УКРАЇНА ОПИНИЛАСЯ В ЦЕНТРІ УВАГИ САМІТУ ЄС — РОСІЯ

0
103

Українське питання стало одним із головних під час 32–го саміту ЄС — Росія, що відбувся в днями Брюсселі. Зустріч проходила в скороченому й обмеженому до мінімуму форматі, без підписання підсумкових документів, повідомляє «Євроньюз». Росію представляли президент Володимир Путін та міністр закордонних справ Сергій Лавров, Європейський Союз — глава Єврокомісії Жозе Мануель Баррозу та президент Ради ЄС Герман ван Ромпей.
Переговори почалися о 14.30 за київським часом і мали завершитися вже через 2,5 години замість традиційних двох днів. Це наслідок дуже напружених відносин на лінії Москва — Брюссель. Передусім — через ситуацію в Україні.
Своє незадоволення позицією Москви щодо євроінтеграції України лідери ЄС також продемонстрували тим, що скасували традиційну вечерю з російським президентом. Євросоюз і Росія не планують розробляти спільну програму із врегулювання ситуації в Україні, тому у вівторок відбулася лише дискусія на тему українських подій.
Перед початком зустрічі Майя Косьянчич, прес–секретар Верховного представника ЄС із зовнішньої політики Кетрін Ештон (яка надвечір мала прилетіти до Києва), повідомила: «Питання України буде однією з тем для обговорення. Події в сусідній з нами країні спонукали лідерів ЄС дивитися на цей саміт більш стратегічним поглядом. Тому відбудеться він не у звичайному форматі — це буде радше стратегічна дискусія з президентом Росії».
Українське питання стало неабияким головним болем для Брюсселя, починаючи із саміту «Східного партнерства» наприкінці листопада у Вільнюсі, коли Київ відмовився підписати Угоду про асоціацію з ЄС. Але російський представник при Євросоюзі Володимир Чижов узагалі не вважав цю тему вартою обговорення на саміті ЄС — Росія вівторок: «За моїми спостереженнями, Євросоюз надто чутливо сприйняв результати вільнюського саміту «Східного партнерства», включно з рішенням українського керівництва утриматися чи відкласти підписання Угоди про асоціацію. Не бачу необхідності робити це предметом обговорення на саміті».
Критика — це останнє, що б хотілося почути Кремлю від Євросоюзу напередодні Олімпійських ігор у Сочі. Побоюючись бойкоту Олімпіади, Путін уже зробив низку кроків для відбілення іміджу свого режиму — помилував екс–очільника «ЮКОСа» Михайла Ходорковського і його колегу Платона Лебедєва, за амністією вийшли на волю дівчата з панк–групи «Пуссі райт» та інші «в’язні сумління». Як зазначають деякі оглядачі, не виключено, що саме клопоти перед Олімпіадою завадили Путіну значно жорсткіше «взятися» за «євромайданну Україну» і вже давно схилити українську владу до швидкого потоплення протестів у крові.
У Брюсселі відбулися протести проти візиту Путіна, хоча і не численні — за участі кількох десятків осіб. Правозахисна організація «Міжнародна амністія» вимагає від керівництва ЄС нагадати візитеру про права людини у Росії.
Олександр ШИМАНСЬКИЙ