Знову інфаркт? Невже біда не навчила?

0
193

 

Протягом перших п’яти років після перенесених гострих судинних катастроф 40% пацієнтів мають повторний інсульт і 20% ― повторний інфаркт міокарда. Як запобігти цьому?

ВИМІРЮЙТЕ АРТЕРІАЛЬНИЙ ТИСК!
Основним фактором ризику виникнення ішемічної хвороби серця та цереброваскулярних захворювань є артеріальна гіпертензія. Правильно підібрана гіпотензивна терапія зменшує ризик повторного інсульту приблизно на 40%, а інфаркту ― на 30%. Але вибір препаратів має бути індивідуальним у кожному конкретному випадку. Недуга потребує постійного лікування протягом усього життя.
СТЕЖТЕ ЗА ПОКАЗНИКАМИ ЛІПІДНОГО ОБМІНУ!
Після перенесених інфаркту чи інсульту треба приймати холестеринознижуючі препарати незалежно від рівня холестерину в крові протягом необмежено тривалого часу. Рекомендований рівень загального холестерину в плазмі крові має становити менше 5 ммоль/л, але більш важливо контролювати рівень ліпопротеїдів низької густини, який повинен бути нижче 1,8 ммоль/л.
ВИЗНАЧАЙТЕ РІВЕНЬ ГЛЮКОЗИ КРОВІ!
Він не повинен перевищувати 5,5 ммоль/л. Якщо цей показник підвищений ― зверніться до свого лікаря, він визначить необхідний комплекс обстежень.
ПРИПИНІТЬ КУРИТИ!
Ризик серцево-судинних захворювань у курців у 4 рази вищий порівняно з тими, хто не палить.
КОНТРОЛЮЙТЕ СВОЮ ВАГУ!
Пацієнти з надлишковою масою мають значно вищий ризик виникнення серцево-судинних хвороб та цукрового діабету. Визначити, чи є у вас зайва вага, можна за індексом маси тіла (масу тіла (в кг) необхідно поділити на зріст (у м) в квадраті) і якщо він вищий за 25 кг/м2 ― у вас надлишкова вага. Змініть своє харчування, руховий режим, попередньо порадившись з лікарем.
РЕГУЛЯРНО РОБІТЬ ФІЗИЧНІ ВПРАВИ!
Активні фізичні навантаження сприяють зниженню маси тіла, позитивно впливають на рівень артеріального тиску, знижують ризик виникнення цукрового діабету, повторних інфаркту чи інсульту, покращують обмін ліпідів. Займайтеся щодня фізичними вправами протягом 30 ― 40 хв. не менше 3 разів на тиждень, при цьому вони не повинні викликати погіршення стану. Окрім цього, рекомендується регулярна дихальна гімнастика.
ДОТРИМУЙТЕСЯ ПРИНЦИПІВ ЗДОРОВОГО ХАРЧУВАННЯ!
Обмежте вживання алкогольних напоїв, жирних страв, солі. У меню щодня має бути 200 грамів фруктів, 200 грамів овочів, двічі на тиждень у раціоні повинна бути риба.
ПОЗБУДЬТЕСЯ ХРОПІННЯ!
Серед «хропунів» артеріальна гіпертензія зустрічається у 50-90% осіб, у них у 2 ― 3 рази вищий ризик ішемічної хвороби серця, вдвічі ― інсультів, значно вищий ризик виникнення аритмій.
ПІСЛЯ ПЕРЕНЕСЕНИХ ІНФАРКТУ ЧИ ІНСУЛЬТУ:
1. Відвідуйте свого лікаря у перші півроку ― 2 рази на місяць, протягом другого півроку ― щомісяця, в подальшому ― 1 раз на квартал. Під час кожних відвідин реєструйте ЕКГ. Двічі на рік визначайте рівень глюкози крові, загальний та біохімічний аналіз крові, ліпідограму, загальний аналіз сечі.
2. Регулярно проводьте після перенесеного інсульту:
УЗД судин (екстра- та інтракраніальних відділів) протягом першого року двічі на рік, далі один раз на рік; КТ чи МРТ головного мозку через рік після інсульту.
Після перенесеного інфаркту міокарда: пробу з фізичним навантаженням (велоергометрію, тредміл) не рідше одного разу на рік; ехокардіографію один раз на 6 ― 12 місяців; холтерівське моніторування ЕКГ (добовий моніторинг) ― один раз на півроку.
3. Усім пацієнтам із серцево–судинними захворюваннями рекомендовано проводити щеплення проти грипу.

Ростислав ЗУБИК, 

лікар-кардіолог