Новий епідсезон, що він нам готує?

0
51

Епідемічний сезон (або, простіше, період грипу) у нашій хаті став уже звичним, як, приміром, початок сезону відпусток для всіх трудящих чи початок футбольного сезону для вболівальників. Одне слово, рутинна справа.
Утім, епідемія ще не наступила, а народ уже щосили хворіє. Ще у вересні українці масово стали скаржитися на погане самопочуття, застуди, кашель і подібні нездужання.
Доморощені «фахівці» вважають, що це ранній початок епідемії грипу. Лікарі заспокоюють — зараз період ГРВІ, тому одягаємося по погоді. А грип прийде не раніше ніж через місяць.
— Отже, хворіємо застудами і чекаємо справжнього грипу? — з таким запитанням ми звернулися до фахівця — сімейного лікаря Галини УСТЕНКО.

— Новий епідсезон уже практично на порозі, фахівці прогнозують, що у цьому році грип почне циркулювати вже у жовтні, набере сили в листопаді, а триватиме аж до травня. Уже майже за традицією в Україні чекають три штами грипу: вірус «Мічиган», «Сінгапур» і «Колорадо».
З «Мічиганом» ми вже знайомі — циркулювати у нас він буде другий рік поспіль, від «Колорадо» особливих неприємностей фахівці не очікують.
А ось «Сінгапур (H3N2)» стане основним збудником хвороби. Підступність його полягає ще й у тому, що він може призводити до розвитку пневмонії і летальних випадків.
— А на які періоди припаде пік захворюваності?
— Лікарі
практики вивели свою формулу, коли чекати напливу пацієнтів. Зазвичай перед Новим роком і десь до кінця лютого — на початку березня для нас аншлаг, люди приходять не тільки з грипом, але й з ГРЗ, різними вірусними інфекціями.
Зараз, на початку осені, люди звертаються в основному з погіршенням самопочуття через інфекції, це не грип. До того ж дітки повернулися в школу, обмінюються вірусами з однокласниками і починають хворіти.
Ще один традиційний стрибок буде, коли погода стане сирою і трохи похолодає. Думаю, що зараз, щоб не захворіти, важливо одягатися по погоді, добре харчуватись і не забувати про фізичну активність, а якщо все ж з’являться ознаки застуди, слід іти до лікаря і не переносити хворобу на ногах.
— Кажуть, що ще не пізно зробити щеплення від грипу і не тремтіти в очікуванні недуги?
— Авжеж, саме час. Але щеплень ми, українці, боїмось, як і раніше. Вакцинуватися від грипу українці все ще не люблять: торік епідемія хоч і не була такою агресивною, як попередні, але від ускладнень після грипу померли 7 людей, ніхто з них щеплений не був.
Як свідчить статистика, за попередні три епідсезони рівень щеплень серед населення становив близько 0,5%. Як ви розумієте, такий рівень вакцинації жодним чином не може вплинути на рівень захворюваності серед популяції.
До речі, вакцини в аптеках вже з’явилися. Категорії ризику незмінні — це вагітні, діти, працівники соціальних сфер, люди похилого віку. У МОЗ порахували, що в сезон середньостатистичний українець витрачає на ліки від грипу від 400 до 2700 гривень, у той час як щеплення обійдеться лише у 300–400 гривень.
— А коли варто робити щеплення від грипу?
— Робити щеплення потрібно, і зробити це краще у вересні
жовтні, до епідемії. Щеплення захистить вас від грипу.
— А наскільки захистить?
— Існує тверде переконання, що ймовірність захворіти на грип у щеплених своєчасно людей на 50% нижча, ніж у незахищених вакцинацією, а загалом навіть ті, котрі все ж таки захворіють, отримають полегшений варіант перебігу недуги.
Але слід розуміти: вакцинація від грипу не гарантує, що ви не будете хворіти в епідсезон зовсім, вакцина не захищає від респіраторних захворювань.
— Давайте все ж нагадаємо, як слід діяти, якщо грип таки дістанеться нашої оселі?
— Грип починається раптово і бурхливо: швидко підвищується температура, з’являється головний біль, загальне нездужання, втрата апетиту. При температурі тіла до 38°С (за умови відсутності судом) не рекомендується вживати жарознижуючі препарати, адже підвищена температура тіла є потужним захисним засобом.
При температурі 38°С і вище віруси грипу гинуть унаслідок утворення в організмі інтерферону — противірусної речовини. Варто пам’ятати, що грип небезпечний своїми ускладненнями, такими як пневмонія, бронхіт, отит, гайморит, енцефаліт.
Передумовами швидкого одужання без ускладнень є дотримання постільного режиму, виконання всіх призначень лікаря, дотримання призначеної вітамінізованої дієти.
— А які заходи треба вжити, аби уникнути поширення грипу серед здорових людей?
— Найкраще — своєчасна ізоляція хворого в окремій кімнаті. Виділення для нього окремого посуду та рушника. У приміщенні, де перебуває хворий, необхідно проводити вологе прибирання, провітрювання 4–5 разів на день.
Люди, які доглядають за хворими, мають носити маску з 4–5 шарів марлі. Маску треба змінювати протягом дня та кип’ятити чи прасувати. Кожна людина повинна пам’ятати, що не слід під час хвороби виходити на роботу. Треба уникати місць масового перебування людей.
— Що можна зробити, коли тільки
но з’явилися перші ознаки хвороби?
— Коли з’являються перші ознаки захворювання, можна застосувати засоби народної медицини. Хворому слід давати пити напої, чай з ягодами або листям малини, квітками липи, листям мати
ймачухи. При ознаках нежиті можна закапувати ніс соком алое, моркви, буряка.
Для зміцнення опірності організму людини до інфекцій необхідно споживати продукти, які містять у собі багато вітамінів, особливо С та Р. Це — часник, цибуля, цитрусові, горіхи, калина, чорна редька, малина. Ефективним профілактичним засобом є щоденне вживання лимонів.