Україна — «у зоні нестабільності»

0
465

Мюнхенська конференція з безпеки вважається найбільшим і найважливішим міжнародним безпековим форумом. Вона надає можливість обговорити ситуацію у світі. А вона, ситуація, викликає занепокоєння: звичний світовий порядок розпадається, міжнародні угоди не виконуються, під сумнів ставляться ефективність та й саме існування ООН і НАТО, Великобританія виходить із Євросоюзу, розпочинається нова гонка озброєнь.

Саме навколо цих тем розгортались дискусії у столиці Баварії, де вже 55-й раз зібралися впливові політики, щоб обговорити питання безпеки. Прикметно, що в рейтингу потенційно набезпечних важливих світових криз, складеному приватною американською компанією «Eurasia Group» та опублікованому в доповіді конференції, Україна посіла дев’яте місце з десяти. Проте від першого дня заходу провідні політики згадували нашу країну у своїх промовах. І не тільки згадували, а й обіцяли підтримку.

Найвагомішим став виступ канцлера Німеччини Анґели Меркель. Говорячи про війну на Донбасі, вона вкотре засудила дії Росії проти України. Звертаючись до присутнього в залі Петра Порошенка, Меркель сказала, що розуміє його критику будівництва газопроводу «Північний потік-2», та пообіцяла добиватися збереження транзитного маршруту через Україну. Втім, при цьому вона виступила проти розриву відносин з РФ і, незважаючи на розбіжності, за діалог з Москвою.

Крім Росії, Меркель доволі жорстко розкритикувала США, зокрема й за намір запровадити мита на німецькі авто, які Америка називає загрозою своїй національній безпеці. Саме до президента Дональда Трампа був адресований її головний заклик спільно розв’язувати світові проблеми, а не за принципом «своя сорочка ближча до тіла».

На захист свого шефа виступив віце-президент США Майк Пенс, який усіляко розхвалював його ініціативи як у внутрішній, так і у зовнішній політиці. Важливо, що обидва головні оратори конференції — А. Меркель і М. Пенс — окремо провели двосторонні зустрічі з Петром Порошенком, під час яких запевнили нашого Главу держави у подальшій підтримці України.

Подібні обіцянки пролунали і з уст претендента на посаду голови Європейської комісії Манфреда Вебера. В ході панельної дискусії, присвяченої питанням безпеки у Східній Європі, німецький політик абсолютно несподівано для всіх запропонував створити європейську систему протиракетної оборони з участю України. Реакція П. Порошенка, який заявив, що ми відразу ж приєдналися б до такої європейської ПРО, була зрозумілою. «У такому разі ми можемо закінчувати дискусію», — усміхаючись, заявив він. Утім, оптимізм Президента України навряд чи виправданий. Адже, як було сказано в доповіді Мюнхенської конференції, Україна, не маючи перспективи вступу ані в ЄС, ані в НАТО, поки що залишається в «зоні нестабільності». Та й сам «Європейський Союз погано підготовлений» до нової конкуренції наддержав, бо, на думку авторів звіту, ні в кого у Європі на сьогодні нема продуманого «плану Б» для досягнення власної безпекової незалежності.

Уболіванням за безпеку України на форумі відзначився не тільки Петро Порошенко. В рамках конференції втретє поспіль відбувсь Український ланч, організований Фондом Пінчука. І хоча самого Президента у залі цього разу не було, зате були присутні аж три кандидати на главу держави.

Розкритикувавши Президента, Юлія Тимошенко запевнила західних політиків у тому, що з нею їм буде працювати комфортніше, а тому вони повинні підримати її. Анатолій Гриценко відразу сказав, що агітувати тут за себе не буде, і закликав чим більше допомагати Україні в її боротьбі проти російського агресора. А присутній на заході Сергій Тарута взагалі промовчав. Численні гості, немовби дякуючи за смачний обід, одностайно погодилися з тим, що майбутнє України, безумовно, в Європі і що Захід повинен продовжувати допомагати їй на цьому шляху.

До речі, дехто у нас звинувачує західних союзників і партнерів у тому, що вони недостатньо роблять для примусу Росії до миру з Україною. Проте факти свідчать, що це не зовсім так. Принаймні днями у міністерстві економічного розвитку Росії підрахували збитки від санкцій. Найбільші втрати економіці РФ завдали обмеження Європейського Союзу — 2,42 мільярда доларів. На другому місці йдуть США — 1,17 мільярда. Розмір імовірних збитків Росії з боку України оцінюють у 775 мільйонів доларів.

Загалом 62 країни запровадили 159 обмежень (санкцій) проти російських товарів, унаслідок чого економіці Росії було заподіяно збитків на суму $6,3 млрд. За кількістю введених обмежень лідирує, знову ж таки, Євросоюз (25), на другому місці Україна (22), далі йдуть Індія (16), Білорусь (13), Туреччина (12) і США (9). До першого десятка країн, які ввели обмежувальні заходи проти Росії, також увійшли Австралія, Таїланд, В’єтнам і Бразилія.

Незважаючи на таку сумну для країни-агресора статистику, очільник російського МЗС Сергій Лавров закликав на Мюнхенській конференції повернутися до не реалізованої після закінчення «холодної війни» ідеї спільного європейського дому. «Європейському дому потрібен капітальний ремонт», — заявив він, розкритикувавши перед цим Захід за небажання розширювати співробітництво з Росією та за підтримку України.

Якби не серйозність моменту, можна було б посперечатися з приводу такої реакції Кремля на думку світової спільноти: або Москва демонструє цим своєрідне почуття гумору, або ж його повну відсутність.

Хай там як, але тенденції розвитку сучасного світу тривожні. Це відзначив голова конференції Вольфґанґ Ішинґер: «Розпочинається новий час боротьби за владу між США, Китаєм та Росією, який супроводжується певним владним вакуумом у тому, що вважається ліберальним світовим порядком. США за президентства Дональда Трампа не виявляють великого інтересу до міжнародних договорів і відкрито ставлять під питання такі міжнародні організації, як НАТО й ООН. Навіть гірше: Сполучені Штати із Трампом на чолі не хочуть більше відігравати роль провідної потуги вільного світу, виявляючи «ентузіазм щодо «сильних чоловіків» на політичній арені».

Тож робімо висновки для України — як з приводу міжнародних угод, так і «сильних чоловіків» на політичній арені.

Михайло ГУБАШ

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Please enter your comment!
Please enter your name here