ГРИП: ЕПІДЕМІЇ НЕ БУДЕ?

0
190

Ця недуга дошкуляє нам щороку холодної пори. І щоразу з’являються якісь нові її штами. Що чекає на жителів України цієї зими — тема розмови з асистентом кафедри інфекційних хвороб Національної медичної академії післядипломної освіти імені П.Л.Шупика, кандидатом медичних наук Ю.О.ЖИГАРЄВИМ.
— Нинішнього сезону нас «відвідають» три нові штами, — пояснив Юрій Олександрович. — Хоча не такі вже вони й нові — грип А та В і ще один —каліфорнійський Н-1N-1, який лютував 2009 року і дістав назву «свинячий». Але як вони «поводитимуться» тепер, ми поки що не знаємо. Надто вже підступні, можуть піднести різні несподіванки. Перші захворілі вже є — і на грип, і на інші гострі респіраторні вірусні інфекції. До речі, 90 відсотків застудних недуг — саме оті інші, власне грипу — лише 8-10 відсотків. Решту ж називаємо парагрипами — риновірусні, еретінфекції — всього близько 200 типів. Ознаки відомі: «розбитість» у всьому тілі, млость, підвищена температура, катаральні явища, тобто біль у горлі, його почервоніння, нежить.

— Людина захворіла. Як їй бути? Довіритись рекламі й зайнятися самолікуванням чи звернутись до лікаря?
— Запитання риторичне. Безумовно ж — негайно до лікаря! Розумію, в сільській місцевості нині з медичним обслуговуванням проблеми — лікарні масово позакривано, а дістатись районної з багатьох сіл непросто. Але з такою хворобою жартувати не можна, особливо з каліфорнійським різновидом. Від нього можуть виникнути тяжкі ускладнення — наприклад вірусна пневмонія, яка інколи призводить і до летальних наслідків. Причому ускладнення може розвинутись уже в першу добу захворювання. І якщо людина не має змоги отримати медичну допомогу хоча б у фельдшера чи медсестри — справи кепські. Бо на третю, четверту, п’яту добу пацієнт уже в критичному стані, і врятувати його дуже важко, часом і неможливо. А коли госпіталізація відбулася в перший, нехай у другий день, то інша річ — одужання гарантоване практично стовідсотково.
Повторюю, отже: звернення по допомогу до кваліфікованого спеціаліста вкрай потрібне, і якомога раніше. Якщо ж такої можливості немає, то постарайтеся проаналізувати свій стан: скажімо, температура невисока, сильного кашлю й задишки немає, то це легкий перебіг, і можна лікуватись (що вдієш!) домашніми засобами. Вони відомі: чай з малиною, калиною, смородиною, лимоном, узагалі побільше теплої рідини. Це потрібно, щоб усунути інтоксикацію, вивести з організму шкідливі речовини. Температуру, якщо вона до 38-38,5 градуса, «збивати» не треба: є захисна реакція організму, і нехай він бореться з хворобою, не заважайте йому. А от якщо температура сягнула 39 градусів, то слід уже приймати жарознижувальні ліки.
— А коли домашнє лікування не дало результату?
— При будь-якому застудному інфекційному захворюванні після третього дня людина починає одужувати (якщо це, повторюю, легка форма). А от коли температура й далі тримається або й зростає, дужчає кашель, з’явилася задишка, погіршується загальне самопочуття — значить, виникла небезпека ускладнення. Медики жартують: якщо застуду лікувати, то минеться за тиждень, якщо ж ні, то за сім днів. А якщо не проходить, то вже є загроза пневмонії, бронхіту і т. ін. Отут без медика (не віртуального «доброго доктора» з відеоролика, а спеціаліста) не обійтись — він обстежить хворого, випише ліки, в тому числі антибіотики.
— Ви сказали, що ускладнення можуть розвинутись у найперші дні хвороби…
— На жаль, можуть. Вони бувають ранні та пізні. За тяжкого перебігу можливі й ранні. І насторожити має насамперед дуже висока температура — 39-40 градусів, причому «збити» її не можуть і жарознижувальні препарати. А ще — сильний кашель і вдень, і вночі, загальна слабкість (навіть буває важко поворухнутись), занадто високий чи, навпаки, занизький тиск. Ці симптоми свідчать: без лікаря не обійтися.
— Чи можна відрізнити один штам грипу від іншого?
— Дуже складно. Навіть досвідчений інфекціоніст не завжди може клінічно визначити, чи це грип А, чи В, чи каліфорнійський. А за перебігом хвороби така диференціація взагалі неможлива.
— Які все ж таки профілактичні заходи?
— Всесвітня організація охорони здоров’я рекомендує «три кити» профілактики грипу та інших ГРВІ. По-перше, респіраторний етикет. Якщо людина захворіла, то повинна носити маску. Коли немає змоги, то кашляти та чхати треба так, щоби бризки не летіли на кілька метрів, заражаючи оточуючих. По-друге, є таке правило: захворів — сиди вдома. Хоча б перші три-чотири дні. Не тільки для того, щоб не було ускладнень, а й для того, аби не носити свої бацили на роботу чи в інші громадські місця. І третє. Слід частіше мити руки з милом! Грип у нашій уяві — це повітряно-крапельна інфекція. Воно так і є. Але ця інфекція передається, зокрема, й через брудні руки. Якщо їх ретельно не мити, то на них також розкошують віруси. І від однієї людини до іншої передаються дуже легко — через рукостискання чи предмети загального користування (ручки дверей, поручні у метро, стояки у громадському транспорті тощо).
І ще. Треба якомога більше бувати на свіжому повітрі, провітрювати приміщення. Невилазне сидіння у закупорених кімнатах означає наражання себе на інфекційну небезпеку. Потрібно також уникати скупчень людей, тісних приміщень.
Запобігти грипові можна з допомогою фітонцидів (речовин, що здатні вбивати хвороботворні бактерії), які у великій кількості містяться в цибулі, часнику. Але не кожен переносить їхній запах. У такому разі слід користуватись ефірними оліями, в яких також удосталь фітонцидів, — мандариновою, апельсиновою, бергамотовою та ін.
Важливим чинником вашого здоров’я є зміцнення імунітету. Щодо цього слід проконсультуватися з лікарем, бо підхід має бути індивідуальний. Комусь допоможуть настоянки женьшеню, елеутерококу, аралії, ехінацеї пурпурової. Але зловживати ними — «стьобати», мов батогом, імунітет, не можна: наслідки можуть бути гірші, ніж при ГРВІ.
— Чи намічається епідемія грипу поточного сезону?
— Великої епідемії поки що не передбачаємо. Буде, звичайно, сезон епідемзахворюваності, як і щороку. Але наразі все спокійно. Тобто підйом іде, але він ще невеликий, і ми не прогнозуємо, що таки дійде до епідемії. До речі, все залежить від профілактичних заходів, про які говорив. Профілактика — велике діло. Щоб не вийшло так, як у тому анекдоті. Лікар до пацієнта: «Як ви себе почуваєте?» «Краще ніж учора, але гірше, ніж буде завтра».
Розмову вів Микола ЮРЧИШИН