Партнери, васали і варвари

0
402

Президент Білорусі Олександр Лукашенко різко розкритикував Росію, звинувативши її у недобросовісній конкуренції, порушенні домовленостей і невиконанні зобов’язань у рамках Євразійського економічного союзу.
Про це він заявив днями під час відвідин ВАТ «Гомсільмаш», повідомляє агентство БЕЛТА. «У нас зараз важкий період — росіяни ведуть себе по-варварськи відносно нас, публічно про це кажу. Вони від нас вимагають чогось, ніби ми васали у них, а в рамках ЄАЕС, куди вони нас запросили, вони виконувати свої зобов’язання не хочуть. Ось вони і створюють неконкурентну ситуацію», — обурився білоруський лідер.
Лукашенко зазначив, що росіяни дорікають американцям і Заходу в створенні неконкурентної переваги. «А самі-то вони для нас такі ж створюють неконкурентні умови. Це ще тема нашої розмови з президентом Росії. Але ми повинні працювати в тих умовах, в яких сьогодні існуємо», — констатував глава Білорусі. Цю тему він зачепив і спілкуючись із працівниками підприємства. «Головне — ми повинні два-три роки витримати. На нас буде дуже сильний тиск з боку конкурентів. Ми затиснуті з Заходу різними «клаасами-лексионами» тощо, і ми затиснуті, на жаль, зі Сходу нашим старшим братом, який веде себе в конкуренції недобросовісно. Вони «Ростсільмаш» свій усіляко підтримують, субсидують, порушуючи наші домовленості в Євразійському економічному союзі. Це неправильно, несправедливо, і цю проблему ми не знімаємо з порядку денного білорусько-російських переговорів на рівні урядів і навіть президентів», — наголосив Лукашенко.
В Україні також чимало політиків і спеціалістів нарікають на нерівні умови співпраці з Європейським Союзом. На жаль, частково це справді так. Можна згадати випадки зменшення квот на постачання вітчизняних товарів до ЄС, або вимоги експортувати до Європи наш ліс-кругляк, а не готову продукцію тощо. При цьому дехто з критиків запевняє, що якби Україна повернулась у «братський союз» із Росією та Білоруссю, це б гарантувало їй чи не економічний розквіт. Проте приклад відносин «старшого брата» із союзною йому країною красномовно свідчить, що такі сподівання дещо перебільшені. Тут влучніше від Бацьки й не скажеш: з «васалами» «росіяни ведуть себе по-варварськи». Зрештою, так само, як американці в особі Д. Трампа поводять себе з Канадою та «європейськими союзниками», а останні — з Україною.
От вам і вся «геополітика» разом із «партнерством» і «дружбою» — нічого особистого, просто бізнес…
Михайло ГУБАШ