ЗАЗИРНУЛИ У КЛІТИНУ

0
185

У Стокгольмі триває Нобелівський тиждень: було оголошено імена перших цьогорічних лауреатів найпрестижнішої у світі премії — у галузі медицини та фізіології. «Нобеля» в цій категорії розділили між собою 50–річний професор Кіотського університету, японець Сіньї Яманака, та 79–річний британець Джон Гердон, професор клітинної біології Кембріджського університету — за праці з дослідження стовбурових клітин та клонування тварин. У попередні роки їх уже не раз називали серед фаворитів Нобелівського комітету. Як сказано в поширеному з цього приводу прес–релізі, Яманака й Гердон отримали премію «за відкриття перепрограмування стовбурових клітин у плюрипотентні» — тобто такі, які можуть трансформуватися у всі інші типи клітин, окрім зовнішніх ембріональних тканин. «Це відкриття сприятиме значному прогресу в різних галузях медицини», — наголошується в заяві Нобелівського комітету. Зокрема, дослідження цьогорічних лауреатів може допомогти у лікуванні таких тяжких захворювань, як хвороба Альцгеймера та діабет.
Починаючи із заснування премії в 1901 році, «Нобелем» iз медицини нагороджено 199 науковців: 38 разів його присуджували єдиному лауреату, 31 раз перемагали по двоє та 33 рази — по троє науковців. При цьому жінок серед «медичних» лауреатів станом на сьогодні було лише десятеро.
Із 2001 року грошовий додаток до Нобелівської премії становив 10 мільйонів шведських крон. Але тепер фінансова криза зачепила і Нобелівський фонд: віднині преміальні лауреатам Нобелівської премії скорочено на 20 відсотків, тобто до 8 мільйонів шведських крон, що дорівнює 930 тисячам євро чи 1,2 мільйона доларів США. За традицією, церемонія вручення Нобелівської премії та грошових чеків до неї відбудеться у Стокгольмі 10 грудня — у роковини смерті Альфреда Нобеля.