У Джексоні відбулися урочистості з нагоди 1025-річчя Хрещення Русі

0
275

У неділю, 28 липня, в день пам’яті рівноапостольного великого князя Володимира, у Володимирському храмі м. Джексон (штат Нью-Джерсі), з дня заснування якого виповнилося 75 років, відбулося урочисте богослужіння, яке об’єднало православних віруючих США, гостей і паломників з України, Росії,  Білорусії, Греції та інших країн.
Служіння Божественної літургії очолив Першоієрарх Руської Зарубіжної Церкви митрополит Східно-Американський і Нью-Йоркський Іларіон, якому співслужили керуючий патріаршими парафіями в США архієпископ Наро-Фомінський Юстиніан, архієпископ Монреальський і Канадський Гавриїл, вікарій Чернівецької єпархії Української Православної Церкви (МП) єпископ Хотинський Мелетій, вікарій Канадської єпархії Православної Церкви в Америці єпископ Квебекський Іриней, вікарій Східно-Американської єпархії РПЦЗ єпископ Мейфільдскій Георгій і єпископ Ієронім (на спокої, РПЦЗ). Архіпастирям співслужив сонм духовенства різних православних юрисдикцій в США, а також гості з Білорусії, які прибули з благословення Патріаршого екзарха всієї Білорусі митрополита Мінського і Слуцького Філарета – викладач Мінської духовної семінарії архімандрит Никодим (Генералів) і скарбник Жировицького монастиря ігумен Гермоген (Панасюк).
Перед початком Літургії архіпастирі, духовенство та численні паломники урочисто зустріли чудотворні ікони Божої Матері – Курську-Корінну, Гавайську мироточиву та Почаївську. Богослужіння прикрасило молитовний спів зведеного хору парафій Східно-Американської єпархії під керівництвом регента диякона Олександра Петровського.
Урочистості завершилися хресним ходом, в якому взяли участь високі гості – голови та представники дипломатичних місій України, Росії,  Білорусії, Греції та Сербії. У числі офіційних гостей був голова 67-ї Генеральної Асамблеї ООН серб Вук Єремич.
У хресній ході також взяли участь козаки Конгресу козаків в Америці, юні скаути. По завершенні ходи митрополит Іларіон звершив освячення води, після чого інші архієреї окропили нею віруючих. У цей час скаути одночасно випустили в небо 75 голубів, на честь 75-річчя заснування Володимирського храму. Після цього відбулося освячення пам’ятника ієрархам, які в різний час здійснювали служіння в цьому храмі: архієпископу Віталію (Максименко) і Никону (Рклицький) і пріснопам’ятному митрополиту Лавру (Шкурли).
Митрополит Іларіон висловив подяку побратимам-архіпастирям, духовенству, офіційним особам, а також паломникам і всім тим, хто потрудився в організації урочистостей на честь 1025-річчя Хрещення Русі та 75-річчя Володимирського храму.
Архієпископ Юстиніан у своєму слові передав присутнім благословення і привітання з святом Його Святості, Святішого Патріарха Московського і всієї Русі Кирила. «Незважаючи на те, що зараз Предстоятель нашої Церкви очолює воістину великі всенародні торжества в Москві, Києві та Мінську, Його Святість підтримує своїх чад в Америці, присутніх у нинішнє свято, своїми молитвами і благопобажаннями», – зокрема сказав Владика Юстиніан.
Від імені Предстоятеля Української Православної Церкви Блаженнішого митрополита Володимира всіх вітав єпископ Хотинський Мелетій, а від особи Патріаршого екзарха всієї Білорусі – архімандрит Никодим (Генералів).
Торжество завершилося офіційним прийомом в парафіяльному центрі Володимирського храму, де присутніх вітали офіційні особи. Голова Генеральної Асамблеї ООН серб Вук Єремич (у 2007-2012 році – міністр закордонних справ Сербії) побажав многоліття православним віруючим Америки і закликав їх молитися святому князеві Володимиру, щоб він «дав силу жити в істині, яку побачив, піднявшись з вод київської купелі» . Він також нагадав про багатовікову зв’язки слов’янських народів. «Східні слов’яни протягом всієї історії були вірними союзниками Сербії», – заявив Єреміч. Він вказав на допомогу їх у самовизначенні і боротьбі за незалежність балканського народу в часи Османської імперії, Першої та Другої світових воєн. «Подібний прояв «соборності» в традиціях князя Володимира ніколи не буде забуто народом Сербії. Я впевнений, що ми будемо стояти разом в низці прийдешніх століть », – уклав Вук Єреміч.
Постійний представник РФ при ООН Віталій Чуркін у своєму привітанні нагадав, що прийняття християнства Руссю у 988 році стало «важливою віхою нашої спільної історії і мало велике державотворчої значення», заклавши «основу єднання східних слов’ян», а також «зіграло неоціненну роль у становленні та розвитку культури, писемності, освіти слов’янських народів ».
З привітаннями виступили в.о. постійних представників України, Білорусії та Постійний представник Європейського Союзу при ООН Томас Майер-Хартінг.
Ізидор СТАРИЦЬКИЙ,
«Українське Слово»