувати свої мрії та починання. З нетерпінням чекаю на історії успіху з громади та бажаю, щоби про ваші здобутки дізналися колеги та однолітки далеко поза її межами», – сказала під час відкриття обсерваторії Марі Йованович.
Проект у селі Лозова Байковецької ОТГ реалізований у рамках програми Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) “Децентралізація приносить кращі результати та ефективність” (DOBRE).
Шкільна сільська обсерваторія має два потужних телескопи з автонаведенням, сучасне комп’ютерне обладнанням та навчальні матеріали.
На важливості децентралізації та розвитку громади, її потенціалу акцентував і голова Тернопільської ОДА. За словами Степана Барни, у порівнянні з 2015 роком бюджет Байковецької громади зріс вдесятеро. Зараз він становить 2,5 мільйони доларів, а до цього – 6 мільйонів гривень.
«За два роки ми встигли багато зробити, адже самі вирішуємо де вкладати кошти. Недаремно, коли почався відбір громад за проектом «Dobre», ми одні із перших виграли конкурс. Ця співпраця вже дала чудові плоди, один з яких – відкриття обсерваторії. На її облаштування з проекту «Dobre» було виділено 260 тисяч гривень, 800 тисяч гривень – кошти з бюджету Байковецької ОТГ», – наголосив голова громади Анатолій Кулик.
Також Марі Йованович поспілкувалася зі школярами про їхнє навчання, особисті враження від нової обсерваторії та власні астрономічні спостереження.
Відтепер місцеві жителі та сусідніх сіл, зрештою і Тернополя, до якого – менше 10 км, зможуть проводити заняття астрономічних гуртків, науково-дослідні роботи, долучатися до роботи обсерваторії віддалено через сайт та сприяти розвитку STEM-освіти в громаді.
Станіслав ГАЛИЦЬКИЙ,
«Українське Слово»