Перемога Трампа: хто у виграші

0
60

Обрано нового президента найпотужнішої у світі держави — Сполучених Штатів Америки. Саме тому за перебігом виборчої кампанії з великим інтересом (а дехто — з надією чи острахом) стежили в багатьох країнах. Черговим заокеанським «великим керманичем» став Дональд Трамп, мільярдер-республіканець. І світ завмер в очікуванні: чим обернеться тріумф людини, яку багато хто якраз і не хотів бачити на найвищій у США посаді? А чого чекати Україні? Наведемо деякі коментарі, які претендують на відповідь на ці запитання.
У вітальному листі президента Європейської ради Дональда Туска та президента Єврокомісії Жана-Клода Юнкера зазначено: «Ми повинні зміцнити мости, які збудували через Атлантику. Європейці повинні вірити, що Америка, чиї демократичні ідеали завжди були маяком надії в світі, продовжуватиме інвестувати в партнерські відносини з друзями і союзниками, щоб допомогти зробити світ безпечнішим і процвітаючим». Також у листі наголошується, що для США і ЄС як ніколи важливо зміцнювати транс-атлантичні відносини на тлі безпрецедентних викликів, таких, як «Ісламська держава», загрози для суверенітету і територіальної цілісності України, зміни клімату, міграції…
Згадав з цієї нагоди про Україну і президент Європарламенту Мартін Шульц: «Від Сирії до Іраку, від України до Лівії роль дипломатії Трампа і ухвалення рішень будуть оцінюватися з першого дня і вимагатимуть відповідальності, стриманості й лідерства».
Посол США в Росії Джон Тефт, який був послом в Україні у 2009-2013 рр., прокоментував результати цих виборів так: «Передусім не треба забувати, що у президента Обами є ще три місяці. У цей час триватимуть контакти щодо України по лінії Нуланд — Сурков. Крім цього, ми продовжуватимемо підтримувати «нормандський формат».
Колега Д. Тефта, колишній посол США в Росії Майкл Макфол зазначив: «Найбільше… цієї ночі програла Україна. Єдина ваша надія — всерйоз займатися реформами та зберігати підтримку Європи».
Президент РФ Володимир Путін у вітальній телеграмі «висловив надію на спільну роботу щодо виведення російсько-американських відносин із кризового стану, а також щодо вирішення актуальних питань міжнародного порядку денного та пошуку ефективних відповідей на виклики глобальної безпеки».
Дипломатично висловився український посол у США Валерій Чалий: «Я оптимістично дивлюся на ситуацію, тому що адміністрація, яка відходить від поточної роботи, дивиться на дещо інші пріоритети, а нові політики, які приходять, дивляться на перспективу».
Екс-міністр закордонних справ України Володимир Огризко уточнив: «Щодо чуток про Трампа — агента Кремля. Треба відзначити, що система прийняття зовнішньополітичних рішень у США дуже формалізована. Перед прийняттям відповідного рішення президент проводить дуже багато нарад із різними відомствами та радниками. Тому я вважаю, що Трамп змушений буде дивитися правді в очі, коли до нього прийдуть начальники штабів, представники спецслужб і нададуть дані про Росію та її президента Путіна».
Слова провідного американського економіста Пола Ешворта видають деяку розгубленість: «Ми просто не знаємо, яким президентом буде Трамп. Чи залишиться демагогом, як це було під час виборчої кампанії: тоді він погрожував приборкати своїх політичних опонентів, покарати медіа, збудувати стіну на одному з кордонів та розпочати глобальну торговельну війну? Або ж він буде здатен перетворитися на державного діяча, який керуватиме поміркованіше?».
Начебто відповідаючи на ці сумніви, сам переможець виборів у своїй промові наголосив: «Я тільки що отримав дзвінок від Хілларі Клінтон. Вона привітала нас із нашою перемогою. Я хочу привітати її саму і її сім’ю з дуже важкою кампанією. Вона боролася дуже сильно… Тепер настав час для Америки залагодити рани розбрату. Настав час нам, демократам і республіканцям, об’єднатися… Я обіцяю, що буду президентом для всіх американців». Також Дональд Трамп звернувся до світового співтовариства, пообіцявши чесно вести справи з кожною країною.
Як воно буде насправді, зокрема у відносинах США з Україною та її сусідкою-агресором, побачимо вже у найближчі місяці. Нам — своє робить.
Михайло ГУБАШ