Коли країні не до жартів

0
126

17 червня Президент України Володимир Зеленський відвідав з офіційним візитом Париж, а наступного дня — Берлін. Це перші його двосторонні візити на посаді Глави держави.

ЧОМУ САМЕ Франція і Німеччина? Пояснюється це дуже просто: обидві країни, лідери Євросоюзу, є учасницями так званого нормандського формату — переговорів про врегулювання ситуації на Донбасі. Ця тема й стала найголовнішою під час перемовин Зеленського з президентом Франції Емманюелем Макроном і канцлером Німеччини Ангелою Меркель.

«Завершення війни і повернення анексованих українських територій — це моє головне завдання», — наголосив Президент України. При цьому він зауважив: «Ми не готові до діалогу з сепаратистами. Ми готові діяти в мінському форматі, продовжувати в цьому форматі відносини. Ми готові припинити вогонь».

В. Зеленський учергове запевнив, що ні суверенітет, ні територія, ні доля українського народу не стануть розмінною монетою будь-якого мирного договору. «Ми віримо в Мінський процес, ми сподіваємося, що це є рішенням. Але ми не можемо чекати ще п’ять років, тому що українці помирають кожного дня. І якщо треба, ми шукатимемо будь-який інший шлях для переговорів або в «Нормандії», або в іншому форматі», — сказав Президент. Вочевидь, натякаючи на Будапештський меморандум, підписаний Росією, США і Великою Британією, а пізніше й Францією та Китаєм.

Окрім спілкування з лідерами двох держав, В. Зеленський провів зустріч із головами сенату Жераром Ларше, бундестагу Вольфгангом Шойбле, поспілкувався з політиками та флагманами французького і німецького бізнесу.

Останніх він закликав до більш плідної співпраці й зазначив, що нова українська влада працюватиме над поліпшенням інвестиційного клімату та захистом бізнесу.

До речі, під час зустрічі з Вольфгангом Шойбле Президент повідомив, що Україна починає проект розбудови Донбасу вже зараз. «І тут Європа може нам допомогти. Нам треба відбудовувати школи, дитсадки, дороги, яких немає», — наголосив Володимир Зеленський. Між іншим, свого часу Німеччина обіцяла повністю профінансувати відновлення Донбасу. Повністю. Чи залишається ця пропозиція в силі й надалі? На жаль, про це нічого не повідомлялося.

Коментуючи виступи Зеленського, екс-представник України в Раді ООН із прав людини Володимир Василенко зауважив: «Він зачитав те, що йому написали. В цілому все правильно. Але я б розставив трохи інші акценти».

З такою оцінкою, в якій відчувається по-дипломатичному прихована критика, навряд чи варто погодитись. Нехай вже краще Зеленський озвучує те, що йому написали фахівці, ніж жартуватиме експромтом. Аби не вийшло, як у тому анекдоті: «А тепер понюхайте, чим ваші жарти пахнуть»…

Якщо ж серйозно, вартою уваги є думка радника п’ятого президента України Петра Порошенка із зовнішньополітичних питань, колишнього посла України при ЄС Костянтина Єлісєєва. Коментуючи останні закордонні вояжі Володимира Зеленського, він зазначив: «Дива не сталося. Риторика і позиція нового Президента і команди не змінилася. І це дуже добре. Наступництво зберігається, з точки зору жорсткої протидії агресору і щодо необхідності звільнення заручників, щодо небажання української сторони відкидання ідеї налагодження прямого діалогу з російськими прибічниками в ОРДЛО. Це все дуже добре».

Тож у міждержавних відносинах, зокрема в дипломатії, зовсім не до жартів. Принаймні під час офіціозу.

Михайло ГУБАШ

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Please enter your comment!
Please enter your name here