«Котяча інфекція» – це не жарти

0
431

Хто б міг подумати, що симпатична киця може чаїти загрозу – особливо для дітей, підлітків і вагітних жінок? Але саме кішки, здебільшого, поширюють збудників такої підступної хвороби, як токсоплазмоз. Одна хвора домашня улюблениця за два-три тижні виділяє в зовнішнє середовище близько двох мільярдів цист, які лишаються заразними до двох років! Також “підхопити” токсоплазмоз можна, куштуючи сире м’ясо інфікованого кролика, баранця, свині й інших тварин. Будь-яка термічна обробка вбиває токсоплазму, але ж чимало господарок пробують сирий фарш на смак…
Збудник токсоплазмозу – внутрішньоклітинний паразит, що належить до типу найпростіших. Дуже небезпечно, коли він потрапляє в організм вагітних жінок, які раніше не контактували з токсоплазмою. Але небезпека виникає не стільки для самої вагітної, скільки для ще ненародженої дитини. Токсоплазма здатна проникати крізь плаценту і викликати захворювання у плода. Чим менший термін вагітності, тим серйозніші наслідки такого зараження. У перші три місяці воно навіть може призвести до загибелі плоду. Але якщо дитина й не загинула, вона народжується із важкими враженнями нервової системи (насамперед, головного мозку), а також очей, печінки та селезінки.
Збудник токсоплазмозу дуже поширений у природі, люди інфікуються ним досить часто (та ще й можуть довго бути його хронічними носіями), а клінічні прояви захворювання надто різноманітні: це і загальне нездужання, і болі в суглобах та м’язах, і підвищення температури, і сип… Але нерідко трапляється, що людина довгий час є носієм інфекції, навіть не помічаючи цього.
Інфікована токсоплазмою людина для оточуючих безпечна – від неї заразитися не можна. Вагітні жінки з гострою формою хвороби, як ми вже казали, є винятком: але вони інфікують плід внутрішньоутробно. В деяких дуже рідкісних випадках інфекцію можна отримати також від донорів крові та тканин.
Але, головним чином, людина заражується, доглядаючи за хворими тваринами (повторимося, насамперед, кішками): під час їхнього лікування, годування, прибираючи після них приміщення, розбираючи тушку мертвої тварини, яка хворіла на токсоплазмоз. Діти можуть заразитися, якщо грають у пісочницях, де гуляли і випорожнилися киці. Сади і городи теж постійно відвідують представники родини котів: є ризик інфікуватися, вживаючи немиті овочі та фрукти.
Зі шкіри людини токсоплазма потрапляє до рота. Тому ті, хто контактує або працює з тваринами, а також із сирими продуктами тваринного походження, мають дуже ретельно дотримуватися всіх засторог.
Як попередити токсоплазмоз?
По-перше, в жодному разі не можна нехтувати правилами особистої гігієни: обов’язково мити руки після контакту із сирим м’ясом або землею та піском, а також попрацювавши на городі чи в саду.
По-друге, узяти за правило їсти тільки термічно оброблені (смажені, варені, тушковані, копчені і т.ін.) м’ясні продукти й добре вимиті овочі, фрукти та ягоди, а від дегустування сирого фаршу категорично відмовитися.
Щоб попередити уроджений токсоплазмоз, працівники медичних закладів за допомогою імунологічних обстежень активно виявляють інфікованих токсоплазмою вагітних жінок. Їм призначають лікування, що попереджає передачу інфекції плоду (але не раніше 12 тижнів вагітності).
Щоб проконсультуватися й одержати остаточний діагноз радимо звернутися до лікаря-інфекціоніста.
Юліана ЛІННИК,
завідуюча відділенням медпаразитології
Запорізької міської санепідстанції