Радились сівачі розумного, доброго, вічного

0
204

Осінь у кожного із нас асоціюється з початком нового навчального року. Школи українознавства в США також розпочали свою роботу і продовжують працювати у звиклому руслі. А  представники українського шкільництва в Америці поспішають на свою традиційну зустріч, яка щорічно проходить на Columbus Day в м. Кергонксон (штат Нью-Йорк). Цьогорічну конференцію відвідали представники 15 шкіл, а це 52 учасники з різних куточків США. Цікаві ідеї, обмін інформацією, корисні поради і настанови від нашого професорського складу, чудові презентації і просто невимушене спілкування в колі однодумців створили унікальну атмосферу для кожного делегата. Школа українознавства ім. Василя Стуса в м. Чикаго є постійним учасником щорічної вчительської конференції. Приємно зазначити, що кількість представників від нашої школи щороку збільшується Цього року нашу школу представляли четверо учасників – директор школи Галина Баран, заступник директора школи  Наталія Пономарьова, вчитель географії Неля Варениця і член управи Шкільної ради Андрій Скиба.
Напередодні конференції затверджується план, погоджений головою Шкільної ради Юрієм Гаєцьким з членами управи і визначається провідна тема конференції, присвячена якісь важливій події в історії нашої держави. Цьогорічна конференція проходила під гаслом «100-ліття визвольних змагань». Тому ключові питання, про які йшлося на конференції, в більшості були присвячені саме цій тематиці.
Перший день розпочався із звітів директорів і педагогічних дорадників, які прибули на конференцію, щоб розповісти про стан шкіл, про кількість учнів, про навчально-виховні заходи у школах, про підручники і навчальні програми, про існуючі  проблеми, з якими доводиться мати справу протягом навчального року. Під час цієї сесії, директор школи  Галина Баран відзвітувалася про пророблену навчально-виховну роботу за поточний рік, про наші досягнення; про участь учнів в загально-громадських заходах, про недоліки, з якими нам доводиться зустрічатись під час навчального процесу.
Другий сесійний день розпочався із пленарної сесії. Керівником сесії було призначено педагогічного дорадника Романа Гірняка. На цій сесії були присутні не тільки директори шкіл і педагогічні дорадники, а також учителі з різних шкіл. Голова Шкільної ради др. Юрій Гаєцький привітав усіх присутніх і побажав успіхів і плідної праці під час  конференції. Хвилиною мовчання ми вшанували пам’ять нашого довголітнього голови Шкільної ради академіка Євгена Федоренка, який відійшов у вічність 1 серпня 2017 року.  В. Кривонос розповів про життєвий і творчий шлях професора Є. Федоренка, про його досягнення і невтомну працю на благо і розвиток українського шкільництва в США.
 Далі виступила директор школи українознавства з Йонкерсу (штат Нью-Йорк), член управи Шкільної ради Світлана Хмурковська, яка виголосила промову про  вчительські навчальні курси, які щороку відбуваються на «Союзівці», де вчителі  проходять вишкіл і підвищують свою кваліфікацію. Ці курси існують уже 33 роки. Прикметно, що одним із ініціаторів і засновників цієї навчальної програми для усіх бажаючих вчителів був наш незабутній Є. Федоренко. Тому було запропоновано присвоїти цим курсам почесне ім’я проф. Є. Федоренка. Цю пропозицію усі делегати затвердили одноголосно.
Під час засідання було обрано комісію, що буде обирати номінантів на премії «Кращий вчитель року» та «Кращий учень року», які ще за життя заснував покійний Є. Федоренко.
Важливо відмітити, що цьогорічну конференцію, вперше за довгі роки відвідала представник українського консулату Ілона Лапа, яка зачитала привітання від  консула Ігоря Сибіги, висловила своє захоплення активною роботою і діяльністю Шкільної ради в США. Пані Ілона побажала усім присутнім творчого натхнення, наснаги у нашій невтомній праці на благо українського шкільництва на такій далекій від України американській землі.
Також було зачитано привіт усім учасникам з’їзду від Оксани Левицької – заступника голови Канадсько-Української шкільної ради. Після закриття пленарної сесії усіх учасників було запрошено до спільної фотографії.
Відтак усі учасники конференції розділились на сесійні групи. Було заплановано провести засідання двох секцій – для вчителів молодших і старших класів.
Координатором на молодші класи було призначено заступника директора школи українознавства ім. Василя Стуса в Чикаго Наталію Пономарьову. Сесією для вчителів старших класів керував директор школи в Випані (штат Нью-Джерсі) Юрій Косачевич. Програму конференції обговорили і затвердили на засіданні управи заздалегідь. Пан Юрій підготував виступ на тему «Визвольні змагання 1917 -1921 рр.». Він пояснив усім присутнім, що ця тема  є досить складною для вивчення і розуміння учнями наших шкіл, адже за дуже короткий проміжок часу відбулось нашарування багатьох історичних подій. Тому доповідач розробив свою програму і методику як доступніше подати інформацію для кращого сприйняття нашими учнями цього матеріалу на лекціях з історії.
Далі виступила Наталя Пономарьова – вчитель історії і літератури з Чикаго. Пані Наталя порушила дуже важливу і актуальну проблему сучасності – це мовне питання.  Тема виступу стосувалась дилеми – чому ми, українці, маємо одну мову, а користуємось двома правописами? Пані Наталя розповідала про історію створення першого академічного правопису 1928-1929 років. Правопис був заборонений, а разом із ним розстріляно 50 науковців – творців правопису.
Знову ми обговорювали важливість затвердження єдиного українського правопису на державному рівні, чого ще до цього часу не здійснено урядом України. Адже, як зазначила пані Наталя, допоки не будемо мати єдності в правописі і мовленні, до того часу не будемо мати єдності в державі.
Далі виступив педагогічний дорадник Микола Дупляк. Його доповідь також стосувалась мовної норми. Доповідач провів свої власні спостереження про те, як сьогодні розмовляє сучасна молодь і які найбільш поширені  типові помилки допускають наші учні у щоденному спілкуванні. Цікаву і оригінальну доповідь підготувала Любов Красій – учитель  географії  Школи українознавства Товариства “Рідна Школа” м. Детройт.
На завершення сесії виступила директор школи з Кливленду Мирослава Черен, яка презентувала робочий зошит  Н. Сікори з української мови, який можна вживати для старших класів і який знадобиться їм при підготовці до матуральних іспитів.
Не менш важливою і цікавою була конференція для молодших і середніх  класів. Дуже приємно, що конференцію для молодших класів відвідує багато учасників вчительського з’їзду, адже усім зрозуміло, що правильний підхід до навчального процесу саме у початковій школі – це є запорука для подальшого успішного і продуктивного навчання у старших класах.
Цьогорічну конференцію для молодших класів відкривала директор школи з Йонкерсу Світлана Хмурковська. Далі слово взяла Наталія Пономарьова. Вона привітала усіх присутніх  з відкриттям чергової  конференції, а також наголосила про  необхідність і важливість проведення щорічних конференцій для усіх освітян. Пані Наталя підкреслила, що проведення таких заходів є дуже важливими і необхідними. Бо саме завдяки цим зустрічам ми можемо згуртуватись, як колеги з навчально-виховної роботи, так і поділитись досвідом, проробленою роботою. 
Увазі присутніх було запропоновано надзвичайно цікаві презентації, які носили практично-методологічний  напрямок. Першою виступила Христина Піхманець – заступник директора школи «Самопоміч» (м.Нью-Йорк) із темою «Методика викладання і розвиток техніки читання в молодших клясах». Пані Христина поділилась із своєю розробленою програмою на молодші класи з розвитку мовлення. Також було проведено практичні заняття в малих групах, що зробило презентацію пані Христини ще більш цікавою і насиченою.
Цю ж саму тему пізніше продовжила вчитель з Стенфорду (штат Конектикут) Наталія Федчишина, яка підготувала виступ «Граючись-навчаємось». Тема також зацікавила багатьох учасників, адже стосувалась методики викладання розмовної мови у наймолодших учнів – дошкільнят. Це є дуже непростим завданням, яке стоїть саме перед вчителем дошкілля, адже від того наскільки тобі вдасться зацікавити найменших учнів, залежить і подальший процес навчання уже в старших класах.
Наступним до слова було запрошено Романа Васьківа. Він – новий директор Школи українознавства в Лінденгурст (Нью-Йорк). Пан Роман презентував літні навчальні програми з мови та культури Українського Католицького Університету та підручники «Яблуко» для вивчення української мови як іноземної, розроблені командою викладачів Школи української мови та культури УКУ (studyukrainian.org.ua). Було багато запитань і відповідей та довга дискусія про оновлення, осучаснення навчальних матеріалів для школярів суботніх шкіл. З дискусії зародилось багато цікавих ініціатив та нових ідей. Пан Роман радо погодився на співпрацю з учителями і пообіцяв передивитись усі пропозиції щодо створення нових посібників.
У неділю зранку відбулось засідання круглого столу. На цьому засіданні були заслухані доповіді др. Юрія Гаєцького  «Визвольні змагання 1917–21 років», Володимира Кривоноса про Михайла Грушевського – голову Центральної Ради і доповідь Володимира Боднара про Симона Петлюру, яку зачитала Світлана Хмурковська. Юрій Гаєцький наголосив, що цей період в історії України характеризується значною політичною, військовою та дипломатичною діяльністю українських національних сил, спрямованих на відродження самостійної держави на всіх українських етнічних землях, що перебували під владою Російської імперії і Австрії.
Після цього вчитель історії з Філадельфії Роман Дубенко запропонував усім присутнім поділитись досвідом, проробленою практичною роботою і інформацією, яка використовується при викладі цієї важливої теми. Присутні вчителі наводили приклади, обмінювались  ідеями і довідались про друкований матеріал і інтернет ресурси, які допомагатимуть їм при викладі вищевказаних тем.
На цьому конференція завершила свою роботу. Юрій Гаєцький подякував усім присутнім за відвідини чергової вчительської конференції, за добру і творчу атмосферу та за чудову співпрацю. Усі учасники конференції виконали гімн «Ще не вмерла України».
Також від імені усіх учасників конференції і управи Шкільної ради хотілось би висловити слова глибокої вдячності менеджеру готелю Hudson Valley Resort  Оресту Федашу, який щороку гостинно відчиняє двері свого готелю для освітян, що прибувають з різних куточків США, адміністрації та обслуговуючому персоналу  готелю Hudson Valley Resort,  які були привітними, гостинними, приймаючи усіх нас уже не перший рік. Хай вам Бог допомагає у бізнесі і надіємось на подальшу співпрацю. До наступного року!
Наталія ПОНОМАРЬОВА,
член управи Шкільної ради