«Неочікувано швидка заміна»

0
185

13 березня президент США Дональд Трамп несподівано відправив у відставку держсекретаря Рекса Тіллерсона, написавши про це у своїй сторінці на Twitter: «Майк Помпео, директор Центрального розвідувального управління, стане нашим новим держсекретарем. Він зробив фантастичну роботу! Дякую Рексу Тіллерсону за його службу! Джина Хаспел стане новою главою ЦРУ і першою жінкою, обраною на цю посаду. Вітання всім!». Як пише The Washington Post, обговорення можливої відставки Тіллерсона тривало місяцями і минулої п’ятниці глава Білого дому попросив дипломата піти з посади.
«ТАКА ФІГУРА БУЛА НЕ ЗОВСІМ ЗРУЧНОЮ»
Про те, що стало причиною поспішного рішення американського президента та які очікування від Майка Помпео на посаді держсекретаря, «запитали в американіста та професора Київського університету імені Бориса Грінченка Олександра ЦВЄТКОВА:
— Хоча казали, що Тіллерсона буде змінено на іншу фігуру, призначення було якщо не сенсаційним, то у всякому разі, неочікувано швидким, оскільки він був у офіційній поїздці низкою країн Африки, і як стало відомо, отримав повідомлення від президента про свою відставку.
Можливо, відставка пов’язана з тим, що Тіллерсон дозволяв собі мати окрему думку та корегувати від Адміністрації ініціативні кроки на зовнішній арені. Така фігура була не зовсім зручною для Адміністрації Трампа.
Цікава особистість новопризначеного держсекретаря Майка Помпео. Він висуванець на державні посади від Адміністрації Трампа, у нього близько восьми років досвіду роботи конгресменом, тобто він має зв’язки в Конгресі. Це важливо для президента і Адміністрації, оскільки сьогодні часи, коли вони повинні мати більше кулуарних і офіційних зв’язків з Конгресом. Крім того, Помпео має хорошу академічну гарвардську освіту, він закінчив Вест-Пойнт і після цього мав досить успішні бізнесові зв’язки. Його ім’я пов’язують з сімейною транснаціональною компанією Коха, що вважається другою у світі. Він виглядає ставлеником у зв’язках з братами Кохами, які є одними з найбільших спонсорів Республіканської партії консервативного нахилу. Тут вбачається бажання поєднати зв’язки в Конгресі з корпоративними капіталами США, що більш підходить для розуміння президента Трампа у керуванні державою та здійсненні дипломатичних місій.
ЗМІНА ПОЛІТИКИ?
— Звичайно, буде перебудова в штатному розкладі Держдепартаменту. Очікується, що Маттео буде більш прихильним до співпраці з курсом Адміністрації та не дозволятиме собі самостійних випадів.
ГЛАВОЮ ЦРУ ВПЕРШЕ СТАЛА ЖІНКА — ДЖИНА ХАСПЕЛ
— Це вагомий політичний крок з точки зору публічності. Скоріше за все, це бажання завоювати окремі голоси, показати новаторські рухи від Республіканської партії. Адже за шість місяців відбудуться проміжні вибори до Конгресу і потрібно збудити увагу до партії, її кроків. Ці жести теж можуть сприйматися, як підтримка курсу Адміністрації і зняття деяких критичних випадів, які вони мають у зв’язку зі ставленням до жінок.
РЕАКЦІЯ ЗМІ
«Рекзит! Як звільнення Тіллерсона доводить, що лояльність — це все, що має значення для Дональда Трампа», — таким заголовком відреагував на новину про зміни в уряді CNN. «Так само, як прийом Тіллерсона на роботу мав надати сигнал, так і його звільнення, що сталося зранку вівторка, сигналізує: найбільш важлива річ, і справді єдина важлива річ для Дональда Трампа — наскільки віддані йому провідні посадові особи. Чим більш віддана людина, тим краще. Без запитань лояльна? Краще за все!», — йдеться в матеріалі.
Тим часом The Washington Post пише, що президент уже давно не міг знайти згоди з Тіллерсоном, а важливість термінової заміни пояснюється тим, що триває підготовка до зустрічі з лідером Північної Кореї Ким Чен Ином.
Видання USA Today зазначає, що протягом 14 місяців, які Тіллерсон провів на посаді топ-дипломата США, він «намагався інтерпретувати для решти світу мінливу та суперечливу міжнародну політику президента Трампа», переконав союзників по НАТО, що США залишаються відданими Альянсу та намагався врятувати ядерну угоду з Іраном. «Трамп конкретно цитував розбіжності щодо угоди з Іраном у вівторок. «Я думав, що вона була жахливою. Здогадуюся, що він вважав її нормальною», — пише USA Today.
«Відносини Тіллерсона та Трампа були бурхливими, так що не було шоком, що його усунуть. Проте терміни звільнення Тіллерсона стали сюрпризом, зважаючи на завантаженість дипломатичною роботою на даний момент», — повідомляє The Hill. Крім того, ЗМІ зазначає, що Тіллерсон ніколи не почувався комфортно у Вашингтоні та намагався працювати самостійно й уникати медіа. «Тим часом Помпео виглядає, як один з членів уряду, якому найбільше довіряють. Повідомляється, що він чи не щодня зустрічається з Трампом, щоб розповісти йому про нацбезпеку, здійснюючи поїздку зі штаб-квартири ЦРУ у Вірджинії до Білого дому», — йдеться в публікації.
Наталія ПУШКАРУК