Болгарський камінь спотикання

0
232

У Болгарії в різних містах майже місяць тривають протести проти політики нинішнього уряду. У Софії багатотисячні акції протесту, що супроводжуються криками «Мафія!», відбуваються щодня. Нагадаємо, що на початку року Болгарію захлеснули масштабні протести, через які попередній кабінет міністрів був змушений подати у відставку. Декілька осіб вчинили акт самоспалення. Незадоволеність мешканців Болгарії була викликана зростанням цін на енергоресурси, негнучкою політикою енергомонополій, низьким рівнем життя та корупцією.
Чергова хвиля масових протестів у Болгарії розпочалася після ухвали уряду призначити медіамагната Деляна Пєєвськи новим главою національної служби безпеки.
Гостроту новим протестам додала заява амбасадорів Німеччині і Франції Матіаса Гепфнера і Філіпа Отьє, які висловили стурбованість ситуацією в Болгарії і закликали покласти край зв’язкам між олігархами і лідерами країни. Зокрема амбасадори відзначили: «Приналежність до Європейського Союзу це цивілізаційний вибір. Олігархічній моделі немає місця в ньому, ні в Болгарії, ні в іншому місці». Зрозуміло, що і в Софії повинні звернути увагу на такі заяви, оскільки Париж і Берлін — головні донори фондів розвитку ЄС, з яких Болгарія, як найбідніша країна блоку, отримує значні обсяги фінансової допомоги.
Ми попросили болгарського соціолога і політолога Огняна МІНЧЕВА прокоментувати ситуацію в країні і розповісти, чим викликані протести проти нинішнього уряду і коли вони можуть завершитися.
— В основі цих протестів лежить те, що справжня парламентська більшість прийшла до влади, по-перше, за умов грубого порушення всіх норм і демократичних правил у країні після низки оперативних заходів у перші місяці цього року. І, по-друге, після формування цього уряду перші його акти показали, що люди, які складають чинний уряд, є маріонетками олігархічних структур, які діють за сценою. Спроба поставити великого олігархічно-кримінального боса Деляна Пєєвськи на чолі Національної агенції національної безпеки було останньою краплею, яка переповнила чашу і люди вийшли на вулиці. Вони актуалізували весь спектр проблем олігархічного правління Болгарії за останні два десятиріччя і більше. Програма мінімум цих протестів — усунення уряду олігархічних маріонеток, програма максимум — радикальна зміна в структурі влади країни, яка є структурою олігархічного контролю над національними інституціями, економічним і соціальним життям країни.
— Але представники Соціалістичної партії Болгарії заявляють, що відставка уряду призведе до дестабілізації ситуації в країні. Що ви скажете на це?
— Це повна дурниця. Соціалістична партія — це колишня комуністична партія Болгарії. Це партія, яка служила національним інтересам Радянського Союзу впродовж другої половини 20-го сторіччя. Потім вона мутувала на кримінальну олігархічну інфраструктуру, що перешкоджає економічній, політичній нормалізації країни впродовж 23 року з початку змін.
— Заяви амбасадорів Німеччині і Франції про те, що уряд повинен розірвати відносини з олігархами викликало великий резонанс у ЗМІ. Чи не розглядають це болгари, як втручання у внутрішні справи?
— Болгарія є членом Європейського Союзу, який, власне кажучи, є конфедерацією держав. Будучи членом ЄС, кожна держава добровільно відчужує частину свого суверенітету на користь спільних ухвал, які приймає спільне керівництво Євросоюзу. З цього погляду позиції французького і німецького амбасадорів у Болгарії не можуть сприйматися як порушення болгарського національного суверенітету, оскільки ми є частиною Європейського Союзу.
— Чи вплинуть ці заяви амбасадорів на нинішній уряд?
— Заяви амбасадорів Німеччини і Франції не є якоюсь спробою впливу на сьогоднішній уряд. Вони є принциповою позицією і збігаються з думкою Європейської комісії, яка в своїх доповідях впродовж усіх шести з половиною років членства Болгарії в ЄС підкреслювала, що Болгарія має виправити структуру своїх інституцій, забезпечити верховенство права, усунути свавілля олігархів і олігархічних структур, які діють незаконно і без всякої легітимності.
— Але виходить, що ці заклики не мають впливу…
— Уряд є частиною політичної культури брутального більшовизму, який мутував на сучасний олігархізм. Його одними закликами не усунути. Його можна усунути через загальний протест болгарських громадян, який має тривати стільки, скільки потрібно, щоб створити передумови для відновлення нормального правопорядку і функціонування інституцій Болгарії.
— І яким ви бачите подальший розвиток подій у країні?
— Ситуація залишатиметься складною, оскільки ця олігархічна модель якраз є каменем спотикання для нормального розвитку Болгарії. Буде дуже складно усунути олігархічну структуру, яка контролює економіку, велику частину міжнародних зв’язків Болгарії, і у великій мірі інституції влади в країні. Отже знадобитися дуже багато часу і безперервна активність громадянського протесту та його вплив на інституції, щоб створити елементарні передумови для нормального європейського функціонування в державних і економічних інституціях країни.
Микола СІРУК