Фактор Байдена

0
213

Минулої п’ятниці в Україні з офіційним візитом побував Віце-президент США Джозеф Байден. Це вже третій його візит до нашої країни за поточний рік.
Привертає увагу те, що американський політик завжди з’являється в Україні у найскладніші моменти її внутріполітичного життя та протистояння з Москвою. Перший раз він побував у квітні, коли Росія почала реалізовувати на сході кримський сценарій, другий — на інавгурації новообраного Президента, втретє — коли наша коаліціада сягнула піку.
Збувається передбачення політологів, що Захід недовго терпітиме вовтузіння навколо міністерських портфелів, яке вже стало сумною прикметою українського політичного життя, і за правом «учителя з демократії» насвариться на своїх учнів пальчиком, а то й запише в щоденник зауваження. Цілком очевидно, що Вашингтон готовий серйозно розмовляти і з Президентом, і з майбутнім прем’єром, якщо між ними почне іскрити, а такі тенденції, на жаль, простежуються. Погодьтеся: політичні торги у той час, коли Україна спливає кров’ю, є справжнім блюзнірством.
Прикро усвідомлювати, що наша демократія як той двієчник, що залишається в одному класі по кілька років. А оскільки вона вже не дитина, а переросток (23 роки виповнилося), то найдієвіші засоби впливу на неї можуть бути і лозина, і пряник. Вочевидь, саме до них і вдався Байден, давши чітко зрозуміти нашим Лебедю, Раку та Щуці: поки не станете командою, про новий «план Маршалла» та військову допомогу і не мрійте. Іншими словами — годі скиглити і чубитися, бо на кону доля не тільки України, а й усього цивілізованого світу.
Американець покритикував Росію за невиконання мінських домовленостей, пообіцяв їй ще більшу ізоляцію, проте було видно, що наразі його турбує переважно внутрішня ситуація в Україні. Він наголосив на необхідності невідкладного парафування коаліційної угоди. «Всьому світу важливо побачити, що ви завершили цей процес, призначили всіх міністрів і взялися до справи», — заявив Байден. Чиновник, який супроводжував віце-президента, сказав, що адміністрація Обами приготувала значно більше ресурсів для надання допомоги Україні, ніж 300 мільйонів доларів, виділених у рамках різних програм. Але Вашингтон і сателіти хочуть бачити прискорення процесу створення нового уряду та проведення обіцяних реформ.
Згадайте, скільки докорів пролунало на адресу Заходу за те, що він нібито не хоче допомагати Україні, тоді як вона б’ється і за його інтереси. Але ж у брюсселях, вашингтонах і лондонах сидять не простаки, вони чудово усвідомлюють ціну цієї боротьби, і водночас бачать, що в нашій державі продовжує діяти корупційна машина, створена Кучмою і Януковичем. Навіщо ж кидати у її ненажерливу пельку, хай навіть під шляхетним приводом, гроші американських та європейських платників податків? Не можна забувати, що Захід уже втратив через санкції проти Росії сотні мільярдів доларів. Це означає, що він не шкодує грошей на розвиток демократії. Було б кому їх давати, були б гарантії їх ефективного використання. «Всередині, а не зовні ваш найбільший ворог. Якщо Україна не подолає корупцію в управлінні державою, будь-які суми викидатимуться на вітер», — заявила нещодавно президент Литви Даля Грибаускайте.
Може, так збіглися обставини, а може, так і планувалося, але буквально через кілька годин після зустрічі Байдена з Петром Порошенком та Арсенієм Яценюком лідери парламентського процесу заявили про готовність підписати коаліційну угоду. А ще через деякий час таки поставили під нею свої підписи. Президент запропонував на посаду Прем’єр-міністра Арсенія Яценюка.
Тим часом стало відомо, що американські військові доставили в Україну три радарні установки для протидії мінометним обстрілам противника. «Ці радіолокаційні системи фіксують мінометний вогонь і миттєво вираховують джерело його походження, що дає змогу дружнім силам відреагувати відповідно», — повідомив прес-секретар міноборони США Стівен Уорен. Протягом кількох наступних тижнів в Україну надійдуть ще 20 подібних установок…
Олександр КАРПЕНКО