Дослідники і хранителі старожитностей

0
140

Збереження і доступ широкого загалу до багатих українських архівних і музейних колекцій Північної Америки було головною темою трьохденної конференції «Збереження і реставрація», яка була організована і проведена  27-29 жовтня 2017 р.  Ця конференція стала унікальною нагодою для членства організації  ознайомитися з процедурами діяльності професійних музеїв, архівів та бібліотек.
Цьогорічна конференція, яка проводиться раз у два роки, була організована спільними зусиллями Українського історичного і освітнього центру (УІОЦ) в Сомерсеті, Нью-Джерсі, та Українського музею м. Нью-Йорк.
Учасників конференції, які прибули до Сомерсету 26 жовтня, тепло привітав митрополит Антоній, Предстоятель УПЦ США. Цитуючи слова світлої пам‘яті Патріарха Мстислава, він додатково підкреслив важливість збереження і охорони української культурно-історичної спадщини.
Плануванню та організації конференції ми маємо завдячувати Наталі Гончаренко і Михайлові Андрецю з УІОЦ, та  Гані Кріль-Пизюр, Дарії Байко і Марії Ревакович з Українського музею.
Проведення конференції стало можливим дякуючи щедрій підтримці її донорів: Української національної федеральної кредитової спілки Самопоміч (Чикаго/Нью-Джерсі), Федеральної кредитової спілки СУМА (Йонкерс, Нью-Йорк) і компанії Міст-Америка (Порт Рединг, Нью-Джерсі).
У п‘ятницю зранку, учасники конференції відбули із Сомерсету до Метрополітен музей мистецтва у Нью-Йорку («Мет») де вони могли відвідати і побачити працю музейного Центру текстилю ім. Антоніо Ратті. Цей візит був організований куратором збереження текстильних колекцій Метрополітен музей мистецтв Ольгою Яремою-Винар, яка також є членом управи Українського музею. Гідами цього візиту були працівники Метрополітен музею мистецтв  – куратори колекцій текстилю Александра Барлоу та Ізабелла Ким, які провели тур по фондових колекціях та лабораторії по збереженню і реставрації текстильних експонатів музею, де учасники конференції змогли наочно ознайомитися з працею реставраторів. Перед наступними відвідинами Українського музею, учасники конференції також мали нагоду коротко відвідати неподалік розташований Український Інститут Америки.
Післяобідня частина дня пройшла в Українському музеї, де всі мали нагоду оглянути нинішню виставку художніх праць Богдана Божемського та побачити підготовку до нової виставки народного одягу, яка буде відкритою для огляду 12 листопада. 
Директор Українського музею Марія Шуст і куратор нової виставки Любов Волинець надали детальні пояснення щодо обох виставок і провели тур колекційними фондами музею.
Український музей організував дві доповіді запрошених на конференцію майстрів реставраторів. Ерин Тумі, старший реставратор з Art Conservation Group, мала доповідь на тему: «Марш часу – поломки, пошкодження водою і недбала реставрація», під час якої вона пояснила як знання мистецтва і науки допомагають збереженню важливих артефактів культури. Темою доповіді Юрія Янчишина, головного і старшого реставратора з Period Furniture Conservation, був «Підхід реставратора до оцінки стану об’єкту мистецтва», – тема яка становить невід‘ємну частину оцінки колекційних матеріалів як під час їх придбання, так і під час періодичних перевірок їхнього стану збереження.  П‘ятниця закінчилася вечерею у ресторані в «Українському селі» Нью-Йорку.
Конференція продовжилася в суботу в Сомерсеті, де на ранковому засіданні архівіст і фотограф Гері Д. Сарецкі, архівіст і фотограф з Монмот, Нью-Джерсі, поділився своїми спостереженням щодо збереження родинних фотографій на протязі свого 40-річного досвіду у цій ділянці.
Тим Корлісс, архівіст і реставратор Унікальних колекцій і архівів при Університеті Ратґерс, зробив доповідь про збереження і реставрацію артефактів на папері.
Михайло Андрець, архівіст Українського історичного і освітнього центру з 2010 р., розповів про збереження і реставрацію аналогових аудіо записів на плівках.
Всі ці три чудово ілюстровані доповіді також надали детальні списки першоджерел літератури та підприємців активних у ділянці збереження і реставрації фотографічних, паперових та аналогових аудіо артефактів.
Після обіду в Українському історичному і освітньому центрі учасники конференції мали чудову нагоду оглянути бібліотеку центру та нову виставку “Shepherding Ukrainian Orthodoxy in a New Land:  the Metropolitans of the Church”, a також оглянули ще не закінчене приміщення майбутнього музею Центру, величезний потенціал якого навіть зараз  можна легко уявити. До планів музею входять – Національний меморіал Голодомору, виставка мистецтва на тему Голодомору, освітні кімнати-аудиторії та кімнати для конференцій, зали для виставок еклезіастичних риз, ікон, хрестів і літургічних чаш, килимів і вишивок, праць мистецтва, а також раритетних книг.
Суботній вечір був присвяченим загальним зборам членів Об‘єднання української культурно-історичної спадщини Північної Америки. Були заслухані короткі звіти членства об‘єднання, під час яких учасники конференції довідалися про нові проекти, ініціативи, досягнення і проблеми, а головно – про можливості співпраці у ділянці збереження культурно-історичної спадщини.  Продовження діяльності об‘єднання було додатково запевненим запрошенням Ольги Алексич з Гарвардського Університету провести наступну конференцію восени 2019 р. в Кембриджі, Масачусетс.
Конференція закінчилася в неділю святою службою в меморіальній церкві Св. Андрія і відвідинами мавзолею Святого Воскресіння, місця останнього спочинку Патріарха Мстислава.
Додаткову інформацію про Об‘єднання української культурно-історичної спадщини Північної Америки можна також зайти з наступних джерел: http://www.uhcna.org/ and https://www.facebook.com/uhcna/
Юрій ДОБЧАНСЬКИЙ
Переклав українською Юрій МІЩЕНКО